Symfonický orchestr Českého rozhlasu uvede Faustovskou symfonii Franze Liszta

Velkolepé dílo, Faustovskou symfonii Franze Liszta inspirovanou Goetheho dramatem, si budou moci diváci vychutnat v Rudolfinu v pondělí 9. května 2022.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu (zdroj Symfonický orchestr Českého rozhlasu)
Symfonický orchestr Českého rozhlasu (zdroj Symfonický orchestr Českého rozhlasu)

Pozvání Symfonického orchestru Českého rozhlasu přijali tenorista Jaroslav Březina a pánové z Českého filharmonického sboru Brno pod vedením Petra Fialy. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

Franz Liszt napsal svého Fausta v polovině 50. let 19. století. Vznikla monumentální kompozice pro velký orchestr s varhanami, mužský sbor a tenorové sólo koncipovaná do tří charakteristických obrazů nazvaných podle hlavních postav hry Faust, Markétka a Mefistofeles. Dílo dokončené roku 1854 věnoval Liszt Hectoru Berliozovi, svému o několik let staršímu současníkovi a příteli.

Základem příběhu Goetheho veršované tragédie je středověká legenda o učenci Faustovi, který zaprodal svou duši peklu. Na rozdíl od opery Charlese Gounoda, rovněž z 50. let 19. století, nelíčí však Liszt ve své úspěšné skladbě příběh, ale vynalézavě a odvážně maluje hudbou ve třech částech jakési duchovní portréty: čtyřmi různými motivy vykresluje rozporuplného milence Fausta, prostými lyrickými melodiemi důvěřivou Markétku a deformovanými tématy, ďábelským scherzem a zlostnou fugou démonického Mefista. Sbor s tenorovým sólem za podpory varhan potom cituje mysteriózním, slavnostním a očistným způsobem závěr druhého dílu Fausta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments