Strhující inscenace Davida Radoka se vrací na jeviště Janáčkova divadla

Po dvouleté přestávce se na repertoár brněnské opery vrací na dvě reprízy jedinečná inscenace, která v jednom večeru spojuje mimořádná díla počátku 20. století - Bartókův Modrovousův hrad a Schönbergovo Očekávání v režii jednoho z nejlepších českých režisérů Davida Radoka a hudebním nastudování Marko Ivanoviće.
Modrovousův hrad / Očekávání (zdroj NdB)

Tento ojedinělý dvouvečer vznikl ve spolupráci s Operou Göteborg a své síly zde spojili orchestr Janáčkovy opery NdB se třemi vynikajícími švédskými sólisty Katarinou Karnéus, Katarinou Giotas a Andersem Lorentzsonem.

Přestože Bartókova jediná opera Modrovousův hrad a Schönbergovo první jevištní dílo Očekávání vznikaly nezávisle na sobě, i když téměř ve stejnou dobu, pojí je stejné téma. Jejich ústředním motivem je lidská psychika a podvědomí, předmět velmi populární na počátku 20. století. Obě opery vypráví o touze poznat tajemství, která mají zůstat skryta, naději i strachu, co nakonec přerůstá v děsivé poznání. Toho ve své inscenaci využil režisér David Radok a propojil díla v uzavřený strhující dramatický celek, kde jeden příběh přerůstá do druhého.

Modrovousův hrad / Očekávání (zdroj NdB)

Roli Modrovouse ztvární člen souboru Göteborg Opera Anders Lorentzson. Nastudoval zde řadu rolí, např. Figaro (Figarova svatba), Leporello (Don Giovanni), Wotan (Valkýra). Spolupracoval s Metropolitní operou New York na rolích Sarastra (Kouzelná flétna) a Pognera (Mistři pěvci norimberští). Spolupracuje s Královskou operou ve Stockholmu, kde se představil jako např. Sparafucile (Rigoletto), Titurel (Parsifal) aj. Spolupracuje s dalšími významnými divadly, jako jsou Malmö Opera, velké divadlo v Moskvě, ND v Praze a operní domy v Ravenně a Tchaj-Pej.

Jako Judith (Modrovousův hrad) se představí Švédská mezzosopranistka Katarina Giotas, která debutovala jako Cherubín (Figarova svatba) ve Stockholmu. V Královské opeře ve Stockholmu debutovala v roli Dona Ramira  (La finta giardiniera). V Opeře Göteborg se představila např. v rolích Emilie (Othello), Suzuki (Madame Butterfly), v Dánské královské opeře nastudovala např. Charlottu (Werther) a Carmen, kterou zpívala i v benátském Teatro La Fenice. V sezóně 2016/17 vystoupila v Göteborg Opera jako Carmen v inscenaci Davida McVickara.

Modrovousův hrad / Očekávání (zdroj NdB)

Představitelka Ženy (Očekávání) mezzosopranistka Katarina Karnéus je absolventkou Trinity College of Music v Londýně a National Opera Studio. Účinkuje v předních světových operních domech, jako je např. Metropolitní opera New York, Royal Opera House Covent Garden, Opéra National de Paris, Geneva Opera, Bayerishe Staatsoper a další. Její repertoár zahrnuje širokou škálu rolí od Händela, Mozarta, Rossiniho, Bizeta, Wagnera a Strausse. Je pravidelným hostem festivalů jako jsou BBC Proms, Edinburgh Festival a Salzburk Festspiele. Katarina Karnéus obdržela od švédského krále v roce 2015 vyznamenání Litteris et Artibus.

Inscenace získala cenu Divadelní kritiky jako inscenace roku za 2016. Reprízy v Janáčkově divadle se uskuteční 8. a 10. února 2019.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat