Sylvie Bodorová slaví šedesátiny

Hudební skladatelka Sylvie Bodorová, která 31. prosince oslaví šedesátiny, patří mezi nejznámější české tvůrce takzvané vážné hudby. Kompozice této autorky dvou oratorií, mnoha koncertantních a orchestrálních skladeb znějí v Evropě i v zámoří – skladbu Pocta Kolumbovi provedl v roce 1996 kytarista Lubomír Brabec dokonce i na Antarktidě. Bodorová chce hudbou přimět posluchače k „zastavení a přemýšlení”.Originální tvorba rodačky z Českých Budějovic, která vyrůstala na Slovensku a jejíž otec byl slovenský Maďar, začala do hudebního povědomí pronikat začátkem osmdesátých let. Studovala v Bratislavě na konzervatoři, později v Brně na JAMU a aspiranturu si udělala na pražské AMU. Vzdělání si pak doplnila stážemi v zahraničí. Na začátku osmdesátých let učila na katedře skladby na JAMU, poté se stala skladatelkou na volné noze. V devadesátých letech pravidelně zajíždí vyučovat do USA. Společně s dalšími skladateli Otmarem Máchou, Lubošem Fišerem a Zdeňkem Lukášem vytvořila v březnu 1996 uměleckou skupinu Quattro.

Úspěch zaznamenal v roce 1995 její Trojkoncert pro soprán, housle a kytaru Dona nobis lucem, o dva roky později zazněla na Pražském jaru premiéra koncertu pro housle a smyčce Concerto dei fiori. Proslavila se i skladbou Terezín Ghetto Requiem pro baryton a smyčcové kvarteto, která zazněla nejen v Londýně, ale i na Pražském jaru 2000.

S mimořádným posluchačským i kritickým ohlasem se na Pražském jaru 2002 setkalo její oratorium Juda Maccabeus, v USA měla v roce 2003 úspěšnou premiéru její skladba pro harfu a smyčcové kvarteto Mysterium druidum, pro kterou nalezla inspiraci v keltské minulosti v českých zemích. Na mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl mělo pak v roce 2008 světovou premiéru její druhé oratorium Mojžíš.

V říjnu 2010 měl ve Spojených státech premiéru její písňový cyklus Jabloňový vlak. K výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn zkomponovala skladbu Carmina Lucemburgiana na objednávku lucemburské vlády, poté pro lucemburský soubor Luxembourg Sinfonietta inspirována Kafkovou tvorbou čtyřvětou kompozici Kafkas Traüme. A v roce 2012 napsala na objednávku barytonisty Thomase Hampsona rozsáhlý cyklus orchestrálních písní Lingua angelorum.

Bodorová je vdaná a má syna.

Foto archiv

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na