Symfonický orchestr Českého rozhlasu uzavírá sezónu

Předehra ke Glinkově opeře Ruslan a Ludmila, Šostakovičův Druhý violoncellový koncert s Danielem Müllerem-Schottem a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského v nadčasové instrumentaci Maurice Ravela zazní v Rudolfinu v pondělí 12. června 2023, kdy rozhlasoví symfonikové a jejich šéfdirigent Petr Popelka završí první společnou sezonu. Večer velkolepých hudebních děl začíná ve Dvořákově síni v 19:30 hodin a jeho přímý přenos vysílá ČRo Vltava. Záznam nabídne ČRo D-dur.
Daniel Müller-Schott (foto Uwe Arens)
Daniel Müller-Schott (foto Uwe Arens)

Hudbou barvitou a svěží oplývá Glinkova opera Ruslan a Ludmila z roku 1842, pohádka podle Puškinovy poémy o době bájných bohatýrů, plná ruských, ale i orientálně znějících melodií. Předehra je brilantním kusem v mimořádně živém tempu a orchestr se tu může opravdu blýsknout.

Svůj Druhý violoncellový koncert napsal Dmitrij Šostakovič na Krymu, a to pro svého přítele Mstislava Rostropoviče. Skladbu potemnělou a současně groteskní dokázal sólista interpretovat v celé jeho tragice, s pochodovou úderností i pochopením pro trpké až vysměvačné intonace. Od sólisty Daniela Müllera-Schotta se nepochybně dočkáme také velmi působivého pojetí. Opět se tak dotkneme silného Šostakovičova osudu obrážejícího rozporuplnost doby.

Musorgského Obrázky z výstavy mají původ v souborném vystavení děl zesnulého malíře Viktora Hartmanna v Petrohradu v roce 1874. Skladatel se rozhodl uctít jeho památku v klavírní suitě. Mezi jednotlivé výtvarné artefakty, u kterých autor pomyslně postává a nechává je na sebe působit, vložil opakovanou Promenádu, znázorňující chůzi výstavním sálem. Orchestrální podobu fascinující suity vypracoval Maurice Ravel. Jeho barvitá instrumentace zůstává v obecném povědomí tou nejzdařilejší, nejznámější a stala se trvalou součástí symfonického repertoáru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments