Studio ALTA se v novém programovém cyklu zaměří na médium performance artu

Studio ALTA v roce 2021 představí nový programový cyklus zaměřený na performance art. Cílem cyklu je nejen kontinuální prezentace umělců a umělkyň, ale především kultivace žánru performance art a sdílení rozdílných přístupů k tvorbě v rámci různorodých uměleckých komunit.
Jennifer Helia DeFelice (zdroj TZ)

Studio ALTA od svého vzniku systematicky podporuje umělce a umělkyně vprocesu tvorby a uměleckého výzkumu, a to i po přestěhování do nových prostorů na jaře 2020. Působiště ALTY v Invalidovně nabízí tvůrcům navíc velice rozmanité prostory, které přímo vybízejí k tvůrčím experimentům a hledáním rozličných přístupů k žánru performance. I z toho důvodu připravilo Studio ALTA a kurátoři Petr Dlouhý a Antonín Brinda pro rok 2021 novou dramaturgickou linii “Studio Performance Art”.

“Performance art jako specifické a z podstaty okrajové médium má na české umělecké scéně velmi malé zastoupení. Studio Performance Art‘, zkráceně SPA, má za cíl vytvořit stabilnější platformu, která umožní kultivovat prostředí performance artu, poskytne umělcům a umělkyním příležitost k tvorbě a teoretické reflexi jejich práce. Zkratka SPA‘, česky ‚LÁZNĚ‘, naznačuje důraz, který v rámci cyklu klademe na vzájemnou péči, na očistný a katarzní účinek umění a vzájemného setkání,” dodávají kurátoři.

V rámci projektu SPA uvede Studio ALTA pro veřejnost v období od března do prosince 2021 každý měsíc jednu událost –přednášku, diskuzi, performance nebo uměleckou situaci. Smyslem cyklu je zkoumat médium, které se některým může zdát málo známé a marginální, jiným jako elitářské, přístupné pouze specialistům z oboru. “Chceme zpochybňovat, co se o performanci říká, a představovat tuto formu jako komplexní umělecký druh propojující divadelní a výtvarné umění,” doplňují kurátoři. Vedle prezentace jednotlivých umělců a umělkyň je záměrem kurátorů pečovat o prostředí, v němž tvůrci a tvůrkyně tvoří. Součástí cyklu tak bude i výzva určená pro mladé kurátory a kurátorky, jejímž cílem bude distribuovat privilegia při rozhodování, kdo a jak bude prezentován. Tím se vytvoří otevřenější a přístupnější dialog uvnitř umělecké komunity.

První veřejná akce proběhne 10. března 2021 a půjde o online performance a diskuzi na téma Performance a vzdělávání, které se zúčastní umělkyně a pedagožky Barbora Klímová a Jennifer DeFelice. Druhá událost proběhne 7. dubna a bude zaměřená na formát long-durational performance za účasti umělce Matěje Franka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments