SpringTEEN Pražského jara – akční den pro náctileté už tuto neděli

V neděli 19. května 2024 proběhne v areálu Anežského kláštera v Praze první rodinný den v historii Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro s názvem SpringTEEN. Program složený z koncertů a kreativních workshopů je určen zejména náctiletým. Na koncertech zazní klasika, jazz, rock, pop či elektronická hudba, workshopy nabídnou výrobu hudebních nástrojů ze zeleniny, hru na bicí nástroje nebo kreativní práci s technologiemi a AI a vše završí projekce s živou hudbou. Bonbónkem programu bude robot YuMi.
HAMU Percussion Ensemble (zdroj Pražské jaro)
HAMU Percussion Ensemble (zdroj Pražské jaro)

Pražské jaro se věnuje práci s mladým publikem a mladými umělci dlouhodobě. Mezinárodní proslulost si získala naše interpretační soutěž, kterou festival pořádá již od roku 1947, před několika lety zařadilo Pražské jaro do své dramaturgie koncert mladých interpretů s názvem Salón ZUŠ a mezi jeho dlouholeté projekty tohoto typu patří také Rozkvět Pražského jara, který představuje klasickou hudbu jako moderní, dynamickou entitu atraktivní pro mladou generaci,“ říká ředitel Pražského jara Pavel Trojan. „Na SpringTEEN však poprvé prolomíme hranici mezi umělcem a publikem, jenž bude mít tentokrát příležitost zapojit se aktivně do samotného procesu tvorby. Každý tak v sobě bude moci probudit kreativitu, přičemž průvodci mu k tomu budou vynikající čeští umělci.“

SpringTEEN Pražského jara je určen hlavně náctiletým, ale část programu je koncipována již pro děti od šesti let. Kreativní odpoledne pro celou rodinu, které proběhne jak v interiérech, tak v exteriérech Anežského kláštera Národní galerie v Praze, nabídne koncerty HAMU Percussion Ensemble, Smyčcového kvarteta Prague Philharmonia, se kterým budou posluchači luštit hudební hlavolam, nebo pohodový koncert České ROCKHarmonie. Na závěrečném koncertě SpringTEEN od 19:30 hodin, který je přístupný zdarma, se představí Moravia Brass Band s dirigentem Chuheiem Iwasakim, britské vokální kvinteto Apollo 5, loňský vítěz soutěže Pražské jaro pozounista Gonçalo Nova a zpěvák a herec Milan Peroutka.

V rámci druhé dramaturgické linie SpringTEEN věnované kreativním workshopům si budou moci děti vyzkoušet například výrobu hudebních nástrojů ze zeleniny, ozvučit si krabici od pizzy, stát se na chvilku DJem, komponovat s pomocí tabletů a AI nebo si zajamovat s robotem YuMi. „Aby si děti SpringTEEN užily, nepotřebují žádné speciální hudební znalosti či výbavu. Stačí jen přijít s dobrou náladou a zažehnout v sobě kreativní jiskru. Vše ostatní tady od nás a od našich hudebníků dostanou,“ říká dramaturgyně SpringTEEN Klára Boudalová, která připravuje programy tohoto typu mimo jiné i ve spolupráci s newyorskou Carnegie Hall nebo vesmírnou agenturou NASA.

V rámci SpringTEEN se představí kolaborativní roboti GoFa a YuMi společnosti ABB a hravou a kreativní formou představí možnosti spojení technologií a umění. GoFa bude součástí koncertu HAMU Percussion Ensemble, YuMi se kvůli SpringTEEN naučil hrát na marimbu. „Jméno YuMi vychází z anglického You and Me, tedy ty a já. Má dvě robotická ramena, jimiž bude ovládat paličky rozeznívající dřevěné desky marimby zvané kameny. Děti s ním budou jamovat a vytvářet své vlastní melodie. Každá nová interakce s robotem tak bude unikátní,“ říká Anna Vondráčková, ředitelka komunikace společnosti ABB.

SpringTEEN proběhne od 14:00 až do večerních hodin a část koncertů je open air. Proto doporučujeme vzít si i teplejší oblečení a vybavit se na koncerty pod širými nebem dekou či polštářkem. Občerstvení bude možné zakoupit na místě. Vstup do areálu Anežského kláštera je na odpolední akce z ulice Anežská (vstup do Národní galerie) a na koncerty od 18:00, 19:30 a 22:00 hodin z ulice Na Františku. Vstupenky na placené akce SpringTEEN lze koupit výhradně online, a to do neděle 19. května do 13:00 hodin.

Program SpringTEEN

Koncerty
14.00 | Kostel sv. Františka | věk 6–12+
BICÍ SHOW
HAMU Percussion Ensemble

15.00 a 17.00 | Zahrada minoritů (open air) | věk 6–12+
ZÁHADA HLAVOLAMU
Smyčcové kvarteto Prague Philharmonia

18.00 | Klášterní zahrada (open air) | věk 6–12+
CHILL-OUT KONCERT
ROCKHarmonie

19.30 | Severní zahrada (open air)
VELKÉ FINÁLE
Milan Peroutka, zpěv
Gonçalo Nova, pozoun
Apollo 5
Moravia Brass Band
Chuhei Iwasaki, dirigent

22.00 | Klášterní zahrada (open air)
KINOKTURNO
Filip Kottek, housle
Ondřej Holas, violoncello DJ Akvamen
Jano Zajíc, projekce

Workshopy
14.00–19.00 | Kostel sv. Salvátora
JAMOVÁNÍ S ROBOTEM YuMi

14.00–19.00 | Ambit
VÝTVARNÁ DÍLNA

15.00 a 17.00 | Klášterní zahrada | věk 10+
ZELENINOVÝ ORCHESTR

15.00 a 16.00 | Rajská zahrada | věk 8+
PIZZAFON

15.00 a 17.00 | Slavnostní sál | věk 12+
NAHRÁVACÍ STUDIO

16.00 a 18.00 | Kostel sv. Františka | věk 12+
BICÍ TISÍCKRÁT JINAK

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments