Strunal Schönbach míří do konkursu, reorganizaci zhatila epidemie
Firma Strunal se do úpadku dostala na konci loňského roku. Letos v květnu přijal krajský soud v Plzni návrh firmy na reorganizaci, která spočívala ve vstupu investora, společnosti Finale Bridge International. Reorganizace předpokládala zachování výroby strunných hudebních nástrojů, houslí, viol, violoncell, kontrabasů a klasických kytar.
Firmě se ale nedaří podmínky reorganizace plnit. “V důsledku globálně přijímaných opatření, jejichž cílem bylo zamezení šíření nákazy, se některé trhy včetně trhu se strunnými hudebními nástroji prakticky zastavily,” uvádí firma. Reorganizační plán předložený soudu podle společnosti není nadále realizovatelný, a jediným možným řešením situace je přeměna reorganizace na konkurz.
“Prodeje hudebních nástrojů klesly o 60 až 70 procent. Skoro jediné, co dnes funguje, je on-line prodej,” popsal HN majitel Strunalu Lukáš Mikeska. Situace se podle něj nezlepší minimálně do září, kdy začne hlavní prodejní sezona firmy. Na překlenutí tak výrazného výpadku příjmů nemá podnik rezervy.
Mikeska věří, že se výrobu ve firmě se zhruba 50 zaměstnanci podaří zachovat. Insolvenční správce podle něj nemusí rozprodat jen majetek firmy, ale může ji prodat jako celek. “Považuji téměř za jisté, že stávající investor bude mít o Strunal zájem i v konkurzu,” řekl Mikeska HN.
Loni měl Strunal podle účetní uzávěrky tržby přes 30 milionů korun a celkový obrat 35,7 milionu korun. Vykázal ale ztrátu 15,5 milionu korun, v roce 2018 to byla ztráta 13,3 milionu korun. Má 59 zaměstnanců, z toho 42 na hlavní pracovní poměr.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]