Štefan Margita oslaví své 65. narozeniny koncertem v Košicích

Přestože žije již třicet let v Praze, za svůj domov stále považuje rodné Košice. A právě zde se Štefan Margita chystá oslavit své jubileum slavnostním koncertem. Akce s názvem ŠTEFAN MARGITA 65 byla z loňského roku přeložena na čtvrtek 30. června v 19:00 hodin v Domě umění.
Štefan Margita (foto Lenka Hadačová)
Štefan Margita (foto Lenka Hadačová)

Vystudovaný fotograf si svým tenorem podmanil světové scény, včetně newyorské Metropolitní opery, milánské La Scaly a londýnské Covent Garden. Koncertoval v operních domech v Paříži či Mnichově a v divadlech v Madridu, San Francisku a Chicagu. Štefan Margita oslaví své životní jubileum se Státní filharmonií Košice pod vedením šéfdirigenta Roberta Jindry a jeho vzácnými hosty – sopranistkou Andreou Dankovou a všestranným hudebníkem Michalem Kindlem.

Andrea Danková (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Andrea Danková (zdroj Štátna filharmónia Košice)

Do programu vybral skvostná díla operního repertoáru. Zazní výběr z nejslavnější Čajkovského opery Evžen Oněgin, skvělého příkladu lyrické opery, či z velkých Pucciniho opusů Manon Lescaut a Tosca. Árie Federica z opery L’Arlesiana Francesca Ciley přináší lyrický cit a nádherné ponoření do psychologie postavy. Z rozsáhlé tvorby Richarda Wagnera zazní předehra k Bludnému Holanďanovi i monolog Logeho z Prstenu Nibelungova. Koncert zakončí opera Leoše Janáčka Její pastorkyňa.

Michal Kindl (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Michal Kindl (zdroj Štátna filharmónia Košice)

Štefan Margita má k vybraným dílům osobní vztah: “S árií Lenského z Evžena Oněgina jsem začínal ještě v Košicích. Je to vzpomínka na krásné období v košickém divadle. Potom jsem si vybral repertoár, kde člověk může ukázat, co se za ta léta naučil. Proto jsem zvolil Wagnera i Janáčka. Ale zazní také díla Francesca Cilea a Giuseppe Verdiho. Jsou to mé oblíbené kousky, ze kterých má publikum radost.” Kromě toho se návštěvníci dočkají i jiného žánru – Štefan Margita spolu s Michalem Kindlem zabrousí do šansonového repertoáru.

Koncert ŠTEFAN MARGITA 65 se uskuteční ve čtvrtek 30. června od 19:00 hodin v Domě umění, a to jako závěrečná akce Košického hudebního jara.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments