Štědrý den se Simonou Houda Šaturovou

Vánoce a hudba, to neodmyslitelně patří k sobě. Proto pochopitelně právě hlavně kolem hudby se točil i náš vánoční rozhovor se sopranistkou Simonou Houda Šaturovou. Jsme velmi rádi, že vám jej právě dnes, na Štědrý den, můžeme předložit a alespoň chvíli se s touto sympatickou umělkyní pozastavit…

Dokážete si na poslech muziky o Vánocích udělat čas? Prostě si jen tak sednout a poslouchat? Odpoutat se o té často rozjitřené mysli? A jak moc hudba patří k vašim Vánocům? Jak podstatné v nich má místo?

Přiznám se, že čas si sednout a jenom poslouchat obyčejně nemám, ale o Vánocích hraje hudba u nás téměř stále. Vánoce jsou vlastně moje jediné období v roce, kdy hudbu můžu poslouchat od rána do večera. V poslední době mám totiž nejraději ticho.

Pamatuju si to dobře, že jsem kdesi četl, že jednou z vašich nejoblíbenějších CD jsou Matoušovy pašije? Se Sirem Johnem Eliotem Gardinerem? Pokud to tak je, platí to pořád? Pustíte si je i letos o Vánocích?

To si pamatujete dobře. Když jsem tuto nahrávku slyšela poprvé v rozhlase, byla noc a já pak vůbec nemohla usnout. Pro mě ale patří spíš k Velikonocím. O Vánocích dávám přednost například Bachovu Vánočnímu oratoriu a jeho instrumentální tvorbě.

Jaké další vánoční favority v hudbě máte? Je to jen hudba tzv. vážná nebo i něco jiného?

Händelův Mesiáš, Corelliho Concerta grossa, Giuseppe Torelliho nebo viola da gamba Jordiho Savalla. Je toho spousta a nemusí to být jenom hudba klasická. Mám moc ráda vánoční a capella nahrávku skvělého amatérského sboru, ve kterém zpívá moje neteř, nahrávky Lisy Ekdahl, Norah Jones… A těším se na vánoční album jazzových interpretů, které jsem koupila před pár dny.

Sama si o Vánocích jen tak pro radost nezazpíváte? Ať už sama nebo dohromady se svými blízkými?

Obyčejně si zazpívám koledy jenom v kostele, nebo si maximálně pobrukuju s nějakým CD. Docela si užívám chvíle, když zpívat nemusím.

Vybavuje se vám nějaká konkrétní skladba ve spojitosti s Vánocemi a vaším dětstvím?

Vzpomínám si na jednu obehranou kazetu se slovenskými koledami. Když začala hrát, tak moje dětská fantazie pracovala vždy na plné obrátky. To se náš obývák měnil na královské komnaty, nebo na zasněžený les a já na Popelku… Později jsem si oblíbila Vánoční mši Edmunda Paschy. Tu mám stále moc ráda.

V nejedné rodině, která má blízko v hudbě, se pod stromečkem ocitají také dárky právě tohoto ražení – CD, DVD, knížky o hudbě, ale třeba i vstupenky na koncert či do divadla. Jak to máte u vás doma?

Samozřejmě to platí i pro nás. Letos jsem si dokonce i sama sobě nadělila dárek k Vánocům. Vyprodukovala jsem CD Gloria s hudbou Bacha, Händela, Mozarta nebo soudobého skladatele Zbyňka Matějů za doprovodu souboru Collegium Marianum s Janou Semerádovou. Moc se z CD těším a doufám, že potěší i rodinu a přátele, kteří ho najdou pod stromečkem. Kromě toho mám pro manžela připravený velkolepý hudební dárek, ale více nemůžu momentálně prozradit…

Hodně tradiční je v našich krajích vánoční návštěva Rybovky v blízkém kostele. Také na ni chodíte? A na druhou stranu – sama v ní o Vánocích nezpíváte?

Na Slovensku tato tradice nebyla, tam jsme chodili do kostela zpívat jenom koledy. Vánoční mši Jakuba Ryby u nás nahrazovala už vzpomínaná mše Edmunda Paschy, ale jejich popularity se vůbec nedají srovnávat. Co se „Rybovky“ týče, zpívala jsem ji snad jenom třikrát a jako posluchač jsem na ní zatím ještě nebyla. Možná to letos napravíme.

Jak hodně lpíte na vánoční rodinné atmosféře? Dokážete ji obětovat výměnou za nějaké pro vás prestižní vystoupení? Stalo se to již někdy?

Nejdůležitější na Vánocích je být spolu s vašimi blízkými. Sice na atmosféře docela lpím, ale naučila jsem se, že si ji můžu vytvořit kdekoli. Je to dáno asi i tím, že Vánoce střídavě slavíme v Praze a Bratislavě. Před pár lety jsem měla mít 23.12. poslední představení Kouzelné flétny v Aténách, s tím, že produkce pokračovala s alternantkou i po Vánocích. Ta ovšem onemocněla a moje plány trávit Vánoce doma vzaly za své. Dozvěděla jsem se to odpoledne před Štědrým dnem a měla jsem jenom pár hodin na přípravu. Divadlo zorganizovalo let mého manžela, což v té době nebylo jednoduché, a tak jsme nakonec svátky slavili v Aténách společně a moc ráda na ně vzpomínám. Dnes už například vím, že Vánoce 2012 budu trávit v Bruselu.

Máte vzhledem ke své práci vůbec čas přichystat vánoční svátky doma tak, jak byste chtěla?

Každý rok je to jinak. Letos mám relativně dost času připravit vše tak, jak bych si přála a doufám, že se na tom nic nezmění.

A vaše letošní vánoční přání?

Abychom rychle zapomněli na předvánoční stres. Těšme se, že jsme spolu. Najděme si čas na své blízké, na dobrou knížku, na poslech krásné hudby a ať to trvá co nejdéle.

Děkujeme a přejeme vše dobré!

Ptal se Vít Dvořák

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (3) “Štědrý den se Simonou Houda Šaturovou

  1. Přeji nejenom paní Houdě, ale všem, kteří se snaží dělat hudbu s láskou a na úrovni krásné Vánoce. Opeře Plus děkuji za to, že se tímto minoritním žánrem zabývá a přináší nám neobvyklé pohledy na věc. Všem čtenářům stejně nadšeným do hudby a opery jako já hodně skvělých hudebních zážitků i příští rok. S úctou pravidelný návštěvník Evan

Napsat komentář