Státní filharmonie Košice zahajuje 54. sezonu

Státní filharmonie Košice zahajuje 54. koncertní sezonu 2022/2023. Pro návštěvníky jsou připraveny abonentní, komorní a mimořádné koncerty, festival ARS NOVA, Košické hudební jaro nebo momentálně probíhající Mezinárodní varhanní festival Ivana Sokola.
Júlia Pusker (zdroj Júlia Pusker)
Júlia Pusker (zdroj Júlia Pusker)

Šéfdirigent Robert Jindra prohlásil: „Osobně se těším na Zahajovací koncert, kde mimo jiné zazní strhující Symfonie č. 3 Kurta Atterberga. Je to dílo, které jsem si zamiloval, a jsem velmi rád, že mohu tento jedinečný skvost poprvé provést s naším orchestrem.“ Kromě Atterbergových „Obrázků ze západního pobřeží“, jak zní podtitul Symfonie č. 3, provede orchestr také Symfoniettu rustica Eugena Suchoně a Sibeliův Koncert pro housle a orchestr d moll v interpretaci Júlie Pusker. Zahajovací koncert Státní filharmonie Košice se bude konat ve čtvrtek 13. října 2022 od 19:00 hodin.

Abonentní cykly nabídnou zajímavé dramaturgické počiny, mezi nimiž Symfonie č. 4 a 6 Dimitrije Šostakoviče, Symfonie č. 3 Sergeje Prokofjeva nebo Symfonie Karola Szymanowského. Dále je pro posluchače přichystaná například suita z baletu Svěcení jara Igora Stravinského nebo suita z opery Věc Makropulos Leoše. Z pilířů symfonického repertoáru zazní Symfonie č. 1 Johannese Brahmse nebo symfonická suita Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova. Diváci by si neměli nechat ujít Beethovenovu Symfonii č. 5 „Osudová“, Musorgského Obrázky z výstavy, Mozartovu Symfonii č. 41 „Jupiter“ nebo Houslový koncert Petra Iljiče Čajkovského.

Mimořádných koncertů je pak připraveno několik – koncert filmové hudby z oscarových filmů, vánoční koncerty i novoroční koncert u příležitosti 30. výročí vzniku Slovenské republiky. Jednou z mimořádně důležitých aktivit ŠFK je výchova a vzdělávání nejen mladých posluchačů. V nové sezóně se uskuteční několik hudebních a vzdělávacích projektů pro děti a studenty: Vánoce v kině nebo projekt s názvem Meet the Orchestra. Akce Příběh hudby – slovenská hudba se konala již v září a sklidila velký ohlas.

Poprvé se představí v Košicích brazilský dirigent Marcelo Lehninger nebo dirigent Benjamin Bayl. Vrátí se dirigenti Finnegan Downie Dear, Yu-An Chang a Christian Øland. Českou scénu budou reprezentovat stálý hostující dirigent Zbyněk Müller, dirigent Tomáš Brauner a debutant Pražského jara Marek Prášil. Ze slovenských dirigentů se představí Ondrej Lenárd, Rastislav Štúr, Marián Lejava, Maroš Potokár a Martin Leginus.

Do Košic zavítají vítězové mezinárodních soutěží: Korejka Hayoung Choi, zahraje sugestivní Šostakovičův Violoncellový koncert a francouzský umělec Bruno Philippe přednese Elgarův Koncert pro violoncello. Návštěvníci ocení laureáta Ceny Arthura Wassera za rok 2022, klarinetistu Jonathana Leibowitze, který přednese Coplandův Klarinetový koncert. Dále se mohou posluchači těšit na Slávku Zámečníkovou, Evu Bodorovou, Simonu Šaturovou, Evu Hornyákovou (soprán), Janu Kurucovou (mezzosoprán), Juraje Hollého, Petera Bergera (tenor), Petera Mikuláše, Petera Kellnera (bas), Dalibora Karvaye, Milana Paľu (housle), Katarínu Turnerovou (harfa) a Mariána Lapšanského a Ladislava Fančoviče (klavír).

V sezoně 2022/2023 budou probíhat také veřejné zkoušky a předkoncertní setkání, kterými vás poutavou formou provede lektor dramaturgie Peter Katina. Na předkoncertních setkáních mají návštěvníci příležitost setkat se s dirigenty a sólisty a poznat je civilnějším způsobem

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments