Státní divadlo Košice se vrátilo k historickému názvu

V pondělí 1. května 2023 vrátila ministryně kultury Natália Milanová Státnímu divadlu Košice jeho historický název a divadlo má opět jméno, pod kterým ho znaly generace divadelníků před komunistickým režimem – Národní divadlo Košice (NDKE).
Ondrej Šoth, Natália Milanová, 1. května 2023, Národní divadlo Košice (zdroj Národní divadlo Košice, foto Joseph Marčinský)
Slavnostní galakoncert u příležitosti 30. výročí vzniku samostatné Slovenské republiky: Ondrej Šoth, Natália Milanová, 1. května 2023, Národní divadlo Košice (zdroj Národní divadlo Košice, foto Joseph Marčinský)

 Na změnu názvu čekali představitelé divadla, stejně jako obyvatelé Košic, dlouhých 68 let – konkrétně od roku 1955. Přízvisko státní dostalo divadlo v dobách totalitního režimu, který potlačoval svobodu myšlení a svobodu projevu a chtěl je symbolicky dostat pod kontrolu.

Podle generálního ředitele Ondreje Šotha je název Národní divadlo Košice symbolickým krokem k moderní umělecké instituci reprezentující svobodu tvorby a myšlení, který musí následovat i další. „Věříme, že dalším krokem bude zajištění optimálního financování umělecké instituce špičkové kvality,“ dodal.

Dále uvedl, že kromě Slovenského národního divadla v Bratislavě je Národní divadlo Košice jediným divadlem na Slovensku, které má všechny tři soubory – činohru, operu i balet. V posledních třech letech tak nabízí divákům na Slovensku umění evropské úrovně. Během pandemie divadlo uvedlo 11 online premiér, které se setkaly s velkým úspěchem a uznáním nejen na Slovensku, ale i v zahraničí.

 „Osobně vnímám návrat k názvu Národního divadla Košice jako projev úcty k předchozím generacím jeho umělců. Zároveň by však měl vyjadřovat respekt a úctu k tvorbě současných umělců,“ řekl Roland Khern Tóth, ředitel Opery Národního divadla Košice. Podle něj Národní divadlo Košice představuje kontinuitu slovenských dějin, ale i svobodnou a autentickou uměleckou tvorbu, která je sebevědomá a otevřená Evropě, světu i budoucnosti. „Nesmíme však zapomínat na uměleckou a ideovou nezávislost instituce, která musí být zajištěna i finančně,“ prohlásil. Podle něj teď divadlu zbývá dosáhnout stabilního financování spoluprací s příslušnými institucemi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments