Startuje čtvrtá dekáda Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc zahajuje v tomto roce čtvrtou dekádu své existence. Během jeho přípravy si byl organizační tým festivalu vědom, že uplynulá tři desetiletí, která lze označit za úspěšná, ho na jedné straně zavazují k respektování tradice, avšak zároveň vyzývají i k modernímu přístupu k tématu duchovnosti a k hledání jedinečných témat a koncertních programů. Město Olomouc je ideálním prostředím pro prezentování duchovní a liturgické hudby. Nabízí architektonické prostory vynikající kvality po stránce stavební, stylové i akustické. Zároveň skladba obyvatel i typologie návštěvníků města koresponduje s dramaturgickým poselstvím festivalu, kterým je stálá připomínka základních duchovních a společenských hodnot našeho kulturního a geografického prostoru.
Podzimní festival duchovní hudby Olomouc (zdroj Podzimní festival duchovní hudby Olomouc)
Podzimní festival duchovní hudby Olomouc (zdroj Podzimní festival duchovní hudby Olomouc)

Letošní ročník byl připravován s vědomím oslav Roku české hudby 2024. Proto lze najít v programech jednotlivých koncertů tolik jmen českých skladatelů a interpretů, zároveň ale i připomínek hudební tradice, která v minulých desetiletích, a i staletích spoluvytvářela naši národní, kulturní a hudební identitu. Festival zachovává tradiční dobu konání (17. září – 19. říjen 2024) a pozoruhodná místa pro realizaci koncertů. Plně opět využívá mimořádného genia loci města Olomouc, který je tvořen množstvím kostelů, chrámů a řadou dalších zajímavých historických i soudobých staveb, které umožňují realizaci koncertních představení za přítomnosti vnímavého publika.

V letošním roce festival zaštítil a finančně podpořil arcibiskup olomoucké diecéze Mons. Josef Nuzik, ministr kultury ČR Mgr. Martin Baxa, hejtman olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek a primátor města Olomouc Mgr. Miroslav Žbánek. Koncerty jsou umístěny do historicky cenných a akusticky pozoruhodných prostor spojených s duchovním, společenským a kulturním životem Olomouce. Návštěvníci jsou zváni na osm koncertů do dómu sv. Václava, baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, arcibiskupského paláce, kostela sv. Mořice, kostela sv. Michala, Konviktu (kaple Božího Těla) a do Arcidiecézního muzea. Jeden koncert je pořádán v kostele sv. Mořice v Kroměříži. Program letošního ročníku nabízí ojedinělý a žánrově i druhově pestrý program složený z duchovní hudby více než šesti století.

Festival zahajuje slavnostním koncertem v úterý 17. září od 19:00 hodin v Redutě, sídle Moravské filharmonie Olomouc. Tento orchestr bude také hlavním protagonistou koncertu, který přináší hudbu tří autorů, která je propojena tématem lásky ve smyslu Pavlova Prvého listu Korintským: „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a znějící zvon.“ Téma bude připomenuto třemi skladbami autorů různých generací a různé národnosti: zazní Preludium k opeře Tristan a Isolda Richarda Wagnera, orchestrální suita Gabriela Faurého Pelléas a Mélisande a rozměrná kantáta Jana Nováka Dido. Poprvé se na festivalu představí přední český dirigent Tomáš Netopil.

Druhým koncertem v neděli 22. září se festival přihlásí k projektu Rakouská sezóna v Olomouci. Interprety dvou významných klavírních trií Antonína Dvořáka a Franze Schuberta bude vynikající vídeňské „sourozenecké“ Eggner Trio Wien, které vystoupí v univerzitním Konviktu, v kapli Božího Těla.

Zakladatelská osobnost festivalu dirigent Stanislav Macura bude tradičně připomenut projekcí jeho vynikajícího nastudování smuteční symfonie Josefa Suka Asrael a působivé skladby Wojciecha Kilara Koscielec z roku 2002 v Arcibiskupském muzeu ve středu 25. září od 19:00 hodin.

Festival v letošním roce pokračuje v nápadu rozšířit dosah svých koncertů i mimo rámec města a jeden koncert, který je věnován k poctě olomouckých biskupů v souvislosti s inaugurací nového arcibiskupa Mons. Josefa Nuzika v tomto roce, umístil do kostela sv. Mořice v Kroměříži. V neděli 29. září od 19:00 hodin zazní celovečerní skladba Josefa Haydna Stabat Mater, která v díle tohoto mistra vídeňského klasicismu zaujímá zcela výjimečné místo. Nastudování se soubory Czech Virtuosi, Českým akademickým sborem a kvartetem skvělých sólistů se ujal Stanislav Vavřínek.

Koncertem ve středu 2. října v arcibiskupském sále od 19:00 hodin se dramaturgie festivalu hlásí k letošnímu celorepublikovému Roku české hudby 2024. Klavírní kvarteto Josefa Suka přednese zcela český program z vynikajících děl předních českých skladatelů Bedřicha Smetany, J. B. Foerstera, Josefa Suka a Bohuslava Martinů. Nástrojově jedinečné kvarteto doplní i sopranistka Alžbeta Poláčková.

Koncert 9. října v kostele sv. Michala renomovaného slovenského souboru starých nástrojů Musica Aeterna, který vede houslista Peter Zajíček, bude věnován patronce hudby sv. Cecilii. Společně s pěticí mladých slovenských zpěváků a komorního sboru Vox Aeterna představí toto seskupení mši Alessandra Scarlattiho, která nese jméno této mučednice a svaté katolické i pravoslavné církve.

Hostem letošního ročníku festivalu bude Dubrovnický symfonický orchestr, který pod vedením Valentina Egela představí v neděli 13. října v kostele sv. Mořice osobitý program složený z jedinečné hudby chorvatských skladatelů a z výběru duchovních skladeb dalších evropských skladatelů včetně Antonína Dvořáka.

Pravidelnými návštěvníky festivalu jsou i sbory, zvláště dětské a chlapecké, které interpretují vokální hudbu od středověku do současnosti. V působivém prostoru baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku se v letošním roce ve středu 16. října představí legendární chlapecký sbor Boni Pueri, který v jedinečném aranžmá představí výběr z vokální hudby od renesance k dnešku. Sbormistrem je Marek Štilec.

Slavnostní závěr festivalu připomene 100. výročí úmrtí italského skladatele Giacoma Pucciniho uvedením rozsáhlé Messa a quatro voci (Messa di Gloria) na koncertu v dómu sv. Václava v sobotu 19. října od 19:00 hodin. Dvojici mužských sólistů (Peter Berger, Martin Gurbaľ) doplní Český filharmonický sbor Brno a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, které bude řídit italský dirigent Paolo Gatto.

Festival tradičně spolupracuje s televizí NOE, která bude v letošním roce zaznamenávat a přenášet koncerty 29. září a 19. října a také s Českým rozhlasem, který zpřístupní svým posluchačům koncerty také závěrečný festivalový koncert 19. října 2024.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments