Spojení generací: Žáci základních uměleckých škol a Česká filharmonie na jednom pódiu

Vzdělávací projekt České filharmonie, který spojuje filharmoniky s žáky základních uměleckých škol z celé České republiky, vyvrcholí po celoročních přípravách koncertem pod taktovkou Petra Altrichtera. Na programu koncertu jsou skladby Carla Marii von Webera, Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského. Žáci základních uměleckých škol a hráči České filharmonie společně vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 26. června 2023 od 11:00 a 17:00 hodin.
Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)
Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)

„Proč tady vůbec jsme? Co vás sem přivedlo? Proč vlastně děláte muziku?“ Tyto otázky položil v přátelské debatě na začátku společného zkoušení žákům základních uměleckých škol dirigent Petr Altrichter. „Kvůli mamince, tatínkovi, kamarádovi nebo kvůli kantorovi? Protože se nudím, protože chci něco dělat nebo protože někdo jiný chce, abych něco dělal? Tohle všechno jsou důležité důvody, ale ještě jedna věc by měla být důležitější. Hudba by měla být něčím, co děláte rádi. Protože jenom tehdy, když ji děláte rádi, u ní zůstanete celý život, i když ji třeba nebudete dělat profesionálně. Pokud ji děláte z nějakého jiného důvodu, tak společný rok uběhne, všechno z vás vyprchá a na všechno zapomenete. Muzika je svět, do kterého vstoupí jenom ten, kdo má muziku rád. Je to svět, který je velice hluboký, svobodný a krásný.“

Vstoupit do Společného orchestru žáků základních uměleckých škol a hráčů České filharmonie je velkou výzvou jak pro začínající generaci umělců, tak pro profesionály. Každý z mladých účastníků tohoto projektu musí mít velké odhodlání a chuť na sobě pracovat, touhu rozvíjet svůj talent a být nadšený ze společného tvoření. Žákům základních uměleckých škol umožňuje spolupráce s filharmoniky poznat život velkého orchestru přímo v prostorách Rudolfina, nasát zkušenosti filharmoniků a pracovat pod taktovkou vynikajících dirigentů.

Společný orchestr vzniká ve spolupráci České filharmonieAsociace základních uměleckých škol už od roku 2014. V prvních dvou letech s orchestrem intenzivně pracoval šéfdirigent Jiří Bělohlávek, na kterého od roku 2018 navázal dirigent Petr Altrichter. Každým rokem se projektu účastní třicítka filharmoniků a na šest desítek žáků základních uměleckých škol, kteří jsou do programu vybíráni z jednotlivých krajů České republiky. Od ledna do června se všichni potkávají na přípravných zkouškách a nacvičují společné vystoupení pro velké publikum Dvořákovy síně. Výběr účastníků projektu je výlučně na spolupracujících základních uměleckých školách, které jsou nejlépe informovány o schopnostech a motivaci svých žáků. Některé z účastníků projektu vede později jejich cesta do České studentské filharmonie, Orchestrální akademie, a dokonce i přímo do České filharmonie.

„Člověk nemá vždycky štěstí na to, aby jeho talenty padly na úrodnou půdu, protože tu úrodnou půdu kolem sebe nemá. My se ji ve Společném orchestru snažíme tvořit: žáci základních uměleckých škol do ní dávají zvídavost a nadšení, členové České filharmonie zkušenost a porozumění a učitelé ze ZUŠek dlouhodobou péči a zájem o ‚své ovečky‘. Všichni dohromady dávají lásku k hudbě a ovšem taky spoustu práce. Věřte, že je znát, že tahle půda není vyprahlá… A zúrodňuje svět i pro nás ostatní,“ říká Petr Kadlec, vedoucí oddělení vzdělávacích programů České filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments