Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech, které připravuje Spolek pro komorní hudbu, Česká filharmonie nebo Severočeská filharmonie Teplice. A protože koronavirová krize, zejména v zahraničí, ještě stále není u konce, přinášíme i výběr některých koncertů streamovaných online.
Daniil Trifonov (foto © Dario Acosta)

Praha
Dvořákovu síň pražského Rudolfina rozezní v pondělí 21. července od 19:30 hodin tóny koncertu, na němž vystoupí Czech Philharmonic Virtuosi. Soubor Czech Philharmonic Virtuosi je převážně složen z mladých členů České filharmonie. Všichni za sebou mají řadu soutěžních úspěchů a mimo symfonické hudby se intenzivně věnují komorní a sólové hře. Jejich mladistvý pohled na hudbu ve spojení se zkušenostmi, které nasbírali během studií v Čechách i zahraničí, tvoří jedinečné vystoupení. Zazní hudba A. Dvořáka, J. Suka, J. Halvorsena a jiných.

Komorní orchestr pražských symfoniků se sólisty složený z předních členů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK potěší znalce i laiky svým provedením Mozartova Divertimenta D dur KV 136, Vivaldiho Koncertem pro trubku B dur RV 548, Dvořákova Slovanského tance č. 8 g moll op 46 a jiných skladeb. Koncert proběhne ve Smetanově síni Obecního domu od 20:30 hodin v neděli 26. července.

Houslista Jan Mráček a klavírista Lukáš Klánský provedou ve Dvořákově síni pražského Rudolfina Brahmsovu Sonátu pro housle a klavír č. 1 G dur op. 28, Bartókovy Rumunské tance, Smetanovo duo Z domoviny a jiné skladby houslového repertoáru. Koncert proběhne v neděli 26. července od 15:00 hodin pod patronací Českého spolku pro komorní hudbu.

Teplice
V pondělí 20. července se koná v Zahradním domě od 16:30 hodin Letní promenádní koncert. Mezi skladbami, které zazní, je i Elgarův Pozdrav lásky nebo Fučíkův Florentinský pochodSeveročeskou filharmonii Teplice diriguje Michael Roháč.

Ve středu 22. července vystoupí v Zahradním domě od 16:30 hodin Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Petra Vronského. Zazní díla Jeana Sibelia, Franze Schuberta. Sólistkou v Sibeliově Koncertě pro housle a orchestr bude Kristýna Jungová.

V pátek 24. července se opět koná v Zahradním domě od 16:30 hodin Letní promenádní koncert. Mezi skladbami, které zazní je i Smetanova Polka z opery Dvě vdovy. Severočeskou filharmonii Teplice diriguje Michael Roháč.

Znojmo
Pátek 24. července, 20:00 – jízdárna Louckého kláštera. Fantastická, groteskní a občas i hororová podívaná s hudbou Michaela Haydna, blízkého přítele W. A. Mozarta a mladšího bratra Josepha Haydna. Ve snu se může stát cokoli. Tak třeba se setká jiskřivá taneční a operní hudba z pomezí baroka a klasicismu s vyprávěním proslulého herce a spisovatele Arnošta Goldflama. Režisér a mim Radim Vizváry se svým týmem nahradili původní scénář Haydnovy Pantomimy ve dvou aktech “Der Traum” scénářem novým, inspirovaným tentokrát Goldflamovými vzpomínkami a povídkami, které mají se sny opravdu mnoho společného. O vaše letní zasnění se postará osobně pan Arnošt Goldflam a spolu s ním ještě tři operní pěvci, pět mimů a Czech Ensemble Baroque Orchestra pod taktovkou Romana Válka.

Jan Mráček (zdroj jcted.cz)

Koncerty a představení streamované online

Pondělí 20. července
Verbier Festival, který letos proběhne ve virtuální podobě, nabídne od 19:00 hodin ke shlédnutí umělecký profil významného německého bass-baritonisty Thomase Quasthoffa.

Úterý 21. července
Verbier Festival, taktéž ve virtuální podobě, bude od 19:00 hodin streamovat umělecký profil významného amerického houslisty Joshuy Bella.

Od 20:00 centrálního času (CT) proběhne další z hudebně diskusních setkání s americkou violistkou a hudební publicistkou Nadiou Sirotou, která v rámci svého projektu Living Music with Nadia Sirota představí novou porci začínajících autorů.

Středa 22. července
Ravena Festival Live pokračuje od 21:30 hodin místního času koncertem, na němž Giovanni Sollima Cello Ensemble pod vedením Rocca Brancaleoneho provede hudbu širokého rozptylu od baroka až po dnešek.

Čtvrtek 23. července
Verbier Festival ve virtuální podobě zveřejní od 19:00 hodin záznam komorního vystoupení Andrase Schiffa s kolegy z Quartor Ebene.

Pátek 24. července
Verbier Festival, nabídne od 19:00 hodin virtuálně ke shlédnutí umělecký profil významného ruského pianisty Daniila Trifonova.

Sobota 25. července
Virtuální hudební festival Chamber Music Northwest uzavře svůj letošní ročník koncertem s názvem Summer Festival Grand Finale. Na programu je světová premiéra soudobého amerického skladatele Davida Ludwiga pro sólový klarinet. Skladba nese poněkud lakonický titul Work for solo clarinet honoring David Shifrin.

Neděle 26. července
Verbier Festival, zveřejní od 19:00 hodin online program složený z nahrávek několika světově významných pěvců, kteří na festivalu v minulých letech působili jak koncertně, tak pedagogicky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat