Symphonic Dance Music v Ostravě
Dirigenta Stanislava Vavřínka výsledek zkoušek nadchl: „Bude to pořádná dávka emocí.” Premiéru bude mít projekt v červenci během festivalu Štěrkovna Open Music v Hlučíně. Projekt, jehož aranže vytvořil muzikant Jan Lstibůrek, je podle něj hodně náročný. Už jen v tom, že na jeho hudební stránce spolupracuje hned pět složek. „Jenom partitura má 240 stránek. Takový rozsah mívají opravdu velké romantické symfonie,“ uvedl. Na nabídku řídit orchestr kývl bez rozmýšlení. „Tyto projekty, kde se mísí žánry, sleduji. Symphonic Dance Music bude v Česku naprostá premiéra. Pokud vím, nikdo tady něco podobného nedělal,“ dodal dirigent.
S výsledkem po prvních zkouškách je spokojený. „I když to může znít od někoho, kdo je v tom zaangažovaný, nepatřičně, ale podle mě projekt bude mít velký úspěch,” říká. Spokojena je i zpěvačka Dasha. „To, co slyším, splnilo všechna moje očekávání,“ svěřila se. Zpívá v polovině ze třiceti vybraných skladeb. Projekt je náročný i pro pořadatele, kteří zároveň připravují festival Štěrkovna Open Music. „Nejen v tom dát dohromady všechny vystupující umělce, kterých je šest desítek. Počin Symphonic Dance Music je náročný i po technické stránce. Vyžaduje speciální techniku, zálohový systém, a to vše stojí hodně peněz. Navíc půjde i o velkou audiovizuální show, kterou doprovodí velkoplošné projekce, světelná a laserová show,” řekl za organizátory David Moravec.
Přípravu projektu podporuje Moravskoslezský kraj. „Janáčkova Filharmonie je něco jako rodinné stříbro Moravskoslezského kraje. Jsme upřímně rádi, že její ambice nespočívají jen v bezchybném uvedení klasických titulů. Právě naopak. Náš orchestr hledá nové výzvy a s nimi posunuje své vlastní hranice. Těšíme se, že Moravskoslezský kraj bude s projektem Symphonic Dance Music reprezentovat skvěle i za hranicemi našeho kraje či v zahraničí,“ řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo. Tři desítky skladeb vybíral DJ Lova (Lukáš Ščurek), hudbu poskládal jako jednu dlouhou píseň. „Bude to velká party. Z některých skladeb jsme použili jen hlavní motiv, jiné zahrajeme celé,“ říká. Společně s aranžérem do projektu zakomponovali i řadu překvapivých momentů.
Podle ředitele Janáčkovy filharmonie Jana Žemly je orchestr proslulý i tím, že se snaží bořit hranice mezi žánry. „Nicméně při těchto žánrových průnicích vzniká nebezpečí určité hudební plytkosti. Při prvním setkání s prací Jana Lstibůrka jako autora hudebních aranží, jsem byl doslova ohromen. Dokázal vytvořit originální skladby na základě výrazných motivů výchozích skladeb, vystihnout atmosféru jednotlivých písní a zároveň využít potenciál symfonického orchestru. A to byl důvod, proč jsme se zrovna s ním pustili do projektu, který je nám všem vlastně neznámý. Tedy do kombinace symfoniků s elektronickou taneční hudbou. Jsem zvědavý jako malé dítě, co z této kombinace vznikne,“ říká.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]