PKF – Prague Philharmonia bude tentokrát streamovat z historické budovy Komerční Banky

PKF – Prague Philharmonia musela zrušit vzhledem k vládním nařízením všechny své plánované koncerty až do konce tohoto roku, ale v kontaktu se svými posluchači rozhodně zůstává. Do virtuálního světa přesouvá některé z původních programů, například první koncert dětské abonentní řady, který odvysílala na svých webových stránkách i sociálních profilech v neděli 29. listopadu. Současně odstartovala i nově sestavený cyklus komorních online koncertů.

PKF – Prague Philharmonia musela zrušit vzhledem k vládním nařízením všechny své plánované koncerty až do konce tohoto roku, ale v kontaktu se svými posluchači rozhodně zůstává. Do virtuálního světa přesouvá některé z původních programů, například první koncert dětské abonentní řady, který odvysílala na svých webových stránkách i sociálních profilech v neděli 29. listopadu. Současně odstartovala i nově sestavený cyklus komorních on-line koncertů.
PKF – Prague Philharmonia, Komerční Banka (zdroj FB)

Jako první z cyklu bylo ve středu 25. listopadu zveřejněno vystoupení koncertního mistra Lukáše Pospíšila, který v prostoru Jatka 78 zahrál Bachovu Suitu pro violoncello č. 3.

Specifikem tohoto cyklu je, že se koncerty odehrávají na různých působivých místech, u přátel a podporovatelů tohoto tělesa. Hráči PKF se zde představí jako skvělí instrumentalisté, kteří mají jako členové komorního orchestru ke komorní hudbě vyžadující dokonalou souhru zcela přirozeně blízko.

Ve čtvrtek, 10. prosince 2020, PKF – Prague Philharmonia nabídne ve 20.00 hodin na svém YouTube kanále a FB profilu komorní koncert, který se natáčel v budově Komerční banky (generálního partnera orchestru) nacházející se v samém srdci Prahy na Václavském náměstí.

Předseda představenstva a generální ředitel Jan Juchelka ve svém úvodním slovu kromě jiného říká: „Komerční banka je hrdým generálním partnerem PKF – Prague Philharmonia již dlouhou dobu. Naše spolupráce nás velmi těší, zvláště v této nelehké době. Pevně věřím, že i nahrávka, která zde vznikla, bude spojována se samými superlativy.“

Dva přední představitelé hudebního impresionismu Maurice Ravel a Claude Debussy, kteří do tónů přenesli to, co velikáni Monet nebo Renoir zachycovali na plátnech: prchavost okamžiku, jeho atmosféru a barevnost. Barvy v hudbě přitom nejvíc zastupuje harmonie a invenční instrumentace. Obojí se snoubí v dílech, která v tomto koncertě zazní. V půvabných Tancích spojuje Debussy harfu a smyčcové kvarteto, ještě jedinečnější spojení nabízí Ravelův septet, kde se k harfě a smyčcům přidají i flétna a klarinet. Překvapivé souzvuky nejlépe vyzní od kvalitních hráčů, zvyklých na vzájemnou spolupráci: v tomto ohledu jsou členové PKF – Prague Philharmonia sázkou na jistotu.

Impresionismem se inspiroval i Ervín Schulhoff, ovšem nakonec v jeho tvorbě převládl expresionismus, vlivy jazzu a nových, experimentálních směrů. Jak jeho tvorba, tak i jeho život byl velmi rozmanitý. Ukončen byl však tragicky, v koncentračním táboře. Jeho rozsáhlé Duo pro housle a violoncello je proměnlivou, členitou skladbou, která dává interpretům možnost ukázat se v mnoha různých výrazových polohách – pro naše koncertní mistry Jana Fišera a Lukáše Pospíšila dílo jako stvořené.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments