Státní filharmonie Košice zve na další koncert s publikem

Na dalším květnovém koncertě z produkce Státní filharmonie Košice se představí významný houslista Milan Paľa a šéfdirigent Zbyněk Müller. Koncert se uskuteční i s diváky ve čtvrtek 20. května 2021 v 19:00 hodin v Domě umění.
Milan Paľa (foto Štátna filharmónia Košice)
Milan Paľa (foto Martina Šimkovičová)

Milan Paľa je jednou z nejvýraznějších osobností současné hudební scény. Jeho jedinečný styl hry je nezaměnitelný a odborníci ho oprávněně řadí mezi nejlepší světové interprety mladé generace. “K druhému houslovému koncertu Sergeje Prokofjeva mám speciální vztah – byl to totiž jeden z prvních houslových koncertů hudby 20. století, které jsem rád poslouchal ještě jako malý chlapec. Už tehdy mi imponoval jakousi karikaturností, hravostí i (z mého dnešního pohledu typickou) prokofjevovskou melancholií, kterou jsem předtím neznal. Můj úžas z prvního dotyku s Prokofjevovou hudbou, prostřednictvím právě tohoto díla, ve mně zůstal dodnes, i proto se na jeho uvedení nesmírně těším,” prozradil Paľa.

Sergej Prokofjev věnoval houslím ve svém díle celkem sedm skladeb. Koncert pro housle a orchestr č. 2 g mol je dílem již zralého skladatele. “Specifikem druhého houslového koncertu je, že jeho interpretace by neměla být spojována s ruskou tradicí. Velká část skladby vznikla ve Španělsku, v období Prokofjevových cest po Evropě a později v USA. Prokofjevův jazyk je v tomto díle již takříkajíc vyčištěn a vzniká v období, kdy skladatel začal pracovat na baletu Romeo a Julie,” přibližuje houslista Milan Paľa.

Druhou část koncertního večera vyplní Sukova Pohádka. Josef Suk komponoval právě Symfonii E dur, když ho básník Julius Zeyer požádal o hudbu k pohádkové hře Radúz a Mahulena. “Začala nejkrásnější doba mého života,” zavzpomínal si skladatel na sklonku života na chvíle, kdy komponoval hudbu k Zeyerově pohádce. „Pracoval jsem na díle v lesním dvorku v místě Dvořákova letního pobytu na Vysoké. V pokojíku bylo pianino a venku v zahrádce poslouchala mne moje dívka Otilka. Jaro v duši, jaro v hudbě. Mohu říci, že jsem se v hudbě k Radúzovi a Mahuleně našel a že toto dílo působilo na mou tvorbu po celou řadu let,“ cituje se na původním LP k Sukovu dílu z roku 1980.

Na koncertě budou dodrženy přísné hygienické podmínky a omezení počtu diváků podle aktuální fáze kulturního semaforu. Jejich přesné znění najdou návštěvníci na webu SFK.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments