Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vysílá seriál Advent po síti

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nabízí v sérii Advent po síti na svém YouTube kanálu pravidelná setkávání se zajímavými hosty a s hudbou v podání členů Pražských symfoniků.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK: Advent po síti 2020 (zdroj YT)

Každou středu od 18:15 na YouTube začíná série s názvem FOK ON, ve které dramaturg Martin Rudovský rozpráví se svými hosty nejen o hudbě. Ve středu 9. prosince si do pořadu Baroko v hlavní roli pozve provinciála řádu Milosrdných bratří Martina Richarda Macka, historika umění Richarda Biegela a předsedu výboru pro kulturu Zastupitelstva hl. m. Prahy Jana Wolfa. Povídat si budou o barokním kostele sv. Šimona a Judy a jeho géniu loci. Barokní hudbu si posluchači mohou vychutnat v podání předních členek FOK – hobojistky Liběny Séquardtové a cembalistky Daniely Valtové Kosinové. 16. prosince budou hosty pořadu Kouzelná Rybovka režisér a výtvarník Matěj Forman s dirigentem Zdeňkem Klaudou. Jak již název napovídá, řeč bude o neodmyslitelném symbolu českých Vánoc: Rybově mši vánoční a během pořadu si poslechneme méně známou Rybovu hudbu. Den před Štědrým večerem bude patřit Rodinnému vánočnímu muzicírování, kterým nás provedou členky České Orffovy společnosti, které s FOK dlouhá léta spolupracují na pořadech pro rodiny s dětmi Orchestr na dotek a Hudební klub FÍK.

Nedělní podvečery patří na sítích FOK Svátečnímu rozjímání, ve kterých odborníci od 18:00 poutavou formou vypráví o Vánocích a jejich tradicích, historii i duchovním odkazu. V současných napjatých chvílích je takové zahloubání ve starých časech, navíc spojené s dávkou krásné hudby od členů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, příjemným pohlazením na duši. 13. prosince se můžeme těšit na Chuť Vánoc, o které budou hovořit šéfkuchař Restaurace Obecní dům Lubomír Dolejš a historik Martin Franc. Hudební část svátečního rozjímání bude v rukou Komorního orchestru Pražských symfoniků a violoncellisty FOK Petra Malíška. Zlatou adventní nedělí se ponese rozjímání o koledách a vánočních písních Zvuk Vánoc, které obohatí Vivaldiho Zima z cyklu Čtvero ročních období v podání členů FOK a koncertního mistra Romana Patočky. Pozvání přijal také David Eben – hudební historik, zakladatel pěveckého sboru Schola Gregoriana Pragensis a člen hudební skupiny Bratři Ebenové.

„Pro mne osobně jsou to nádherná, obohacující setkávání, která prohlubují vztah k hudbě, ke kultuře obecně a také k místu, odkud vysíláme, tedy ke kostelu svatých Šimona a Judy. Mám troufalé přání, že nám tyto pořady pomohou překonat složité období a zdůraznit advent jako období naděje,“ říká dramaturg Martin Rudovský.

Již proběhlá setkání jsou ke zhlédnutí zdarma i zpětně na YouTube Pražští symfonikové FOK. Posluchači si tak mohou připomenout zajímavou diskuzi Jaroslava Tůmy a Marka Vorlíčka o varhanách, varhanících a varhanářích v rámci série FOK ON nebo svátečně rozjímat o vánočních tradicích s etnografkou Danielou Záveskou.

Festival aktivit Advent po síti nabízí posluchačům kromě hudebních setkání rovněž streamy komorních koncertů a cyklus pro rodiny s dětmi Vánoční obyčejář.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments