Státní opera Praha hlásí první změny

Šéfem operního souboru pražské Státní opery již není dirigent Rudolf Krečmer. Místo něj převzal řízení ansámblu přímo do svých rukou ředitel divadla Oliver Dohnányi a Krečmerovo místo bez náhrady zrušil. Našemu webu to potvrdila mluvčí Státní opery Praha Miroslava Kaňková.

Dohnányi současně rozhodl také o radikálních škrtech v plánech premiér nové sezony. Místo Weberovy, resp.Mahlerovy opery Tři Pintové bude pro březnovou premiéru nově nastudován Verdiho Rigoletto, a to v režii uměleckého šéfa Teatro Massimo v Palermu Lorenza Marianiho a pod Dohnányiho taktovkou. Ze stolu byly smeteny i plány na uvedení Straussova Růžového kavalíra, kterého v květnu příštího roku vystřídá veristická dvojčata Mascagniho a Leoncavalla Sedlák kavalír a Komedianti. Prosincový koncert na počet někdejšímu řediteli druhého pražského operního domu, nazvaný Pocta Angelu Neumannovi, bude namísto Rudolfa Krečmera řídit Alexander Vedernikov.

Šéf baletního souboru Státní opery Pavel Ďumbala ve funkci zůstává. Odňato mu však bylo dubnové nastudování baletu Adolphe Charlese Adama Giselle v klasické coralliovsko petipovské choreografii. Ďumbalu v inscenačním týmu Giselle nahradí bývalá baletní sólistka Lotyšské národní opery a pedagožka Rižského choreografického učiliště Zane Lieldidža-Kolbina.

O důvodech změn hovořil ředitel pražské Státní opery Oliver Dohnányi již před nedávnem v rozhovoru na našem webu, který najdete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments