Týden s hudbou. Koncerty, hudební festivaly, TV přenosy, streamy

Na nový týden vám přinášíme aktuální Týden s hudbou, kde naleznete informace o aktuálních koncertech, programech probíhajících hudebních festivalů, operních představení a dalších akcích u nás i na Slovensku. Nechybí ani zajímavé TV záznamy a streamy.
Témata:Akademický sbor Žerotín Alban Gerhardt Alexander Liebreich Andreas Sebastian Weiser Anna Paulová Apolena Veldová Arnheidur Eiríksdóttir Baborák Ensemble Canti di Praga Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno ČT art Czech Virtuosi Brno Den Jyske Opera Dennis Russell Davies Divadlo F. X. Šaldy Liberec Dmytro Morozov Edita Keglerová Elena Letňanová Ensemble Esperanza Ensemble Inégal Eva Hornyáková Filharmonie Brno Filharmonie Hradec Králové Forfest Hradišťan Irena Troupová Ivana Jirešová Jakub Klecker Jan Dušek Jan Mráček Jan Souček Jan Svejkovský Jana Hrochová Wallingerová Jean Rondeau Jiří Chvála Jiří Pavlica Julia Okaji Kantiléna Brno Karel Košárek Karol Kevický Kateřina Englichová Kirill Serebrennikov Klášterní hudební slavnosti Kryštof Marek Kytarový festival J. K. Mertze Lieder Company Lípa Musica Lucie Valtrová Lukáš Pospíšil Lukáš Vasilek Marc Coppey Marc Niemann Marek Kozák Marek Prášil Martin Doubravský Martinů Voices Matouš Zukal Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka Musica Florea Národní divadlo Brno Ondřej Šindelář Open House Praha OperaVision Operní týden Kutná Hora Patrick Hahn Patrik Červák Permoník Petr Fiala Petr Stach Petr Štěpánek Petr Vaculovič Petr Vronský Prague Philharmonia Pražský filharmonický sbor Rosa Bohemica Severočeská filharmonie Teplice Smetanova Litomyšl Společnost českých skladatelů St. Galler Festspiele Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Stefan Veselka Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tomáš Filípek Tomáš Netopil Václav Zeman Veronika Ptáčková Veronika Rovná Holbová Vojenský umělecký soubor Ondráš Východočeské divadlo Pardubice Wayne Marshall Za poklady Broumovska Zemlinsky Quartet Zoran Dukić
Alban Gerhardt (foto Petra Hajská)
Alban Gerhardt (foto Petra Hajská)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Alexanderem Liebreichem vystoupí v pondělí 20. června od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr Witolda Lutosławského (sólista Alban Gerhardt) Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena.

V pondělí 20. června od 19:30 hodin zazní v barokním refektáři Profesního domu MFF UK komorní večer Lukáše Pospíšila (violoncello), Jana Součka (hoboj), Ondřeje Šindeláře (fagot), Marka Kozáka (klavír) a Anny Paulové (klarinet). Zazní Trio pro klarinet, violoncello a klavír a moll, op. 114 Johannese Brahmse, klavírní skladby Otilie Sukové, Trio pro dva hoboje a anglický roh C dur, op. 87 (úprava pro hoboj, klarinet a fagot John P. Newhill) Ludwiga van Beethovena a Trio pro klarinet, violoncello a klavír d moll, op. 3 Alexandera Zemlinského.

V kostele Narození Páně v Loretě v úterý 21. června od 20:00 hodin zazní koncert k poctě architekta Kryštofa Dientzenhofera v podání Ensemble Inégal v rámci festivalu Open House Praha ve spolupráci s festivalem Rosa Bohemica. Zazní díla Dientzenhoferových současníků Antonia Vivaldiho a Jana Josefa Ignáce Brentnera.

Česká filharmonie pořádá ve středu 22. června od 20:15 hodin tradiční open air koncert na Hradčanském náměstí s dirigentem Waynem Marshallem. Na koncertě zazní předehra k opeře Candide a tři části z muzikálu Ve městě Leonarda Bernsteina, Američan v Paříži a Kubánská předehra George Gershwina, Across the Stars ze Star Wars Johna Williamse, Danzón č. 2 Artura Márqueze a Cikánské melodie pro housle a orchestr, op. 20 Pabla de Sarasateho (sólista Jan Mráček). Program živě přenáší ČT Art.

Wayne Marshall (zdroj Wayne Marshall)
Wayne Marshall (zdroj Wayne Marshall)

Společnost českých skladatelů pořádá ve středu 22. června od 19:30 hodin v sále Deylovy konzervatoře gratulační koncert k devadesátým narozeninám hudebního skladatele, dirigenta a pedagoga Jiřího Smutného se vzpomínkou na Ladislava Vycpálka (1882–1969). Na koncertě vystoupí Lucie Sedláková Hůlová (housle), Miloslava Vítková (soprán), Kristina Kubová (mezzosoprán), Anna Talácková (flétna), Elena Kiral a Barbora K. Sejáková (klavír), Roman Janál (baryton) a nedávní absolventi Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy.

Smíšený sbor Canti di Praga vystoupí ve středu 22. června od 19:30 hodin v Pražském Hlaholu na závěrečném koncertu své třicáté sezóny. Pod taktovkou Jana Svejkovského a prof. Jiřího Chvály zazní skladby Jiřího Temla, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka, Gabriela Faurého, Antona Brucknera a dalších. Spoluúčinkuje Jan Kalfus (varhany).

Jiří Pavlica a Hradišťan vystoupí ve čtvrtek 23. června od 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu společně se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a Akademickým sborem Žerotín pod taktovkou Stanislava Vavřínka. Zazní Svatojánské vigilie a A znovu láska… Jiřího Pavlici. Koncert v přímém přenosu přenáší ČT Art.

V neděli 26. června v 19:30 hodin v Sále Novoměstské radnice uvede koncertní společnost Liedercompany koncert S příchutí Francie. V podání Ireny Troupové, Jany Hrochové a klavíristy Jana Duška zazní Tři písně na Appollinaira Bohuslava Martinů, Sonnets de Louise Labé Viktora Ulmanna, La bonne cuisine Leonarda Bernsteina, 5 písní na Suzanne Renaud Hanuše Bartoně, Sept fragments de Tristan Tzara Adrana Popa v české premiéře a ve světové premiéře nová skladba Pavla Dudy.

Brno

Ve středu 22. června od 19:00 hodin v Atriu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v areálu Arne Nováka se uskuteční open air koncert Tance v zahradách. Program lemují světové premiéry dvou tanečních suit – zatímco čtyřdílnou Českou suitu zkomponoval Ondřej Šárek, ta skotská s názvem Scottish Serenade pochází z pera Filipa Holackého žijícího v Edinburghu. Třetí světovou premiérou je krátká skladba pro smyčce letošního jubilanta Miloše Štědroně. Další dvě skladby zazní ve svých českých premiérách a představí sólově dva ne často exponované nástroje – éterický fagotový koncert od kanadského skladatele Marjana Mozeticha a humorný cyklus pro marimbu a smyčce od rakouského komponisty Kurta Schwertsika. Vše se odehraje pod taktovkou Patrika Červáka, který před diversním orchestrem stane vůbec poprvé.

Kantiléna (foto Jiří Jelínek)
Kantiléna (foto Jiří Jelínek)

Mimořádný koncert dětského sboru Kantiléna se uskuteční v sobotu 25. června od 17:00 hodin v Besedním domě u příležitosti odchodu Jakuba Kleckera po patnácti letech z postu hlavního sbormistra. Zazní pestrý program z díla Petra Ebena, Bedřicha Smetany, Ivana Hrušovského, Sergeje Rachmaninova, Jacoba Handa Galla, Petra Řezníčka, Hanse Leo Hasslera, Tomáse Luis da Vittoria, Francise Poulenca, Felixe Mendelssohna-Barholdyho, Miroslava Raichla, Antonia Lottiho a Bohuslava Martinů.

Ostrava

V rámci Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka v pondělí 20. června od 19:00 hodin v piaristickém klášteře v Příboře vystoupí cembalista Jean Rondeau. Přednese proslulé Goldbergovy variace BWV 988 Johanna Sebastiana Bacha.

V úterý 21. června od 19:00 hodin v Domě kultury města Ostravy vystoupí Záhřebská filharmonie pod taktovkou Tomáše Netopila. Zazní Faunovo odpoledne Clauda Debussyho, Vesnický koncert pro cembalo a orchestr Francise Poulenca (sólista Jean Rondeau) a Symfonie d moll Césara Francka.

V opavském kostele svatého Václava v úterý 22. června od 19:00 hodin vystoupí Slezská filharmonie Henryka Mikołaje Góreckého pod taktovkou Marka Prášila. Zazní Dětský koutek Clauda Debussyho v aranžmá Andrého Capleta, písňový cyklu Les nuits d’été Clauda Debussyho (nemocnou sólistku Patricii Janečkovou nahradí Arnheiður Eiríksdóttir) a Sinfonietta La Jolla Bohuslava Martinů (sólista Karel Košárek).

V hukvaldské oboře se v pátek 24. června od 19:00 hodin uskuteční folklórní večer souboru Ondráš.

Vojenský umělecký soubor Ondráš (foto Jiří Lubojacký)
Vojenský umělecký soubor Ondráš (foto Jiří Lubojacký)

V sobotu 25. června od 19:00 hodin v hukvaldské oboře zazní opera Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky v nastudování operního souboru libereckého Divadla F. X. Šaldy pod taktovkou Martina Doubravského.

V neděli 26. června od 18:00 hodin v hukvaldské oboře zazní koncert Severočeské filharmonie Teplice pod taktovkou Petra Vronského. Zazní Tři tance z podhůří letošního jubilanta Jožky Matěje, suita z baletu Ondráš Ilji Hurníka, Pilky z Lašských tanců Leoše Janáčka a v podání Veroniky Rovné árie z oper Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Litomyšl

V Litomyšli probíhá festival Smetanova Litomyšl.

Jiří Pavlica a Hradišťan vystoupí v pondělí 20. června a v úterý 21. června od 20:00 hodin společně se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a Akademickým sborem Žerotín pod taktovkou Stanislava Vavřínka. Zazní Svatojánské vigilie a A znovu láska… Jiřího Pavlici.

Mimořádný koncert smyčcového ansámblu lichtenštejnské Mezinárodní hudební akademie Ensemble Esperanza vystoupí ve Smetanově domě ve středu 22. června od 19:30 hodin. Zazní díla Komitase, Edvarda Hagerupa Griega, Bély Bartóka, Astora Piazzolly a Gustava Holsta.

Na zámku v Nových Hradech (okres Ústí nad Orlicí) ve čtvrtek 23. června a v pátek 24. června od 20:00 hodin zazní opera Il Farnace Antonia Vivaldiho v podání souboru Musica Florea. Sólových partů se ujmou Zoltán Megyesi, Jana Levicová, Michaela Šrůmová, Sylva Šmugrová, Zuzana Kopřivová, Kamila Mazalová a Martin Javorský.

Musica Florea (zdroj Musica Florea)
Musica Florea (zdroj Musica Florea)

V sobotu 25. června od 11:00 hodin v zámecké jízdárně vystoupí Baborák Ensemble. Zazní Cypřiše Antonína Dvořáka v úpravě Jiřího Gemrota pro soprán a smyčcové kvarteto (sólistka Michaela Hornyáková) a Kvintet G dur č. 2, op. 111 Johannese Brahmse v úpravě Radka Baboráka a Antona Aslamase.

V sobotu 25. června od 15:30 hodin vystoupí Martinů Voices se sbormistrem Lukášem Vasilkem za doprovodu Zemlinského kvarteta a klavíristy Matouše Zukala. Zazní Žalozpěv pro vojenské sekretářky pro sóla, smíšený sbor, housle, violu a violoncello na text Jiřího Dědečka a ve světové premiéře kantáta Pochovávání světla pro vypravěče, baryton, smíšený sbor, smyčcové kvarteto a klavír Jiřího Gemrota. Libreto z veršů, textů a stejnojmenné sbírky Miloslava Bureše napsal Vojtěch Stříteský. Tyto verše plánoval zhudebnit Bohuslav Martinů. Z jeho díla uslyšíme Pět českých madrigalů H 321 a kantáru Mikeš z hor H 375.

Janáčkova opera Národního divadla Brno vystoupí v sobotu 25. června od 19:30 hodin na zámku s operním gala Giuseppe Verdiho. Zazní výběr z oper Otello, Don Carlos, La Traviata, Aida a Nabucco. Sólových partů pod taktovkou Roberta Kružíka se ujmou Andrea Danková, Jana Šrejma Kačírková, Harold Meers a Dalibor Jenis.

V neděli 26. června od 19:30 hodin na zámku vystoupí Filharmonie Brno s dirigentem Dennisem Russellem Daviesem. Zazní Fanfáry obyčejného člověka Aarona Coplanda, Slovanská rapsodie Viktora Ulmanna, Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 Ericha Wolfganga Kornkolda (sólista Jan Mráček) a Symfonie č. 5 e moll, op. 64 Petra Iljiče Čajkovského.

Ostatní regiony

V pondělí 20. června od 20:00 hodin v chrámu svatého Mořice v Kroměříži na festivalu Forfest vystoupí sbor Permoník (Karviná). Zazní díla Ilji Hurníka, Johna Ruttera, Veljo Tormise, Emila Hradeckého, Ireny Szrumanové a řady dalších.

Lípa Musica Jazz Quartet (zdroj Lípa Musica)
Lípa Musica Jazz Quartet (zdroj Lípa Musica)

V rámci českolipského komorního cyklu zazní v úterý 21. června od 19:00 hodin v městském parku Česká Lípa koncert Jazz v parku v podání Lípa Musica Jazz Quartetu s písněmi Dave Brubecka, Milese Daviese, Herbie Hancocka a mnoha dalších.

V úterý 21. června od 20:30 hodin v rámci Operního týdne Kutná Hora zazní na Nádvoří Vlašského dvora Noc na Karlštejně Karla Svobody v provedení Východočeského divadla Pardubice s Petrem Štěpánkem v roli Karla IV.

V úterý 22. června od 20:30 hodin na Nádvoří Vlašského dvora v Kutné Hoře zazní opera Giuseppe Verdiho Otello v nastudování libereckého Divadla F. X. Šaldy pod taktovkou Karola Kevického. V hlavních rolích se představí Michal Lehotský, Livia Obručník Vénosová a Marián Lukáč.

Premiéra hudebního projektu pro violu a elektroniku Petra Vaculoviče Viola – Te Deum zazní ve čtvrtek 23. června v 16:00 hodin v chrámu svatého Jana Křtitele v Kroměříži na festivalu Forfest.

V pátek 24. června od 20:00 hodin v kroměřížském chrámu svatého Mořice na festivalu Forfest vystoupí Lucie Valtrová (flauro dolce) a Václav Zeman (varhany) s díly Josefa Kličky, Herberta Lölkese, Vítězslava Nováka, Walthera Steffense, Kjella Morka Karlsenna, Petra Ebena a Hanse Andrého Stamma.

V Muzeu Kroměřížska v sobotu 25. června zazní tři koncerty festivalu Forfest. Od 10:00 hodin vystoupí se svým recitálem slovenská klavíristka Elena Letňanová. Zazní skladby Almy Mahler, Graźyny Bacewicz, Elleny Jane Lorenz, Judithy Zaimont, Nadiy Boulanger a Iris Szeghy. Japonské české klavírní duo Julie Okaji a Veroniky Ptáčkové vystoupí tamtéž ve 13:30 hodin. Zazní skladby Miyoshy Akiry, Yashira Akia, Humiwo Hayasaky, Ikedy Naoko, Joea Hissaishiho a Jiřího Laburdy. Od 16:00 hodin se představí violoncellista Tomáš Filípek se sólovými skladbami Violety Dinescu, Soni Vetché, Markéty Brothánkové, Petry Čtveráčkové, Hany Foss, Dariny Žurkové, Zuzany Michlerové a Daniela Kessnera.

V Muzeu Kroměřížska v neděli 26. června od 16:00 hodin zazní na festivalu Forfest soudobé melodramy Miloše Štědroně, Jiřího Bezděka, Emila Viklického, Josefa Marka, Markéty Mazourové, Jiřího Pakandla, Lukáše Sommera, Pavla Samiece, Kateřiny Pincové, Michaely Augustinové a Patrika Kaka.

Kryštof Marek, předávání cen Český lev 2017 (zdroj Kryštof Marek)
Kryštof Marek, předávání cen Český lev 2017 (zdroj Kryštof Marek)

V broumovském klášterním kostele svatého Vojtěcha v rámci festivalu Za poklady Broumovska vystoupí v sobotu 25. června od 18:00 hodin Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera a sólistkou Kateřinou Englichovou. Zazní Tance pro harfu a smyčcový orchestr a Dance scrée – Dance profane Clauda Debussyho, Introdukce a Allegro pro harfu, flétnu, klarinet a smyčce Maurice Ravela, Krajina paměti – Koncert pro harfu a malý orchestr v premiéře skladby rezidenčního skladatele Kryštofa Marka a Serenáda pro smyčce Antonína Dvořáka.

V šumperském klášterním kostele Zvěstování Panny Marie zazní v neděli 26. června od 20:00 hodin v rámci Klášterních slavnostní koncert Vivat Benda! Na úvod zazní Ouvertura na téma BenDA Tomáše Illeho následovaná Koncertem pro cembalo a orchestr F dur (sólistka Edita Keglerová) a melodram Ariadna na Naxu (recitace Ivana Jirešová, Apolena Veldová a Petr Stach) Jiřího Antonína Bendy.

Češi v zahraničí

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou tento týden v úterý 22. června, ve středu 23. června a v pátek 24. června koncertuje na zájezdu v německém Bremerhavenu s Filharmonickým orchestrem Bremerhaven, Signe Heiberg, Patrizií Häusermann, Tilmannem Ungerem a Heikem Trinsingerem pod taktovkou Marca Niemann.

Pražský filharmonický sbor bude od pátku 24. června účinkovat v opeře Giuseppe Verdiho Jana z Arku v rámci St. Galler Festspiele. Repríza se uskuteční 25. června tamtéž.

Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)

V neděli 26. června vystoupí Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou společně s Czech Virtuosi, Martou Reichelovou, Lucií Hilšerovou, Richardem Samkem a Jiřím Sulženkem pod taktovkou Štěfana Veselky v bavorském Waldssasenu.

Slovensko

Závěrečný koncert 53. sezóny pořádá Státní filharmonie Košice ve čtvrtek 23. června od 19:00 hodin v Domě umění. Zazní výběr z opery Richarda Wagnera Lohengrin. Sólových partů se ujmou Aleš Briscein, Jolana Fogašová, Maida Hundeling a Károly Szemerédy.

V neděli 26. června od 19:00 hodin pořádá Slovenská filharmonie v Koncertní síni SF charitativní operní gala Charkivského národného akademického divadla opery a baletu M. V. Lysenka pod taktovkou Dmytro Morozova. Zazní árie a scény z oper Gioacchina Rossiniho, Georgese Bizeta, Wolfganga Amadea Mozarta, Charlese Gounoda, Giacoma Pucciniho, Giuseppe Verdiho, Vjačeslava Samofalova, Mykoly Vitaliyoviče Lysenka, Leva Koloduba, Semena Gulak-Artemovského, Danyla Kryžanivského, Myroslava Skorika a řady dalších.

Zoran Dukić (zdroj Zoran Dukić)
Zoran Dukić (zdroj Zoran Dukić)

V neděli 26. června začíná v Bratislavě 46. Kytarový festival J. K. Mertze. V Zrcadlové síni Primaciálného paláce od 19:00 hodin vystoupí se svým recitálem chorvatský kytarista Zoran Dukić. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Astora Piazzolly, Dašana Bogdanoviće, Agustína Barriose Mangoréa a Stephena Gosse.

Streamy a televizní přenosy

Na ČT Art si v pondělí 21. června od 20:15 hodin poslechněte koncert PKF – Prague Philharmonia z Buquoyského paláce pod taktovkou Marca Coppeye s díly Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka, Camilla Saint-Saënse, Maurice Ravela a Gabriela Faurého.  

Na ČT Art si poslechněte ve středu 22. června od 20:15 hodin přímý přenos open air koncertu České filharmonie s Waynem Marshallem z Hradčanského náměstí.

Na ČT Art si ve čtvrtek 23. června od 20:00 hodin poslechněte přímý přenos koncertu ze Smetanovy síně Obecního domu s Jiřím Pavlicou, Hradišťanem, Akademickým sborem Žerotín a Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Stanislava Vavřínka.

Marc Coppey, PKF – Prague Philharmonia (foto Petr Chodura)
Marc Coppey, PKF – Prague Philharmonia (foto Petr Chodura)

Na serveru OperaVision si od soboty 25. června 19:30 hodin poslechněte operu Čarostřelec Karla Maria von Webera v inscenaci Dánské národní opery. Pod taktovkou Patricka Hahna a v režii Kirilla Serebrennikova se v hlavních rolích představí Michael Wilmering, James Platt, Johanni van Oostrum, Ying Fang, Günther Groissböck, Benjamin Bruns a Patrick Hahn.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments