Společné představení ruských a ukrajinských baletek vyvolalo rozepře

Včerejší společné vystoupení ruských a ukrajinských baletek vyvolalo v Neapoli ostré rozepře. S představením nesouhlasil ukrajinský konzul v jihoitalském městě Maksym Kovalenko, podle kterého v období války není kulturní spolupráce s Rusy přípustná. Tento názor ale odmítlo vedení operního divadla San Carlo, které vyprodané představení uspořádalo.

Olga Smirnovová (foto Alisa Aslanova)
Olga Smirnovová (foto Alisa Aslanova)

V jednom z nejstarších divadel v Evropě včera vystoupila přední ruská baletka Olga Smirnovová, která rezignovala před několika týdny ze souboru Velkého divadla v Moskvě a nyní působí v nizozemském baletu. Ta považuje neapolské představení za vyjádření podpory Ukrajině. „Myslím, že je v této situaci a v této době důležité být spolu na jevišti,“ uvedla ruská umělkyně, která veřejně odmítla válku proti Ukrajině.

Podobně vnímá představení i ukrajinská baletka Anastasija Hurskajová. „Jsem moc ráda, že jsem tady a že můžu pomoci a vyjádřit podporu mé zemi,“ uvedla umělkyně z kyjevského baletního souboru.

Ostrou reakci na představení ale vyjádřil ukrajinský generální konzul v Neapoli Maksym Kovalenko. „Během války nemůžeme vyvíjet žádnou spolupráci mezi Ukrajinci a Rusy,“ uvedl diplomat, podle kterého stejný názor mají i ukrajinská diplomatická zastoupení v dalších evropských městech. Představení označil za způsob, „jak zapomenout na válečné hrůzy“. Podle deníku Corriere della Sera zaujala odmítavý postoj i část místní ukrajinské komunity, která před divadlem uspořádala protestní shromáždění. Zúčastněným ukrajinským umělcům pak přicházely výhrůžky, aby se večera nezúčastnili.

Za svým představením ale stojí vedení divadla. „Jsme na straně ukrajinského lidu a jedná se o humanitární iniciativu,“ uvedl ředitel Stéphane Lissner, podle kterého výtěžek večera půjde na podporu obětem války. Po kritikách ale divadlo přece jen udělalo jednu změnu. Název večera přejmenovalo z „balet pro mír“ na „stojíme na straně Ukrajiny“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments