Stoleté varhany v kostele v Tatobitech potřebují nutně opravu
Více než stoleté varhany v kostele svatého Vavřince v Tatobitech na Semilsku nutně potřebují zásah restaurátorů. Malý nástroj postavil na sklonku devatenáctého století varhanář Josef Kobrle z Lomnice nad Popelkou, který postavil poměrně velké množství nástrojů v Českém ráji a východních Čechách. Varhany jsou velmi pěkné zvukově a je to ukázka velmi pěkného liturgického nástroje, řekl organolog litoměřické diecéze Radek Rejšek. Tatobitské varhany si bude moci veřejnost poslechnout v neděli dopoledne v rámci dlouhodobého projektu Za varhanami litoměřické diecéze. Jeho smyslem je představit širší veřejnosti památné nástroje, které jsou z nějakého důvodu ohrožené. Podle Rejška je v diecézi více než dvě stě nástrojů a mnohé z nich nutně potřebují opravu, na kterou ale církev nemá dost peněz. „V řadě případů přijde renovace na více než dva miliony korun,” poznamenal organolog. Proto církev žádá o pomoc i veřejnost.
„Letošní setkání se uskuteční ve dvou sériích – jarní a podzimní. Jednotlivé akce se konají přímo na kůrech kostelů u varhan a jejich součástí je prohlídka nástrojů a předvedení jejich zvukových možností,” řekl Rejšek. Lidé ale dostanou možnost nahlédnout i dovnitř nástroje a dozvědět se o jeho historii a problémech. První letošní prezentace ohrožených varhan se uskutečnila před týdnem v kostele svatého Vavřince v Jezvé na Českolipsku. V sobotu představí Rejšek veřejnosti cenné varhany v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku a v neděli pak nástroj v Tatobitech.
Na obnovu varhan v litoměřické diecézi mohou lidé přispět koupí pexesa Varhany litoměřické diecéze nebo stejnojmenného CD.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]