Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Spojení generací: Žáci základních uměleckých škol a Česká filharmonie na jednom pódiu
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Chystá seHudbaKlasikaPR ZprávyZ domova

Spojení generací: Žáci základních uměleckých škol a Česká filharmonie na jednom pódiu

Vzdělávací projekt České filharmonie, který spojuje filharmoniky s žáky základních uměleckých škol z celé České republiky, vyvrcholí po celoročních přípravách koncertem pod taktovkou Petra Altrichtera. Na programu koncertu jsou skladby Carla Marii von Webera, Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského. Žáci základních uměleckých škol a hráči České filharmonie společně vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 26. června 2023 od 11:00 a 17:00 hodin.

Luděk BřezinaPR
Publikováno 22/06/2023
sdílejte:
3 minut čtení
sdílejte:
Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)
Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)

„Proč tady vůbec jsme? Co vás sem přivedlo? Proč vlastně děláte muziku?“ Tyto otázky položil v přátelské debatě na začátku společného zkoušení žákům základních uměleckých škol dirigent Petr Altrichter. „Kvůli mamince, tatínkovi, kamarádovi nebo kvůli kantorovi? Protože se nudím, protože chci něco dělat nebo protože někdo jiný chce, abych něco dělal? Tohle všechno jsou důležité důvody, ale ještě jedna věc by měla být důležitější. Hudba by měla být něčím, co děláte rádi. Protože jenom tehdy, když ji děláte rádi, u ní zůstanete celý život, i když ji třeba nebudete dělat profesionálně. Pokud ji děláte z nějakého jiného důvodu, tak společný rok uběhne, všechno z vás vyprchá a na všechno zapomenete. Muzika je svět, do kterého vstoupí jenom ten, kdo má muziku rád. Je to svět, který je velice hluboký, svobodný a krásný.“

Vstoupit do Společného orchestru žáků základních uměleckých škol a hráčů České filharmonie je velkou výzvou jak pro začínající generaci umělců, tak pro profesionály. Každý z mladých účastníků tohoto projektu musí mít velké odhodlání a chuť na sobě pracovat, touhu rozvíjet svůj talent a být nadšený ze společného tvoření. Žákům základních uměleckých škol umožňuje spolupráce s filharmoniky poznat život velkého orchestru přímo v prostorách Rudolfina, nasát zkušenosti filharmoniků a pracovat pod taktovkou vynikajících dirigentů.

Společný orchestr vzniká ve spolupráci České filharmonie a Asociace základních uměleckých škol už od roku 2014. V prvních dvou letech s orchestrem intenzivně pracoval šéfdirigent Jiří Bělohlávek, na kterého od roku 2018 navázal dirigent Petr Altrichter. Každým rokem se projektu účastní třicítka filharmoniků a na šest desítek žáků základních uměleckých škol, kteří jsou do programu vybíráni z jednotlivých krajů České republiky. Od ledna do června se všichni potkávají na přípravných zkouškách a nacvičují společné vystoupení pro velké publikum Dvořákovy síně. Výběr účastníků projektu je výlučně na spolupracujících základních uměleckých školách, které jsou nejlépe informovány o schopnostech a motivaci svých žáků. Některé z účastníků projektu vede později jejich cesta do České studentské filharmonie, Orchestrální akademie, a dokonce i přímo do České filharmonie.

„Člověk nemá vždycky štěstí na to, aby jeho talenty padly na úrodnou půdu, protože tu úrodnou půdu kolem sebe nemá. My se ji ve Společném orchestru snažíme tvořit: žáci základních uměleckých škol do ní dávají zvídavost a nadšení, členové České filharmonie zkušenost a porozumění a učitelé ze ZUŠek dlouhodobou péči a zájem o ‚své ovečky‘. Všichni dohromady dávají lásku k hudbě a ovšem taky spoustu práce. Věřte, že je znát, že tahle půda není vyprahlá… A zúrodňuje svět i pro nás ostatní,“ říká Petr Kadlec, vedoucí oddělení vzdělávacích programů České filharmonie.

TémataAsociace základních uměleckých školČeská filharmoniePetr AltrichterPetr KadlecSEZ
Sdílet článek
Facebook email zkopíruj odkaz vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Bennewitzovo kvarteto (zdroj Bennewitzovo kvarteto) Letní Hudební výlety SHF: Koncerty v dole i v kostele
Další článek Pražský komorní balet uvádí v závěru sezóny premiéru inscenace On/a
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up