Sympoziem vrcholí oslavy 50. výročí Pražského Quadriennale

Mezinárodním setkáním kurátorů a scénografů, které dnes začíná v Praze, vrcholí oslavy padesátého výročí vzniku světové přehlídky divadla a scénografie Pražské Quadriennale. Třídenní sympozium Porézní hranice se koná v Nové budově Národního muzea – tedy v prostoru někdejšího Federálního shromáždění, jež v době komunistické éry pomyslně tvořilo politické blokády, barikády a hranice uvnitř utlačované československé společnosti.

Nová budova Národního muzea Praha (zdroj commons.wikimedia.org/giggel)

Podle umělecké ředitelky Pražského Quadriennale Markéty Fantové žijeme v měnícím se světě, kde jsou životní přístupy ovlivněny tématem nejrůznějších hranic. „Potýkáme se s nimi i ve scénografické tvorbě, kde rozhraní mezi skutečností a imaginací ztrácí ostrost a vytváření nových zážitků daleko za hranicí denní reality je hlavní náplní této profese,“ uvedla. Více informací k jubileu naleznou zájemci na webových stránkách Pražského Quadriennale.

Od vzniku Pražského Quadriennale v roce 1967 se z úzkoprofilové výstavy stala největší mezinárodní událost, na které se setkávají špičkoví profesionálové v oboru scénografie, architektury a divadla. Pražské Quadriennale zkoumá oblast scénografie v celé její šíři – od scénického umění přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy jako site-specific, pouliční performance a další. Nejen jednou za čtyři roky, ale i v mezidobí organizuje výstavy, festivaly, workshopy, představení, sympozia, vzdělávací akce a rezidenční pobyty sloužící k prezentaci a zkoumání nejlepších scénografických děl.

Zatím poslední ročník se předloni zaměřil na scénografii jako na prostor vybízející k vytváření vztahů, a především prostor pro sdílení – myšlenek, příběhů i společenské odpovědnosti. Na více než šedesáti místech v centru Prahy představil umělce z osmasedmdesáti zemí a regionů z pěti kontinentů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat