Struny podzimu uzavřel Wayne Shorter

S legendou světového jazzu a devítinásobným držitelem cen Grammy Waynem Shorterem ve středu večer skončil festival Struny podzimu. Slavný americký saxofonista a skladatel zavítal do Prahy v rámci světového turné. Koncert v zaplněném Velkém sále Lucerny propojil svět jazzu a klasiky. Shorter na pódiu vystoupil jak se svým slavným kvartetem, tak s PKF – Prague Philharmonia, kterou vedl Martin Kumžák. Kromě ukázek z čerstvého alba Without a Net zazněly i Shorterovy vlastní úpravy pro symfonický orchestr. Ačkoli koncert začal o dvacet minut později, snad i kvůli neukázněným posluchačům, kteří neustále proudili do sálu, poutal Shorter pozornost hned od začátku. To vystoupil jen v doprovodu svého slavného kvarteta, které tvoří Danilo Pérez, John Patitucci a Brian Blade.

Reklama

Hráči projevili smysl pro improvizaci hned v první skladbě Zero Gravity a měnili i složité rytmické vzorce v dalších dvou Starry night a Orbits. Druhou část večera ovládly Shorterovy symfonické aranže s PKF, která kvarteto doprovázela. Zazněly skladby Pegasus, Lotus a Prometheus Unbound.

Umění i vitalitu osmdesátiletého Shortera na závěr ocenilo publikum hlasitými ovacemi vstoje. Jak se Shorter svěřil, hrát se symfonickým orchestrem je pro něj vždy výzvou, protože mu to umožňuje hrát hudbu bez hranic. Do Prahy se vrátil potřetí. „Je to pro mě jedno z nejkrásnějších měst na světě,“ tvrdí. Wayne Shorter se v šedesátých letech po studiích na newyorské univerzitě stal členem druhého kvintetu Milese Davise, s ním a Herbie Hanckockem, Ronem Carterem a Tony Williamsem vytvořili jedno z nejvýraznějších jazzových uskupení své doby.

Skladby Speak No Evil, E.S.P. nebo Nefertiti patří dnes již k jazzové klasice. Shorter později založil s Joem Zawinulem a českým hudebníkem Miroslavem Vitoušem legendární Weather Report, který pak patnáct let vedl, společně experimentovali s hranicemi hudebních žánrů. S tím pokračoval i s Carlosem Santanou nebo Joni Mitchellovou.

Osmnáctý ročník Strun podzimu se pořádal od 23. září a představil například pěvkyni Barbaru Hanniganovou, houslistu Daniela Hopea i písničkáře Rufuse Wainwrighta a ojedinělý hudebně-divadelní projekt Zimní cesta v Barrandovském ateliéru v režii Jiřího Heřmana.

Struny podzimu 2013
Wayne Shorter Quartet
Wayne Shorter – saxofon,
Danilo Perez – klavír,
John Patitucci – kontrabas,
Brian Blade – bicí
PKF – Prague Philharmonia
Dirigent: Martin Kumžák
6. listopadu 2013 Velký sál Lucerny Praha

program:
Wayne Shorter Quartet
Wayne Shorter Quartet a PKF – Prague Philharmonia
 

www.strunypodzimu.cz

Foto Reuters

Reklama

Hodnocení

Vaše hodnocení - Wayne Shorter Quartet (Struny podzimu 2013)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na