Státní filharmonie Košice na koncertě s Martinem Leginusem uvede díla Griega a Dvořáka

V pořadí už jedenáctý online koncert přichystala Státní filharmonie Košice (ŠfK) na čtvrtek 15. dubna 2021. Tentokrát pod taktovkou dirigente Slovenského národního divadla Martina Leginuse zazní „Peer Gynt, 2. suita“ Edvarda Griega a „Symfonie č. 8 G dur“ Antonína Dvořáka. Košické filharmoniky slovem doprovodí Peter Katina. Stream začne v 19:00 na facebookových stránkách orchestru a TV TelKE.
Martin Leginus (foto Patrik Borecký)
Martin Leginus (foto Patrik Borecký)

Dvořákova Symfonie G dur v sobě nese prvky harmonie, životní radosti a obdivu ke krásám přírody. Dílo obsahuje vůbec nejvíc pastorálních a idylických prvků ze všech skladatelových symfonií. Alegorické drama Peer Gynt napsal norský dramatik Henrik Ibsen během pobytu v Itálii v roce 1867. Dílo vypráví o pádu a následném vykoupení mladého hrdina Peera Gynta a scénickou hudbu k němu složil Edvard Grieg. Dirigent Martin Leginus spolupracoval s orchestrem ŠfK i v minulosti a poprvé se v Košicích uvedl právě s hudbou Edvarda Griega. Tvrdí, že obě skladby, které ve čtvrtek zazní, patří k hudebním klenotům 19. století:

Jaký máte vztah ke Griegově skladbě, kterou jste s ŠfK nastudoval?
Martin Leginus: Kvalita Griegovy scénické hudby k Ibsenově stejnojmenné hře Peer Gynt je strhující a my jsme rádi, že koncert otevřeme právě druhou suitou z tohoto díla. S hudbou E. Griega jsem se střetl při svém vůbec prvním koncertě se ŠfK před patnácti lety, kdy jsem měl možnost provázet pana profesora Lapšanského v Griegově klavírním koncertě. První, slavnější suitu ze hry Peer Gynt jsem už v minulosti dirigoval, s touto druhou se setkávám poprvé. Je méně hraná, o to více si vážím příležitosti realizovat tuto partituru. Její součástí je totiž také překrásná melancholická Solvejžina píseň.

Čím vás oslovuje Dvořákova 8. symfonie?
ML: Patří mezi Dvořákovy tři nejhranější symfonie. Skladatel v čase jejího vzniku začal učit na Pražské konzervatoři. Možná i proto se v tomto díle střetává mladický duch s nostalgickým pohledem zralého autora. Strhující architektura skladby, oslnivá harmonie, netradiční práce s melodickými tématy a brilantní instrumentace jsou zárukou skvělého diváckého zážitku. Zkušební proces na tento koncert byl velmi radostným obdobím a všechny nás těší to, že se můžeme s našimi diváky o tuto radost podělit přes nadcházející livestream.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments