Svatováclavský hudební festival uvede nejdražší koncert ve své historii

Jedinečné okamžiky v rámci svého motta „koncert v kostele je zážitek“ slibuje Svatováclavský hudební festival, který letos bude hostit mezzosopranistku Elīnu Garanču. Jeho 19. ročník proběhne od 2. do 28. září 2022 a nabídne třiatřicet koncertů po celém Moravskoslezském kraji.
Elīna Garanča (zdroj Elīna Garanča)
Elīna Garanča (zdroj Elīna Garanča)

Svatováclavský hudební festival za dobu své existence zrealizoval přes 1 170 koncertů. Letos se rozhodl uskutečnit nejdražší koncert historie SHF – Operní gala pěvkyně Elīny Garanči. Lotyšská diva vystupující na exkluzivních pódiích (Metropolitní opera v New Yorku, Royal Opera Garden v Londýně či Vídeňská státní opera, Salcburský festival) se nyní po delší době navrátí do Česka. Její jediný koncert v ČR se bude konat 19. září 2022, a to unikátně v ostravském Evangelickém Kristově kostele v doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

SHF nabídne také dva koncerty v ostravské Katedrále Božského Spasitele – Mozartovu Velkou mši c moll a jeho „Lineckou symfonii“ v podání PKF – Prague Philharmonia v nastudování dirigenta Václava Lukse společně s Českým filharmonickým sborem Brno a prvotřídními sólisty v čele se Simonou Šaturovou Martinou Jankovou (2. září 2022 v Ostravě), nebo závěrečný „svatováclavský“ koncert, který bude letos věnován dramatické kantátě Svatební košile Antonína Dvořáka. Pod taktovkou Tomáše Braunera vystoupí Filharmonie Hradec Králové, Český filharmonický sbor Brno a sólistický trojlístek Pavla VykopalováRichard Samek a Svatopluk Sem. Festival poctí svou návštěvou i český basbarytonista Adam Plachetka v doprovodu PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Emmanuelem Villaumem. Zazní jedny z nejnádhernějších skladeb Antonína Dvořáka – Biblické písně, ale také geniální díla Mozartova (9. září 2022, Ostrava – Evangelický Kristův kostel).

Během zářijového hudebního maratonu se představí prestižní festivalová rezidenční tělesa Collegium 1704 (Händelův Izrael v Egyptě), Collegium Marianum (letos se sopranistkou Robertou Mameli), ale i NFM Vratislavská filharmonieHipocondria Ensemble s Hanou BlažíkovouMusica Florea s Radkem Baborákem (Beethovenův Septet Es dur), Lotz Trio hrající na unikátní basetové rohy, maďarský žesťový soubor In Medias BrassBennewitzovo a Zemlinského kvarteto (po loňském festivalovém projektu Beethoven Septet – Schubert Oktet, ze kterého vzniklo nové CD, je to letos Mendelssohnův Oktet Es dur), houslový virtuos Jiří Vodička s ansámblem Barocco sempre giovane, performerka a varhanice Katta, či mezzosopranistka Markéta Cukrová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments