Steven Mercurio na prahu nové sezóny s ČNSO

Libor Pešek, který strávil v čele Českého národního symfonického orchestru 14 let, předal šéfdirigentskou taktovku Stevenovi Mercuriovi před posledním abonentním koncertem minulé sezóny. Nového hlavního dirigenta ČNSO tedy čeká první úplná sezóna v čele orchestru. Pojďme si tedy představit dirigenta, jenž spolupracuje s ČNSO již přes 10 let na koncertech v pražském Obecním domě ale i na zahraničních vystoupeních.
Steven Mercurio (zdroj ČNSO)

Maestro Steven Mercurio je světově uznávaný dirigent a skladatel, jehož široký hudební záběr zahrnuje svět opery i symfonie. Pět let vykonával funkci hudebního ředitele Spoletského festivalu a hlavního ředitele Filadelfské operní společnosti. Jako vyhledávaný spolupracovník se Maestro Mercurio podílel na mnoha oceněných nahrávkách, hudebních úpravách a filmových projektech.

Provedl více než čtyřicet pět oper v sedmi různých jazycích. Získal angažmá v mnoha špičkových operních domech, například v Teatro dell’Opera v Římě, Teatro Bellini v Katánii, Teatro Filarmonico ve Veroně, Teatro Reggio v Turíně, Teatro Verdi v Terstu, Theatre de la Monnaie v Bruselu, v Bonnské opeře, v Teatro Massimo v Palermu, v Anglické národní opeře i v Americké operní společnosti v San Francisku, Washingtonu, Filadelfii, Seattlu, Detroitu, v Opeře Pacific, ve Florida Grand, Pittsburghu, Dallasu a Cincinnati.

Vedle oper, řídil Mercurio také symfonické orchestry, jako například Londýnskou filharmonii, Londýnský filharmonický orchestr, londýnskou Sinfoniettu, Královskou filharmonii, Vídeňský symfonický orchestr, Lucemburskou filharmonii, Pražskou filharmonii, Symfonický orchestr v Sydney, Pittsburský symfonický orchestr, Symfonický orchestr v New Jersey, Symfonický orchestr v Sacramentu a San Diegu, a také svůj vlastní Orchestr Spoletského festivalu.

Steven Mercurio také dirigoval opery a symfonické koncerty pro televizi. Řídil orchestr v pořadu Vánoce ve Vídni – seriálu s Vídeňským symfonickým orchestrem natáčeným pro Sony Classical, jenž se proslavil především koncertem „Tří tenorů“ v roce 1999. Dirigoval také dnes již klasický speciál, živě vysílaný americkou veřejnou televizí PBS – Americký sen – Koncert Andrey Bocelliho pro sochu svobody se Symfonickým orchestrem New Jersey. Pro tutéž televizi provedl Maestro Mercurio také koncert ke 20. výročí Richard Tucker Opera Gala s Orchestrem Metropolitní opery.

Steven Mercurio (zdroj ČNSO)

Na mezinárodní scéně řídil Steven Mercurio Pucciniho La Boheme v živém vysílání z Cagliari realizovaném italskou televizí RAI. V rámci přenosů za Spoletského festivalu potom Berliozovo Requiem, Skrjabinova Prométhea, Mahlerovu Symfonii č.2 a večer s hudbou Chicka Corey a Mozarta v provedení Mládežnického orchestru ze Santa Cecilie.

Poslední Mercuriovy nahrávky zahrnují Trubadúra, Komedianty a Sedláka kavalíra nahrané pro společnost Decca Records a Manon Lescaut ve spolupráci s Teatro de la Maestranza v Seville. Kromě toho natočil kolekce vokálních skladeb, jako například Verdiho árie (Verdi Arias) se sopranistkou Danielou Dessi, Romanze e Canzoni – poctu Beniaminovi Giglimu s tenoristou Fabiem Armiliatem a tři alba s tenoristou Marcellem Giordanim včetně posledního disku Ti voglio tanto bene. S Robin Folmanovou nahrál dramatické sopránové árie. Mercuriovy vlastní vokální skladby Many Voices nahrála Pražská filharmonie a nedávno je vydalo Sony Classics. Díky svým dobrým vztahům s tímto vydavatelstvím dostal Maestro Mercurio příležitost uskutečnit velké množství nahrávek. Velmi známá je již zmíněný záznam koncertu Vánoce ve Vídni s Carrerasem, Domingem a Pavarottim na CD a DVD. Nahrál také kantátu Richarda Einhorna Voices of Light, Concerto de Toronto z pera Lea Brouwera s kytaristou Johnem Williamsem,  album Storyteller, na němž najdeme skladby od Wyntona Marsalise, Patricka Doylea a Edgara Meyera, tři houslové koncerty s houslistou – skladatelem Markem O’Connorem, CD s Chickem Coreou, jež získalo cenu Grammy a Bachovo Air – album houslistky Anne Akiko Meyers s Anglickým komorním orchestrem.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat