Struny podzimu slaví a podporují začínající umělce

Hned dvě benefiční akce připravili pořadatelé letošního jubilejního dvacátého ročníku festivalu Struny podzimu. Udělují stipendia mladým talentovaným jazzovým hudebníkům a originálním způsobem podpořili Studio BUBEC. Minulý víkend v rámci rodinné akce Struny dětem proběhla benefiční Pianoštafeta s podtitulem „Umění podporuje umění“, do které se zapojila řada umělců (například Ivo Kahánek, Beata Hlavenková a také třináctiletý klavírista Martin Chudada, patron Pianoštafety) i samotní návštěvníci bez rozdílu věku. Za každou odehranou minutu věnovali mecenáši Veronika a Libor Winklerovi 100 Kč Studiu BUBEC, které pod vedením Čestmíra Sušky poskytuje rezidenční pobyty mladým umělcům z celého světa. Výsledná částka dosáhla v neděli večer 72 000 Kč.

Struny podzimu šestým rokem také podporují talentované hudebníky při studiu na prestižních zahraničních školách. V letošním roce se pro Stipendium Strun podzimu podařilo získat nového strategického partnera – Bakala Foundation, díky němuž podpora oproti předchozí částce 100.000 Kč nyní dosahuje výše 300.000 Kč. „Studium na zahraničních školách považujeme za odrazový můstek pro úspěšnou uměleckou dráhu,“ dodává Dana Syrová, výkonná ředitelka festivalu. V předchozích letech získali stipendium pro studium na prestižních zahraničních uměleckých školách kytarista Ian Mikyska, perkusionista Martin Novák, saxofonista Luboš Soukup, klavírista Martin Konvička a saxofonista a skladatel Michal Wroblewski. Stipendistu mohou samozřejmě podpořit i návštěvníci koncertů nákupem Jazzbrains – druhého dílu speciální limitované edice vlašských jader v mléčnočokoládové polevě se skořicí z kuchyně MixIt. Držitele stipendia vybírá odborná porota. Více informací na https://www.strunypodzimu.cz/stipendium/.

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu v letošním roce slaví dvacet let. Za uplynulé dvě dekády si podzimní multižánrová přehlídka vydobyla díky inovativnímu programu i servisu pro návštěvníky výjimečné postavení na kulturní mapě Čech i Evropy. Aktuální ročník probíhá až do 18. listopadu a nabízí koncerty například jazzových hvězd jako Cassandra Wilson či Jason Moran, kontratenoristy Philippa Jarousského či extravagantního varhaníka Camerona Carpentera.

Struny podzimu 2015 – přehled koncertů:
25. října – Forum Karlín
– Cameron Carpenter
– Cameron Carpenter uvádí KATT
1. listopadu – Divadlo ABC – Spotlight: Zara McFarlane
2. listopadu – Lucerna – Velký sál
– Jason Moran
– Jason Moran uvádí Fats Waller Dance Party
8. listopadu – Rudolfinum – Gil Shaham & Sejong Soloists
11. listopadu – Pražský hrad – Philippe Jaroussky & Jérôme Ducros
18. listopadu – Lucerna – Velký sál – Cassandra Wilson

Sledujte Struny podzimu on-line:
www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, rádio Struny podzimu, videoukázky
www.facebook.com/strunypodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.twitter.com/StrunyPodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.youtube.com/user/Strunypodzimu – videa z vybraných koncertů

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky