Umělci dnes demonstrovali před Ministerstvem kultury

Na chybějící legislativu, pracovní podmínky a především nízké příjmy umělců upozorňovali dnes před Ministerstvem kultury někteří z nich. Sešlo se několik desítek lidí. Ministerstvo kultury status umělce, po kterém volají, připravuje. Podle demonstrantů je ale příprava i deklarovaný záměr legislativní změny nedostatečný. Během projevů řečníků z okna Ministerstva hrál kdosi na trubku smuteční pochod.
Demonstrace umělců před Ministerstvem kultury, 5. června 2023 (zdroj Překladatelé Severu)
Demonstrace umělců před Ministerstvem kultury, 5. června 2023 (zdroj Překladatelé Severu)

Přinejmenším od doby pandemie covidu-19 se v Česku poukazuje na možnost, někteří umělci mluví o nutnosti, zavedení takzvaného statusu umělce. Postavení umělců se od pandemie řeší i na evropské úrovni a zabývá se jím Evropský parlament. Od té doby, co v roce 2020 Evropská unie vyčlenila finance na národní plány obnovy pro své členské státy, zavázala se ČR a Ministerstvo kultury k legislativnímu zakotvení statusu umělce. V rámci výzev, které pro čerpání peněz z národního plánu obnovy Ministerstvo kultury vypsalo, se některé týkají i statusu umělce.

Organizátoři dnešního protestu uvedli, že namísto toho, aby se zákon o statusu umělce připravil díky financím z Národního plánu obnovy, bude výsledkem změn jen novelizace již existujícího zákona o některých druzích podpory kultury, která ovšem nezavazuje k dalším opatřením. Dnes požadovali od Ministerstva kultury závazný slib, že status umělce bude schválen v rozšířené podobě, tedy jako status kulturního profesionála, který by zahrnoval kromě umělců i technický personál, žurnalisty, překladatele, kurátory, DJ´s a další.

“Dospěli jsme do fáze, kdy není možné se kulturou a uměním uživit. A dost možná už ani nedůstojně. Přičemž vláda minulý týden oznámila, že plánuje dále drasticky zasáhnout do už tak léta opomíjeného rozpočtu Ministerstva kultury,” řekla jedna z organizátorů Anna Štičková.

Uvedla, že kultura je i přes mnohaleté vládní sliby jednoho procenta ze státního rozpočtu na kulturu opět na “chvostu zájmu”. “A vsuvka z literatury: v literatuře má alespoň nějaký pravidelný příjem z tvorby jen pět procent spisovatelek a spisovatelů. Ale pro čtyři pětiny z těchto pěti procent je to jen kolem 5000 korun měsíčně,” uvedla.

“Dlouhodobě se potýkáme se systémovým nerespektem a mikroagresí vůči nám a našim profesím, ve kterých jsme mnozí a mnohé dobré, přičemž měřítka nemohou být zdaleka jen ekonomická,” řekla. Doplnila, že nepochopení umělci zažívají ze strany rodiny, spolužáků ze střední školy i úřadů. Ti argumentují tím, že si umělec svou školu a zaměstnání sám vybral, má povolání, které ho baví a jeho výkon se podle úředníků prostě nevejde do příslušných kolonek.

Štičková uvedla, že kulturou se v ČR uživit nedá a i ti nejpopulárnější a komerčně nejúspěšnější umělci mají v závěru života tak nízký důchod, že musejí pracovat do vysokého věku.

Ministr kultury Martin Baxa později na setkání protestujících přišel a odpoledne v tiskové zprávě uvedl, že “materiál bude předložen vládě do konce letošního roku, přičemž do konce roku 2025 má být novela zákona účinná. Postoje ke konkrétnímu obsahu jsou v rámci umělecké komunity různé, proto ministerstvo kultury komunikuje se širokým spektrem důležitých aktérů.”

“Status umělce/umělkyně nyní zavedeme do české legislativy nově prostřednictvím novely zákona o některých druzích podpory umění. Jde o nástroj podpory nejohroženějším skupinám umělců a umělkyň. Jsme na začátku dlouhodobého procesu, který není ohraničený a definitivní a bude se vyvíjet v průběhu času v souvislosti s aktuálními potřebami,” uvedl Baxa.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments