Svatováclavský hudební festival otevírá předprodej sedmi vybraných ostravských koncertů

Svatováclavský hudební festival chystá v rámci svého 19. ročníku 32 koncertů po celém Moravskoslezském kraji. Již nyní otevírá předprodej sedmi ostravských zářijových koncertů, kdy se představí prestižní festivalová rezidenční tělesa Collegium 1704, Collegium Marianum a Český filharmonický sbor Brno, ale také Hipocondria Ensemble s jejich novým albem, basbarytonista Adam Plachetka s PKF – Prague Philharmonia, či Anděly oceněná jazzově laděná skupina Vertigo.
Svatováclavský hudební festival (zdroj Svatováclavský hudební festival)
Svatováclavský hudební festival (zdroj Svatováclavský hudební festival)

Letošní ročník festivalu slibuje velká překvapení, která bude postupně odkrývat do začátku dubna. Pyšnit se letos bude 32 koncerty, kterými zavítá i do těch nejmenších obcí regionu. Téměř polovina z nich se však uskuteční přímo v Ostravě a poodhalením jejich programové nabídky se můžete nechat zlákat již nyní. „Rozhodli jsme se letos postupně odkrývat naši festivalovou nabídku, kdy nyní začínáme sedmi koncerty v ostravských kostelích. Představujeme jak ty tradičně největší, kde se sejde více než stovka účinkujících, tak také prvotřídní projekty našich rezidenčních těles. Díky Vertigu bychom rádi poukázali i na přesahové projekty, které chystáme.“ uvádí ředitel a dramaturg festivalu doc. Igor Františák.

Svatováclavský hudební festival bude 2. září 2022 tradičně zahájen v Katedrále Božského Spasitele v centru Ostravy, letos Mozartovou Velkou mší c moll a „Lineckou symfonií“ v podání PKF – Prague Philharmonia v nastudování dirigenta Václava Lukse společně s Českým filharmonickým sborem Brno a zahraničními sólisty. Následovat bude koncert Collegia Mariana s italskou sopranistkou Robertou Mameli (7. září, Ostrava-centrum – Kostel sv. Václava), kteří přivezou půvabný barokní projekt sestavený ze skladeb Vivaldiho, Händela i Caldary. Za dva dny poté vystoupí přední český basbarytonista Adam Plachetka s Dvořákovými Biblickými písněmi v doprovodu PKF – Prague Philharmonia, s jejich šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem, kdy zazní také Mozartova „Pražská symfonie“ (9. září, Ostrava-centrum – Evangelický Kristův kostel).

Na festivalu se uskuteční také oslavy originální jazzové skupiny Vertigo – „20 let na scéně“ (11. září, Ostrava – Stará Běla – Husův sbor), kterou tvoří prvotřídní muzikanti jako pianista Vojtěch Procházka, saxofonista Marcel Bárta, kontrabasista Rastislav Uhrík, bubeník Daniel Šoltis, trumpetista Oskar Török a zpívající violoncellistka Dorota Barová. Hudbu jednoho z nejúžasnějších pražských skladatelů 18. století, Šimona Brixiho, znovuobjeví Hipocondria Ensemble s hvězdnou sopranistkou – Hanou Blažíkovou (14. září, Ostrava-centrum – Kostel sv. Václava), kdy zazní skladby z jejich zbrusu nového alba (Supraphon). Po uvedení Händelova Mesiáše (2020) nyní publikem milované Collegium 1704 s Václavem Luksem přiveze jeho oratorium Izrael v Egyptě, které v sobě skrývá uchvacující „operní“ vokální virtuozitu (18. září, Ostrava-centrum – Evangelický Kristův kostel). Závěrečný koncert bude letos věnován dramatické kantátě Svatební košile Antonína Dvořáka (28. září, Ostrava-centrum – Katedrála Božského Spasitele). Pod taktovkou Tomáše Braunera vystoupí Filharmonie Hradec Králové, Český filharmonický sbor Brno a sólistický trojlístek Pavla Vykopalová (Dívka; soprán), Richard Samek (Umrlec; tenor) a Svatopluk Sem (Vypravěč; baryton).

Předprodej vstupenek na tyto vybrané koncerty SHF je zahájen ke dni 1. února 2022. Celá festivalová nabídka bude postupně odkrývána. Letošní ročník nabízí opět možnost vytvoření Vlastního abonmá (4+1 koncerty zdarma), Seniorskou slevu 65+, a také speciální nabídku Student last minute pro studenty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments