Státní filharmonie Košice uvede díla Elgara a Janáčka

Státní filharmonie Košice tentokrát v jednom večeru proti sobě postavila odlišná díla - snad nejpopulárnější violoncellový koncert na světě a dílo na motivy hry Karla Čapka, které se u nás hraje jen zřídka. Na koncertě Elgar – Janáček, který bude řídit britský dirigent Finnegan Downie Dear, zazní Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara a Suita z opery Leoše Janáčka Věc Makropulos. Akce se uskuteční 10. listopadu 2022 od 19:00 hodin v košickém Domě umění.
Bruno Philippe (foto Clément Vayssi)
Bruno Philippe (foto Clément Vayssi)

Francouzský violoncellista Bruno Philippe je mimo jiné laureátem Soutěže královny Alžběty,  spolupracuje s evropskými orchestry, například s Radio-Sinfonieorchester Frankfurt pod vedením Christopha Eschenbacha a je uznávaným barokním violoncellistou. Působí také na komorní scéně a je členem souboru Ensemble Jupiter. „Elgarův violoncellový koncert je jedním z mistrovských děl pro violoncello a orchestr. Je napsána tak, aby violoncello mohlo dělat přesně to, k čemu bylo stvořeno – zpívat!“

Skladba vznikla těsně po první světové válce a je prvním orchestrálním dílem, které Elgar po válce zkomponoval. Podle Bruna Philippa v ní lze cítit všechny Elgarovy emoce spojené s tímto obdobím. Zároveň se zamýšlí: „Možná to byl způsob, jak si vyléčit rány a znovu získat víru v lidskost. Pro mě je to jedna z nejlepších anglických skladeb z období romantismu. Objevil jsem ji s nahrávkou Jacqueline du Pré a okamžitě jsem si ji zamiloval. Epická, dramatická, zpěvná a silná… to je to, co můžete očekávat od koncertu, který odehrajeme v Košicích! Doufám, že se vám bude líbit. Těším se na návrat na Slovensko!“

Poslední velké dílo britského skladatele Edwarda Elgara, Koncert pro violoncello e moll, patří k zásadním skladbám repertoáru pro tento nástroj. Elgar ji zkomponoval v roce 1919, bezprostředně po skončení první světové války, a je z velké části kontemplativní, melancholická až elegická, ale vyjadřuje i vášnivé a vroucí emoce. Elgar, zděšený a rozčarovaný utrpením způsobeným válkou, si uvědomil, že život v Evropě už nikdy nebude jako dřív. Jeho violoncellový koncert lze vnímat jako velkolepý žalozpěv za ztracený svět.

Opera Leoše Janáčka Věc Makropulos se odehrává v prostředí advokátní kanceláře a je plná dialogů a spletitých zápletek. Skladatel, který se životem a jeho nekonečným koloběhem zabýval již v Pohádkách lišky Bystroušky, opět svou hudbou dokonale vyjádřil podstatu skrytou pod detektivní zápletkou Čapkova textu. Jeho hudba je odpovědí na otázku, zda může nesmrtelnost přinést lidem štěstí, nebo zda je naopak lidský život naplněn právě nevyhnutelností konce. Na koncertě zazní suita z opery v úpravě dirigenta a skladatele José Serebriera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments