Steven Mercurio na prahu nové sezóny s ČNSO

Libor Pešek, který strávil v čele Českého národního symfonického orchestru 14 let, předal šéfdirigentskou taktovku Stevenovi Mercuriovi před posledním abonentním koncertem minulé sezóny. Nového hlavního dirigenta ČNSO tedy čeká první úplná sezóna v čele orchestru. Pojďme si tedy představit dirigenta, jenž spolupracuje s ČNSO již přes 10 let na koncertech v pražském Obecním domě ale i na zahraničních vystoupeních.
Steven Mercurio (zdroj ČNSO)

Maestro Steven Mercurio je světově uznávaný dirigent a skladatel, jehož široký hudební záběr zahrnuje svět opery i symfonie. Pět let vykonával funkci hudebního ředitele Spoletského festivalu a hlavního ředitele Filadelfské operní společnosti. Jako vyhledávaný spolupracovník se Maestro Mercurio podílel na mnoha oceněných nahrávkách, hudebních úpravách a filmových projektech.

Provedl více než čtyřicet pět oper v sedmi různých jazycích. Získal angažmá v mnoha špičkových operních domech, například v Teatro dell’Opera v Římě, Teatro Bellini v Katánii, Teatro Filarmonico ve Veroně, Teatro Reggio v Turíně, Teatro Verdi v Terstu, Theatre de la Monnaie v Bruselu, v Bonnské opeře, v Teatro Massimo v Palermu, v Anglické národní opeře i v Americké operní společnosti v San Francisku, Washingtonu, Filadelfii, Seattlu, Detroitu, v Opeře Pacific, ve Florida Grand, Pittsburghu, Dallasu a Cincinnati.

Vedle oper, řídil Mercurio také symfonické orchestry, jako například Londýnskou filharmonii, Londýnský filharmonický orchestr, londýnskou Sinfoniettu, Královskou filharmonii, Vídeňský symfonický orchestr, Lucemburskou filharmonii, Pražskou filharmonii, Symfonický orchestr v Sydney, Pittsburský symfonický orchestr, Symfonický orchestr v New Jersey, Symfonický orchestr v Sacramentu a San Diegu, a také svůj vlastní Orchestr Spoletského festivalu.

Steven Mercurio také dirigoval opery a symfonické koncerty pro televizi. Řídil orchestr v pořadu Vánoce ve Vídni – seriálu s Vídeňským symfonickým orchestrem natáčeným pro Sony Classical, jenž se proslavil především koncertem „Tří tenorů“ v roce 1999. Dirigoval také dnes již klasický speciál, živě vysílaný americkou veřejnou televizí PBS – Americký sen – Koncert Andrey Bocelliho pro sochu svobody se Symfonickým orchestrem New Jersey. Pro tutéž televizi provedl Maestro Mercurio také koncert ke 20. výročí Richard Tucker Opera Gala s Orchestrem Metropolitní opery.

Steven Mercurio (zdroj ČNSO)

Na mezinárodní scéně řídil Steven Mercurio Pucciniho La Boheme v živém vysílání z Cagliari realizovaném italskou televizí RAI. V rámci přenosů za Spoletského festivalu potom Berliozovo Requiem, Skrjabinova Prométhea, Mahlerovu Symfonii č.2 a večer s hudbou Chicka Corey a Mozarta v provedení Mládežnického orchestru ze Santa Cecilie.

Poslední Mercuriovy nahrávky zahrnují Trubadúra, Komedianty a Sedláka kavalíra nahrané pro společnost Decca Records a Manon Lescaut ve spolupráci s Teatro de la Maestranza v Seville. Kromě toho natočil kolekce vokálních skladeb, jako například Verdiho árie (Verdi Arias) se sopranistkou Danielou Dessi, Romanze e Canzoni – poctu Beniaminovi Giglimu s tenoristou Fabiem Armiliatem a tři alba s tenoristou Marcellem Giordanim včetně posledního disku Ti voglio tanto bene. S Robin Folmanovou nahrál dramatické sopránové árie. Mercuriovy vlastní vokální skladby Many Voices nahrála Pražská filharmonie a nedávno je vydalo Sony Classics. Díky svým dobrým vztahům s tímto vydavatelstvím dostal Maestro Mercurio příležitost uskutečnit velké množství nahrávek. Velmi známá je již zmíněný záznam koncertu Vánoce ve Vídni s Carrerasem, Domingem a Pavarottim na CD a DVD. Nahrál také kantátu Richarda Einhorna Voices of Light, Concerto de Toronto z pera Lea Brouwera s kytaristou Johnem Williamsem,  album Storyteller, na němž najdeme skladby od Wyntona Marsalise, Patricka Doylea a Edgara Meyera, tři houslové koncerty s houslistou – skladatelem Markem O’Connorem, CD s Chickem Coreou, jež získalo cenu Grammy a Bachovo Air – album houslistky Anne Akiko Meyers s Anglickým komorním orchestrem.

 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na