Státní filharmonie Košice na koncertě s Martinem Leginusem uvede díla Griega a Dvořáka
Dvořákova Symfonie G dur v sobě nese prvky harmonie, životní radosti a obdivu ke krásám přírody. Dílo obsahuje vůbec nejvíc pastorálních a idylických prvků ze všech skladatelových symfonií. Alegorické drama Peer Gynt napsal norský dramatik Henrik Ibsen během pobytu v Itálii v roce 1867. Dílo vypráví o pádu a následném vykoupení mladého hrdina Peera Gynta a scénickou hudbu k němu složil Edvard Grieg. Dirigent Martin Leginus spolupracoval s orchestrem ŠfK i v minulosti a poprvé se v Košicích uvedl právě s hudbou Edvarda Griega. Tvrdí, že obě skladby, které ve čtvrtek zazní, patří k hudebním klenotům 19. století:
Jaký máte vztah ke Griegově skladbě, kterou jste s ŠfK nastudoval?
Martin Leginus: Kvalita Griegovy scénické hudby k Ibsenově stejnojmenné hře Peer Gynt je strhující a my jsme rádi, že koncert otevřeme právě druhou suitou z tohoto díla. S hudbou E. Griega jsem se střetl při svém vůbec prvním koncertě se ŠfK před patnácti lety, kdy jsem měl možnost provázet pana profesora Lapšanského v Griegově klavírním koncertě. První, slavnější suitu ze hry Peer Gynt jsem už v minulosti dirigoval, s touto druhou se setkávám poprvé. Je méně hraná, o to více si vážím příležitosti realizovat tuto partituru. Její součástí je totiž také překrásná melancholická Solvejžina píseň.
Čím vás oslovuje Dvořákova 8. symfonie?
ML: Patří mezi Dvořákovy tři nejhranější symfonie. Skladatel v čase jejího vzniku začal učit na Pražské konzervatoři. Možná i proto se v tomto díle střetává mladický duch s nostalgickým pohledem zralého autora. Strhující architektura skladby, oslnivá harmonie, netradiční práce s melodickými tématy a brilantní instrumentace jsou zárukou skvělého diváckého zážitku. Zkušební proces na tento koncert byl velmi radostným obdobím a všechny nás těší to, že se můžeme s našimi diváky o tuto radost podělit přes nadcházející livestream.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]