Svatomořické varhany se opět rozezní v květnu

Až tisícovku hodin stráví odborníci laděním více než 8000 píšťal Englerových varhan, které se vrátily po generální opravě loni na podzim do olomouckého chrámu svatého Mořice. Náročné ladění varhan, které ztěžovaly v zimě nízké teploty v kostele, oddálily původní termín slavnostního představení varhan o několik měsíců. Englerovy varhany jsou jedny z největších v tuzemsku i ve střední Evropě. Jejich jádro tvoří barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera z roku 1745.

Svatomořické varhany – pohled z chrámové lodi (foto Jaroslav Tůma)
Svatomořické varhany – pohled z chrámové lodi (foto Jaroslav Tůma)

„Varhany jsme převzali na konci ledna do provozního užívání, jsou nyní ve zkušebním provozu. Jakmile se zvednou teploty, měli bychom začít s finálním laděním. To by mělo trvat do konce dubna,“ řekl varhaník Jiří Stodůlka. Podotkl, že ladění varhan při nízkých teplotách, které se v kostele ke konci roku pohybují kolem tří stupňů nad nulou, je velmi náročné. Teplotou se totiž mění chování varhan i jejich zvuk, doplnil varhaník. „Těch píšťal, které potřebujeme naladit, máme 8012,“ uvedl Stodůlka s tím, že na ladění varhan se denně střídají dva odborníci.

Rozsáhlou opravou prošly při restaurování varhan nejen píšťaly, ale také zhruba půltunový hrací stůl, mozek Englerových varhan. Právě odtud se ovládá 8012 píšťal a 95 rejstříků. Od rozsáhlé opravy očekávali odborníci zlepšení technického stavu nástroje. „Rozdíl před opravou a nyní je značný. Tím, jak se vše utěsnilo, včetně veškerých vzduchových kanálů, vyčistily se a naintonovaly píšťaly, mají varhany najednou velkou sílu. Zvuk je podstatně mohutnější, plnější, než byl předtím. Jednotlivé rejstříky dostaly zpět touto intonací svou barvu, na kterou byly původně vyrobeny,“ doplnil varhaník.

Varhany kvůli dlouho plánované generální opravě rozebrali v prosinci 2020 olomoučtí varhanáři, většina tohoto nástroje však putovala k varhanářům do Slovinska, kteří zakázku vyhráli. Odborníci již dříve uvedli, že oprava je nutná hlavně kvůli životnosti komponentů, které byly do varhan přidány při poslední rekonstrukci v 60. letech, opravit bylo potřeba především elektronické součásti. Varhany by měly být slavnostně představeny veřejnosti v polovině května.

Původní barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera byl uveden do provozu 22. září 1745. Už tehdy se varhanám pro jejich velikost (2361 píšťal) říkalo Královna moravských varhan. V původní podobě se varhany uchovaly do poloviny 20. století, kdy prošly velkou rekonstrukcí, kterých se ujala v letech 1959 až 1971 krnovská firma Rieger-Kloss. Nástroj tehdy její pracovníci mnohonásobně rozšířili a připojili k němu nový pětimanuálový hrací stůl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments