Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Studio ALTA online, přípravy Mezinárodního dne tance, online premiéra bavorského baletu a další stream z NDT.
Studio ALTA (foto Markéta Bendová)

Studio ALTA pokračuje ve vysílání Studio Performance Art: Performance a procesualita
Ve druhé události z cyklu SPA (Studio Performance Art) se Studio ALTA zaměří na vztah performance artu a procesuality. Setkání s fluidním ne-kolektivem Björnsonova proběhne v češtině přes platformu ZOOM, v pondělí 19. dubna v 19 hodin.

Výchozím bodem je vnímání umělecké prezentace-performance jako pouze špičky ledovce dlouhodobého kreativního procesu. Umělci a umělkyně zřídka vytváří svá díla zcela náhodně, častěji jsou součástí kontinuálního zkoumání určitého tématu, otázky, formy. Chceme se zamýšlet nad performancí-akcí jako nad součástí širší „performance“ – komplexního tvůrčího procesu.

V rámci události budeme nad tématem přemýšlet společně s fluidním ne-kolektivem Björnsonova. Performance a procesualita představí ve formě setkání skrze platformu Zoom různorodou tvorbu Björnsonovy, v níž hraje procesualita klíčovou úlohu, stejně tak jako mísení performance, instalace, participativní akce a teorie. Zároveň otevřeme otázky dlouhodobé kultivace umělecké praxe a (ne)možnost dehierarchizované kolektivní práce.

Björnsonova funguje od roku 2015 jako mezioborová platforma pro experiment, výzkum a sdílení, na jejímž chodu se současně podílí celá řada umělkyň a umělců z pražské, berlínské, bruselské a bělehradské scény. Na Björnsonovu je ale možné též pohlížet jako na fiktivní postavu, mystérium či monstrum, teenagerku či jako na neustále se proměňující čarodějnici.

Performativní procházkou a výkladem fusion tarotu nás provedou Nik Timková, Zuzana Žabková, Lucie Svoboda Mičíková a Lucia Kvočáková. Performance a diskuze bude probíhat v češtině přes platformu ZOOM. Registrace předem není nutná.

K ZOOM se připojíte kliknutím na tento odkaz
Meeting ID: 935 9804 0843, Passcode: 137040
AKCI MŮŽETE PODPOŘIT ZDE

Studio Performance Art, zkráceně SPA, je ročním programovým cyklem Studia ALTA zaměřeným na performance art. Každý měsíc přináší performance a diskuze otevřené jak odborné, tak široké veřejnosti. Zkoumáme médium, které se některým může zdát málo známé a marginální, jiným jako elitářské, přístupné pouze specialistům z oboru. Chceme zpochybňovat, co se o performanci říká, a představovat tuto formu jako komplexní umělecký druh, který může nabývat mnoha různých podob.

Principy jednotlivých událostí “Studia” jsou ukotveny v otevřenosti, experimentu a dialogu. Jak naznačuje zkratka “SPA”, česky “LÁZNĚ”, klademe důraz na vzájemnou péči, na očistný a katarzní účinek umění a vzájemného setkání. Kurátory cyklu jsou Antonín Brinda a Petr Dlouhý.

Další události SPA:
11/05 Performance a zvuk
16/06 Performance a čas

Mezinárodní den tance 2021 ve spolupráci s Nadací Krása pomoci propojí generace
Mezinárodní den tance, který každoročně připadá na 29. dubna, letos už podruhé oslavíme online. Art 4 People u nás už po sedmé pořádá na den oslav celodenní taneční program, který nabídne to nejlepší z taneční scény. Chybět nebudou ukázky profesionálních i amatérských tanečníků i skupin, workshopy nejrůznějších tanečních žánrů (balet, salsa, street dance, irský tanec, aj.), GALA baletních souborů ani taneční flashmob, který opět roztančí celou republiku. „Ten jsme letos připravili ve spolupráci s Nadací Krása pomoci Taťány G. Brzobohaté, abychom skrze charitativní online kampaň veřejně vyzvali k podpoře úsilí nadace o zlepšování života seniorů. Heslem letošních oslav tance je proto „Kdo tančí, nestárne!“ a do tanečního flashmobu, který pro vás natočili Taťána G. Brzobohatá, Ondřej G. Brzobohatý, Vlastimil Harapes a Elis Mraz pod vedením choreografa Marka Zelinky, se navíc může zapojit úplně kdokoliv,“ uvádějí organizátoři.

Program oslavy bude možné sledovat online ve čtvrtek 29. dubna od rána na facebookové stránce Art 4 People nebo v události. „V rámci příprav Mezinárodního dne tance 2021 jsme spojili síly s Taťánou G. Brzobohatou a její Nadací Krása pomoci a s heslem „Kdo tančí, nestárne!“ chceme tancem propojit generace a veřejně vyzvat k podpoře činnosti nadace. Proto jsme letos spolupracovali na přípravě tanečního flashmobu, jehož každoročním úkolem je zviditelnit blížící se oslavu tance a její poslání a zapojit do ní co nejširší publikum. Mezinárodní den tance, který jste si s námi v minulosti mohli užít například na Střeleckém ostrově v Praze, letos už podruhé odvysíláme online. Věřím, že celodenní taneční program nabídne široké veřejnosti pohyb a kulturu, která nám všem tak schází, komentuje Martin Kolda, ředitel Art 4 People.

Mezinárodní den tance v brně v roce 2019 (foto Jakub Jíra)

Jednoduchou choreografii tanečního flashmobu, kterou se každoročně učí příznivci festivalu, aby si ji 29. dubna zatančili na akci (pokud neprožíváme pandemická léta) nebo ji zaslali do videosestřihu organizátorům, letos vytvořil tanečník a choreograf Marek Zelinka, vítěz StarDance 2015. Ve videoklipu, který nabádá diváky k zapojení se do flashmobu a zároveň k podpoře činnosti Nadace Krása pomoci, účinkují Taťána G. Brzobohatá, Ondřej G. Brzobohatý, Vlastimil Harapes, Elis Mraz a Marek Zelinkaa zhlédnout ho můžete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments