Sváteční koncerty klasiky nabízejí nejen tradiční „Rybovku“

Nejen slavnou Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby nabízejí v předvánočním čase na koncertech v Praze soubory klasické hudby. V jejich programech zájemci naleznou také klasický repertoár, spojení se souborem Hradišťan nebo novodobou premiérou Mše Divi Xaverii Jana Dismase Zelenky.

Tradiční předvánoční cyklus adventních koncertů České filharmonie je připraven od první adventní neděle 30. listopadu. V Sukově síni Rudolfina vystoupí každou prosincovou neděli komorní soubory členů filharmonie, nabídnou klasický repertoár i lidové melodie. Hudební advent vyvrcholí 21. prosince Rybovou mší vánoční v Dvořákově síni Rudolfina.Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil koncerty na 3. a 4. prosince v Obecním domě, zazní Sinfonie z Bachovy Kantáty č. 188, Mozartovo Rondo pro flétnu a Roční doby Petra Iljiče Čajkovského. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se rozhodl věnovat část výtěžku ze vstupného na koncert 4. prosince projektům UNICEF. Na 15. prosince pak Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil do Smetanovy síně Obecního domu společné vystoupení se souborem Hradišťan. Dirigentem pořadu Vánoce s Hradišťanem bude Stanislav Vavřínek.

Tradiční Rybova Česká mše vánoční v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a Kühnova dětského sboru zazní 25. prosince v kostele sv. Šimona a Judy za účasti Evy Forejtové (soprán), Petra Frýberta (tenor) a Tomáše Jindry (bas). O den později 26. prosince na stejném místě Pražský barokní soubor s dirigentem Vojtěchem Prouzou provede Bachovy Vánoční kantáty s hostujícím sborem Martinů Voices.

Orchestr a vokální soubor Collegium 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse sérii svátečních koncertů zahajuje 6. prosince již půl roku dopředu vyprodaným Adventním koncertem v Břevnovském klášteře, pokračuje Vánočními koncerty v Rudolfinu s českou novodobou premiérou Mše Divi Xaverii Jana Dismase Zelenky a slavnostním Bachovým Magnificat, který bude pro velký zájem posluchačů uveden hned dvakrát, a to 15. a 16. prosince. Sérii zakončí Silvestrovský koncert v kostele sv. Šimona a Judy s Händelovým Dixit Dominus, který bývá také tradičně vyprodán.

Collegium 1704 v příštím roce chystá také vydání nahrávky Mše Divi Xaverii na CD u příležitosti desetiletého výročí založení souboru. „Důvod vzniku tohoto díla je zahalen tajemstvím, stejně jako velká část života Jana Dismase Zelenky. Co je však neoddiskutovatelné, je Zelenkovo skladatelské mistrovství a originalita. Navzdory očividnému spěchu zde Zelenka experimentuje s instrumentací na svou dobu spektakulárního obsazení orchestru, ve kterém lze najít mnoho paralel i s tak velkolepým dílem, jakým je Bachova Mše h moll,“ uvedl Luks.

Předvánočně laděný koncert nabídne soubor PKF – Prague Philharmonia 14. prosince v Dvořákově síni Rudolfina. Vystoupení s podtitulem Klavír a trubka zápolí, Mozart utěšuje nabídne díla Mozarta (Symfonie č. 25 g moll), Haydna (Koncert pro trubku a orchestr Es dur), Šostakoviče (Koncert pro klavír, trubku a smyčce č. 1 c moll) a Čajkovského (Suita pro orchestr č. 4 G dur).

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky