Středočeský kraj chce mít svoji filharmonii. První koncert by mohla mít už v září

Středočeský kraj chce založit svůj symfonický orchestr, který by vystupoval po celém regionu. Mělo by v něm být nejméně 35 hráčů, především absolventů středních a vysokých uměleckých škol. Nová příspěvková organizace má už připravenou zřizovací listinu, její roční rozpočet by měl být 16 až 18 milionů korun. Pokud se vše podaří, mohla by se filharmonie poprvé představit publiku letos v září, uvedl dnes krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM).

Nový orchestr by měl mít sídlo v Poděbradech, kde mu město zajistí i zkušebnu. Podle Štefka by měl působit po celém regionu. „Nějaký program by hrál v Poděbradech, ale byl by využíván i při jiných akcích v rámci Středočeského kraje, například na festivalech typu Talichův Beroun, Podblanický hudební podzim a tak dále,“ uvedl radní.

ilustrační foto (archiv)
ilustrační foto (archiv)

Radní Štefek v úterý o záměru jednal se starostou Poděbrad Ladislavem Langrem (Volba pro Poděbrady) a dirigentem Jiřím Mikulou, který podle radního stojí v čele všech těchto snah. Řešili zejména spolupráci s městem i otázku rozpočtu.

„Proces vzniku nové příspěvkové organizace není jednoduchý, zvlášť když je to symfonický orchestr. Měli jsme řadu jednání. I radou prošlo, že ten záměr je chvályhodný, ale musí se připravit veškeré podklady,“ podotkl Štefek.

Snadné podle něj nebude ani sehnat hudebníky. Organizace nazvaná Středočeský symfonický orchestr má mít celkově 41 zaměstnanců, z toho 35 hráčů a šest administrativních pracovníků. Zřizovací listinu i smlouvu s městem ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.

Reakcí (2) “Středočeský kraj chce mít svoji filharmonii. První koncert by mohla mít už v září

  1. To vůbec není špatný nápad! Měst, kde by tento orchestr mohl mít pravidelné abonentní koncerty, je dost: Kolín, Mladá Boleslav, Kutná Hora, Benešov, Příbram, Beroun, Kladno….. Trocha inspirace mnohem kulturnějším Rakouskem by nezaškodila: Spolková země Dolní Rakousko má také svůj orchestr se sídlem v St. Pölten a s rozsáhlou zájezdovou činností po ostatních městech (https://www.tonkuenstler.at/de/orchester).
    Nebuďme Pragocentristé či Brnocentristé. Ostatně oprávněnost existence tří symfonických orchestrů v Praze je už dlouho tématem, které leží na stole…..

Napsat komentář