Týden s hudbou. Koncerty, hudební festivaly, TV přenosy, streamy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Na nový týden vám přinášíme aktuální Týden s hudbou, kde naleznete informace o aktuálních koncertech, programech probíhajících hudebních festivalů, operních představení a dalších akcích u nás i na Slovensku. Nechybí ani zajímavé TV záznamy a streamy.
Témata:Akademický sbor Žerotín Alban Gerhardt Alexander Liebreich Andreas Sebastian Weiser Anna Paulová Apolena Veldová Arnheidur Eiríksdóttir Baborák Ensemble Canti di Praga Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno ČT art Czech Virtuosi Brno Den Jyske Opera Dennis Russell Davies Divadlo F. X. Šaldy Liberec Dmytro Morozov Edita Keglerová Elena Letňanová Ensemble Esperanza Ensemble Inégal Eva Hornyáková Filharmonie Brno Filharmonie Hradec Králové Forfest Hradišťan Irena Troupová Ivana Jirešová Jakub Klecker Jan Dušek Jan Mráček Jan Souček Jan Svejkovský Jana Hrochová Wallingerová Jean Rondeau Jiří Chvála Jiří Pavlica Julia Okaji Kantiléna Brno Karel Košárek Karol Kevický Kateřina Englichová Kirill Serebrennikov Klášterní hudební slavnosti Kryštof Marek Kytarový festival J. K. Mertze Lieder Company Lípa Musica Lucie Valtrová Lukáš Pospíšil Lukáš Vasilek Marc Coppey Marc Niemann Marek Kozák Marek Prášil Martin Doubravský Martinů Voices Matouš Zukal Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka Musica Florea Národní divadlo Brno Ondřej Šindelář Open House Praha OperaVision Operní týden Kutná Hora Patrick Hahn Patrik Červák Permoník Petr Fiala Petr Stach Petr Štěpánek Petr Vaculovič Petr Vronský PKF — Prague Philharmonia Pražský filharmonický sbor Rosa Bohemica Severočeská filharmonie Teplice Smetanova Litomyšl Společnost českých skladatelů St. Galler Festspiele Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Stefan Veselka Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tomáš Filípek Tomáš Netopil Václav Zeman Veronika Ptáčková Veronika Rovná Holbová Vojenský umělecký soubor Ondráš Východočeské divadlo Pardubice Wayne Marshall Za poklady Broumovska Zemlinsky Quartet Zoran Dukić

Alban Gerhardt (foto Petra Hajská)
Alban Gerhardt (foto Petra Hajská)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Alexanderem Liebreichem vystoupí v pondělí 20. června od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr Witolda Lutosławského (sólista Alban Gerhardt) Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena.

V pondělí 20. června od 19:30 hodin zazní v barokním refektáři Profesního domu MFF UK komorní večer Lukáše Pospíšila (violoncello), Jana Součka (hoboj), Ondřeje Šindeláře (fagot), Marka Kozáka (klavír) a Anny Paulové (klarinet). Zazní Trio pro klarinet, violoncello a klavír a moll, op. 114 Johannese Brahmse, klavírní skladby Otilie Sukové, Trio pro dva hoboje a anglický roh C dur, op. 87 (úprava pro hoboj, klarinet a fagot John P. Newhill) Ludwiga van Beethovena a Trio pro klarinet, violoncello a klavír d moll, op. 3 Alexandera Zemlinského.

V kostele Narození Páně v Loretě v úterý 21. června od 20:00 hodin zazní koncert k poctě architekta Kryštofa Dientzenhofera v podání Ensemble Inégal v rámci festivalu Open House Praha ve spolupráci s festivalem Rosa Bohemica. Zazní díla Dientzenhoferových současníků Antonia Vivaldiho a Jana Josefa Ignáce Brentnera.

Česká filharmonie pořádá ve středu 22. června od 20:15 hodin tradiční open air koncert na Hradčanském náměstí s dirigentem Waynem Marshallem. Na koncertě zazní předehra k opeře Candide a tři části z muzikálu Ve městě Leonarda Bernsteina, Američan v Paříži a Kubánská předehra George Gershwina, Across the Stars ze Star Wars Johna Williamse, Danzón č. 2 Artura Márqueze a Cikánské melodie pro housle a orchestr, op. 20 Pabla de Sarasateho (sólista Jan Mráček). Program živě přenáší ČT Art.

Wayne Marshall (zdroj Wayne Marshall)
Wayne Marshall (zdroj Wayne Marshall)

Společnost českých skladatelů pořádá ve středu 22. června od 19:30 hodin v sále Deylovy konzervatoře gratulační koncert k devadesátým narozeninám hudebního skladatele, dirigenta a pedagoga Jiřího Smutného se vzpomínkou na Ladislava Vycpálka (1882–1969). Na koncertě vystoupí Lucie Sedláková Hůlová (housle), Miloslava Vítková (soprán), Kristina Kubová (mezzosoprán), Anna Talácková (flétna), Elena Kiral a Barbora K. Sejáková (klavír), Roman Janál (baryton) a nedávní absolventi Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy.

Smíšený sbor Canti di Praga vystoupí ve středu 22. června od 19:30 hodin v Pražském Hlaholu na závěrečném koncertu své třicáté sezóny. Pod taktovkou Jana Svejkovského a prof. Jiřího Chvály zazní skladby Jiřího Temla, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka, Gabriela Faurého, Antona Brucknera a dalších. Spoluúčinkuje Jan Kalfus (varhany).

Jiří Pavlica a Hradišťan vystoupí ve čtvrtek 23. června od 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu společně se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a Akademickým sborem Žerotín pod taktovkou Stanislava Vavřínka. Zazní Svatojánské vigilie a A znovu láska… Jiřího Pavlici. Koncert v přímém přenosu přenáší ČT Art.

V neděli 26. června v 19:30 hodin v Sále Novoměstské radnice uvede koncertní společnost Liedercompany koncert S příchutí Francie. V podání Ireny Troupové, Jany Hrochové a klavíristy Jana Duška zazní Tři písně na Appollinaira Bohuslava Martinů, Sonnets de Louise Labé Viktora Ulmanna, La bonne cuisine Leonarda Bernsteina, 5 písní na Suzanne Renaud Hanuše Bartoně, Sept fragments de Tristan Tzara Adrana Popa v české premiéře a ve světové premiéře nová skladba Pavla Dudy.

Brno

Ve středu 22. června od 19:00 hodin v Atriu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v areálu Arne Nováka se uskuteční open air koncert Tance v zahradách. Program lemují světové premiéry dvou tanečních suit – zatímco čtyřdílnou Českou suitu zkomponoval Ondřej Šárek, ta skotská s názvem Scottish Serenade pochází z pera Filipa Holackého žijícího v Edinburghu. Třetí světovou premiérou je krátká skladba pro smyčce letošního jubilanta Miloše Štědroně. Další dvě skladby zazní ve svých českých premiérách a představí sólově dva ne často exponované nástroje – éterický fagotový koncert od kanadského skladatele Marjana Mozeticha a humorný cyklus pro marimbu a smyčce od rakouského komponisty Kurta Schwertsika. Vše se odehraje pod taktovkou Patrika Červáka, který před diversním orchestrem stane vůbec poprvé.

Kantiléna (foto Jiří Jelínek)
Kantiléna (foto Jiří Jelínek)

Mimořádný koncert dětského sboru Kantiléna se uskuteční v sobotu 25. června od 17:00 hodin v Besedním domě u příležitosti odchodu Jakuba Kleckera po patnácti letech z postu hlavního sbormistra. Zazní pestrý program z díla Petra Ebena, Bedřicha Smetany, Ivana Hrušovského, Sergeje Rachmaninova, Jacoba Handa Galla, Petra Řezníčka, Hanse Leo Hasslera, Tomáse Luis da Vittoria, Francise Poulenca, Felixe Mendelssohna-Barholdyho, Miroslava Raichla, Antonia Lottiho a Bohuslava Martinů.

Ostrava

V rámci Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka v pondělí 20. června od 19:00 hodin v piaristickém klášteře v Příboře vystoupí cembalista Jean Rondeau. Přednese proslulé Goldbergovy variace BWV 988 Johanna Sebastiana Bacha.

V úterý 21. června od 19:00 hodin v Domě kultury města Ostravy vystoupí Záhřebská filharmonie pod taktovkou Tomáše Netopila. Zazní Faunovo odpoledne Clauda Debussyho, Vesnický koncert pro cembalo a orchestr Francise Poulenca (sólista Jean Rondeau) a Symfonie d moll Césara Francka.

V opavském kostele svatého Václava v úterý 22. června od 19:00 hodin vystoupí Slezská filharmonie Henryka Mikołaje Góreckého pod taktovkou Marka Prášila. Zazní Dětský koutek Clauda Debussyho v aranžmá Andrého Capleta, písňový cyklu Les nuits d’été Clauda Debussyho (nemocnou sólistku Patricii Janečkovou nahradí Arnheiður Eiríksdóttir) a Sinfonietta La Jolla Bohuslava Martinů (sólista Karel Košárek).

V hukvaldské oboře se v pátek 24. června od 19:00 hodin uskuteční folklórní večer souboru Ondráš.

Vojenský umělecký soubor Ondráš (foto Jiří Lubojacký)
Vojenský umělecký soubor Ondráš (foto Jiří Lubojacký)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments