Spící krasavice, premiéra pohádkového baletu Marcie Haydée v Národním divadle

Výpravný balet Spící krasavice uvádí Balet Národního divadla jako první premiéru sezony 2021/22, navíc jde o první baletní premiéru v nově zrekonstruované divadelní budově Státní opery. Titul vstupuje do repertoáru Baletu ND v adaptaci legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky, ikonické dílo s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Dovršuje tak dramaturgický záměr: Balet ND má na repertoáru všechny tři Čajkovského balety: Spící krasavici, Labutí jezero i Louskáčka.

Balet ND, Spící krasavice (foto Serghei Gherciu)

Příběh na motivy pohádky Charlese Perraulta o spícím království se stal živoucí aktualitou současnosti – vždyť premiéra baletu čekala rok na své uvedení před diváky. Pro Národní divadlo je obrovskou ctí, že legendární Márcia Haydée přicestovala do Prahy a svůj balet zde se souborem osobně nastudovala. Její návštěva se tak stala nejen výjimečnou kulturní událostí, ale i nevšedním příkladem houževnatosti a uměleckého nasazení v covidové době.

Navíc v čase pandemického ticha se podařilo inscenaci uvést online, exkluzivně na oficiálním YouTube kanále Baletu ND. Během sedmi dnů, kdy byl záznam k vidění zdarma, dosáhl počet zhlédnutí přes 70 tisíc. Stal se symbolickou zprávou o potřebě umění a krásy, nezbytnosti kultivace v naší každodennosti.

Českou premiéru Spící krasavice uvedeme 16. září ve Státní opeře. V průběhu září pak na ni naváže série pěti dalších představení. Další reprízy jsou naplánovány až na březen 2022, takže zářijová uvedení jsou jedinečnou příležitostí titul zhlédnout.

Od roku 1987, kdy Márcia Haydée vytvořila svou verzi Spící krasavice (s původní výpravou světově proslulého Jürgena Roseho), zhlédli její balet s různými scénickými výpravami diváci v Chile, Belgii, Austrálii, Jižní Koreji, Švédsku a Německu. V Praze se nyní můžeme těšit na originální scénu a kostýmy Pabla Núñeze, blízkého spolupracovníka Márcii Haydée, narozeného v Praze.

Radka Zvonařová, Spící krasavice (foto Serghei Gherciu)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments