Státní opera nabídne program on-line a podpoří seniory

Přímý přenos koncertu z budovy zrekonstruované Státní opery 30. dubna 2020 na ČT art s názvem "Ve zpěvu hledejme úlevu..." nabídne vrcholy nadcházející operní sezóny a podpoří krizovou Linku seniorů provozovanou společností Elpida. Více než hodinovým programem provede diváky členka Činohry Národního divadla (ND) Martina Preissová.
Státní opera Praha (foto Jakub Fulín)

Vystoupí sólisté a hosté Opery ND a Státní opery Adam Plachetka, Pavel Černoch, Štefan Margita, Kateřina Kněžíková, Alžběta Poláčková, Anda-Louise Bogza, Jiří Brückler, Svatopluk Sem, Jiří Sulženko a další.

Po mnoha týdnech nedobrovolného klidu konečně můžeme opět komunikovat se svým milovaným publikem,” uvedl umělecký ředitel Opery ND a Státní opery Per Boye Hansen.

Na začátku programu zazní dvě árie z Prodané nevěsty od Bedřícha Smetany. Koncert se dále bude ubírat cestou árií nejen z české klasiky, italského romantického repertoáru, zazní i Bizetova Carmen, Mozartův Don Giovanni či slavné Ave Maria Franze Schuberta.

Během koncertu nezazní jen veselá čísla, hudba místy zvážní, dokonce zesmutní, ale to jen proto, abychom mohli zažít i v docela improvizovaných podmínkách koncertu bez orchestru a publika v sále očistnou moc tónů a lidského zpěvu, který přináší úlevu i v nesnázích a úzkostech. S myšlenkou právě na tuto zázračnou schopnost hudby jsme hledali i název tohoto koncertu – a našli jsme ho v klasickém českém operním díle: ve Dvořákovu Jakobínovi, kde se ve slavném ansámblu zpívá: Jen ve zpěvu, jen ve zpěvu jsme našli sladkou úlevu…,” dodal ke koncepci programu šéfdramaturg Opery ND a Státní opery Ondřej Hučín.

Koncert se koná za přísných hygienických podmínek a celá akce bude mít benefiční charakter. “Současnou situací velmi trpí senioři, kteří těžce prožívají strach z neznámého, a také sociální izolaci. Spojili jsme se proto se společností Elpida s cílem podpořit jejich krizovou telefonní Linku seniorů, na kterou denně volá až několik stovek lidí v nesnázích,” podotkla správní ředitelka Opery ND a Státní opery Bohdana Malik.

Živý stream bude uveden na facebooku Opery ND i České televize (ČT). Celý květen poté bude záznam umístěn na webu ČT.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat