Státní rozpočet počítá s 200 miliony na Janáčkovo kulturní centrum v Brně

Janáčkovo kulturní centrum, vizualizace 2018 (zdroj salprobrno.cz)

Státní rozpočet na příští rok počítá s 200 miliony korun na stavbu Janáčkova kulturního centra v Brně. Další dva roky by měl stát dát vždy opět po 200 milionech, takže celkem za tři roky 600 milionů korun. Uvedla to Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury. Koncertní sál s 1300 místy vznikne za zhruba 1,3 miliardy, kromě státu poskytne 600 milionů město a 100 milionů kraj. Stavba by mohla začít příští rok, záležet bude na tom, jak se město dohodne s protějším hotelem International o odkupu trafostanice.

Sněmovna schválila rozpočet ve středu. “Ministerstvo kultury v návrhu rozpočtu na rok 2019 uplatnilo 200 milionů korun v rámci programu Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálních kulturních zařízení, kam svým charakterem patří akce Janáčkovo kulturní centrum v Brně,” uvedla Hrušová.

Ve střednědobém výhledu na roky 2020 až 2021 je vždy na akci po 200 milionech. “Účast státního rozpočtu na předmětnou akci bude činit celkem 600 milionů korun v letech 2019 až 2021,” doplnila Hrušová.

Zatím však není jasné, kdy se začne stavět. Náměstek primátorky Tomáš Koláčný řekl, že by se mohlo začít stavět ještě v příštím roce, ale možná později. “Pokračují projekční práce. Začátkem roku se potkáme s majiteli hotelu International, protože máme zájem nabýt jejich trafostanici naproti budoucímu sálu. Podle jednání uvidíme, kdy se začne stavět,” uvedl Koláčný.

Pokud město trafostanici získá, vznikne větší prostor pro prostranství před sálem, případně se zváží i možné rozšíření sálu. V takovém případě by ale bylo nejspíš potřeba upravit dokumentaci a vydané územní rozhodnutí, což by mohlo práce oddálit. Město navíc řešilo také problém s žalobou, kterou na něj podali architekti z pražského ateliéru M1 architekti. Ateliér vyhrál v minulosti soutěž na Janáčkovo kulturní centrum a vypracoval původní návrh. Pokračování na něm pak město zadalo Polákovi Tomaszi Koniorovi, který představil sál v objemnější budově. Podle žaloby se nový tým architektů natolik odchýlil od původního návrhu, že došlo ke změně autorského díla bez souhlasu původních autorů. Město ale bude s projektanty z M1 jednat. “Nyní postupujeme v souladu s podmínkami, které máme,” dodal Koláčný.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat