Velký český houslista a skladatel Jan Kubelík (5)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jan Kubelík – doba slávy a rodinného štěstí

Světovým houslistou se Jan Kubelík stal na samém prahu minulého století, záhy po svém dvacátém roku. Oslnivý umělec rozvinul v dalších letech neuvěřitelně bohatou a úspěšnou kariéru, která v této intenzitě trvala až do vypuknutí první světové války. V minulém článku jsme vypočetli především zámořská mezikontinentální turné, v nichž Jan Kubelík do roku 1914 celkem sedmkrát procestoval křížem krážem celý americký kontinent, zavítal též do Tichomoří, na Nový Zéland a do Austrálie. Při představě dobového cestování parolodí a náročnosti dlouhých, někdy půlročních turné s mnoha koncerty a obtížnými přesuny mezi jednotlivými městy musíme dnes, kdy není větší problém jakýkoliv koncert na zeměkouli zvládnout příjemným a rychlým doletem, před fyzickým nasazením Jana Kubelíka hluboce smeknout.

Velká americká turné tvořila páteř Kubelíkovy koncertní činnosti v začátku století; neméně významné a pro jeho jméno v Evropě důležité byly však i jeho úspěšné koncerty v tradičních sálech „starého kontinentu“. Není prostor pro vyjmenování všech těchto vystoupení – jen stručný výčet měst a dat koncertů by vytvořil celou knihu. Pojďme tedy zmínit alespoň zlomek těch triumfů a ocenění, kterých se mladému Kubelíkovi v Evropě dostalo.

Vyobrazení Jana Kubelíka z roku 1902
Vyobrazení Jana Kubelíka z roku 1902

V minulém článku jsme zmínili vystoupení Jana Kubelíka v Londýně s Beethovenovým koncertem 15. května 1902, které bylo podnětem k obdržení takzvané Zlaté Beethovenovy medaile od London Philharmonic Society. Toto ocenění však nebylo jediné, které si Kubelík v Evropě získal. Tak například téhož roku v listopadu po skvělém turné v Rusku je Kubelík vyznamenán carským Řádem svaté Anny. První polovinu dalšího roku Kubelík vyplní koncerty v Rakousku a Itálii, především se však věnuje svým soukromým záležitostem, které vyvrcholily svatbou 25. srpna 1903 v Debrecíně. Ponechme však osobní události zatím stranou a věnujme se Kubelíkově koncertní činnosti v Evropě – mezikontinentální turné jsou stručně popsána již v předchozím díle seriálu o Janu Kubelíkovi.

Manželé Kubelíkovi odjíždí na podzim roku 1903 na „svatební cestu“ do Anglie; cesta je ovšem protkána mnoha koncerty, z nichž stojí za zvláštní zmínku vystoupení v londýnské Albert Hall 1. října před pěti tisíci posluchači. Téhož roku v listopadu uskutečnil Kubelík v Anglii také jedny z prvních svých nahrávek pro firmu G+T London, které měly historický význam v gramofonové produkci začátku století. Kubelík byl totiž vůbec prvním houslistou, jehož hra byla tímto způsobem zaznamenána.

Jan Kubelík na začátku sólové kariéry
Jan Kubelík na začátku sólové kariéry

Začátkem roku 1904 se věnuje novomanžel Kubelík zakoupení nového rodinného sídla, zámku v Býchorech, které se stalo pro mnoho let Kubelíkovým příjemným domovem. Jan Kubelík si však tento útulný zámeček s přilehlým prostranstvím zeleně příliš neužil, jen se do něho vracel po náročných koncertních cestách, které zaplnily celý Kubelíkův harmonogram až do vypuknutí první světové války.

Zámek Býchory, sídlo manželů Kubelíkových
Zámek Býchory, sídlo manželů Kubelíkových
Podpisy manželů Kubelíkových na pohlednici
Podpisy manželů Kubelíkových na pohlednici

Jak jsem již zmínil, nelze vyjmenovávat všechny evropské koncerty i ucelená koncertní turné, která Kubelík absolvoval v mezidobí mezi velkými zámořskými zájezdy. Vyberu tedy jen několik nejvýznamnějších událostí, jež určitě stojí za zmínku.

Tak například v dubnu 1904 uvozuje lyonský kritik nadšeným zvoláním: „Neslyšel jsem hrát Paganiniho, ale slyšel jsem hrát Kubelíka!“ mimořádně úspěšné francouzské turné, během něhož houslista vystoupil také třikrát v Paříži, v divadle Châtelet, a vzbudil nadšení interpretací koncertů Beethovena, Mendelssohna a Paganiniho. Bezprostředně poté odjíždí Kubelík na koncert do londýnské Queens Hall, Paříž si však vyžádala umělcův návrat k „opravdu zcela neodvolatelně poslednímu koncertu na rozloučenou“, tentokrát ve velké prostoře Trocadéru. Kritika opět velebí nejen Kubelíkovu techniku, ale i podání Beethovenova koncertu. Kubelík dostává Záslužný kříž Francouzské republiky. Na anglické posluchače se však ke sklonku roku 1904 také dostalo, Kubelík zde má desítky koncertů. 8. října zaznamenává Kubelík v Londýně rekordní návštěvu šest tisíc posluchačů, a to v týdnu, kdy v tomto městě vystoupili další světoznámí houslisté – Pablo de Sarasate a Bronislaw Huberman.

Mladý světový houslista Jan Kubelík
Mladý světový houslista Jan Kubelík

V roce 1905 patří mezi mimořádné události úspěšné italské turné. Manželé Kubelíkovi jsou přijati ve Vatikáně papežem Lvem X. a dostávají od něho požehnání. 30. března hraje Kubelík v Janově. Den poté je slavnostně uveden k Paganiniho houslím a obdrží Velkou čestnou medaili města Janova, takzvanou Bronzovou medaili Paganiniho. Hned po Itálii následuje opět množství koncertů ve Francii a Anglii.

Praha se v této době těšila z Kubelíkovy hry méně často, zde umělec vystoupil až za tři a půl roku s Českou filharmonií a dirigentem Oskarem Nedbalem. Na koncertě v Rudolfinu 28. září 1905 zaznělo Paganiniho Moto Perpetuo, Variace na anglickou hymnu a s doprovodem orchestru pak Mendelssohnův koncert a Bruchova Skotská fantazie op. 46. Následoval druhý pražský koncert 1. října, zde program tvořil Paganiniho Mojžíš na G struně, dále Paganiniho Campanella a za doprovodu České filharmonie Koncert D dur Wolfganga Amadea Mozarta a Wieniawského Koncert fis moll op. 22. Zaznamenáváme, že již po několika dnech Kubelík opět koncertuje v londýnské Queens Hall a v dalších anglických městech, odkud míří do Ameriky k téměř půlročnímu turné.

Slavný houslista Jan Kubelík
Slavný houslista Jan Kubelík

Po letním odpočinku v Býchorech Kubelík opět vystupuje na několika koncertech v Praze s Českou filharmonií; tentokrát navštíví také řadu českých měst, zavítá však i do Skandinávie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat