Štefan Margita ve Valencii ztvárnil roli Aigisthose ve Straussově Elektře

Po úspěšné premiéře Elektry 18. ledna 2020 v divadle Palau de les Arts Reina Sofia ve Valencii, čekají Štefana Margitu do 30. ledna letošního roku ještě čtyři představení této opery.
R. Strauss: Elektra – Štefan Margita – Palau de les Arts Reina Sofia 2020 (zdroj lesarts.com)

Německý hudební skladatel Richard Strauss a libretista Hugo von Hoffmannstahl napsali operu Elektra podle známé Sofoklovy antické tragédie. Premiéru měla 25. ledna roku 1909 v Královské opeře v Drážďanech, kde tenkrát způsobila něco jako hudební zemětřesení. Ihned po drážďanské premiéře následovalo uvedení Elektry v Berlíně, ve Vídni, Miláně a v New Yorku. Operní zpracování mýtického krvavého a temného příběhu, který se odehrává po skončení trojské války, o hrdé a nepoddajné nositelce touhy po odplatě se brzy stalo jedním ze stěžejních děl operní literatury.

„Se Straussovou operou Elektra se setkávám poprvé“, říká renomovaný tenorista Štefan Margita. „Role Aigisthose, milence Elektřiny matky Klytaimnéstry, je pro mne novým pěveckým úkolem a velkou výzvou. Proto jsem se ani minutu nerozmýšlel a nabídku zazpívat si tuto roli v Palau de les Arts Reina Sofia ve Valencii jsem okamžitě přijal. Každá nová role je pro mne totiž obohacením mého operního repertoáru. Svou roli sehrálo i to, že Elektru ve Valencii režíruje slavný kanadský operní režisér Robert Carsen, se kterým jsem se již několikrát pracovně sešel a vždy to byla nádherná a podnětná spolupráce. Také mne moc těší setkání s celosvětově proslulou švédskou operní sopranistkou Iréne Theorin, která se báječně zhostila titulní role v této Straussově opeře.“, dodává Margita.

V dubnu letošního roku se Štefan Margita vrátí do Chicaga, aby si ve Wagnerově opeře Zlato Rýna zopakoval roli Poloboha Ohně Logeho, která je už dlouho jednou z jeho stěžejních rolí. A v květnu ho pak čeká role Tichona v Janáčkově opeře Káťa Kabanová na scéně Metropolitní opery v New Yorku.

Manželovu premiéru ve slunné španělské Valencii si pochopitelně nenechala ujít jeho manželka Hana Zagorová. Hned po sobotní premiéře se ale musela vrátit do Prahy, protože jí do konce ledna doma čeká pět koncertů s Petrem Rezkem a s Boom! Bandem Jiřího Dvořáka. Konkrétně v Jindřichově Hradci, České Lípě, Velkém Strašecí, Pardubicích a v Poděbradech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat