Sympoziem vrcholí oslavy 50. výročí Pražského Quadriennale

Mezinárodním setkáním kurátorů a scénografů, které dnes začíná v Praze, vrcholí oslavy padesátého výročí vzniku světové přehlídky divadla a scénografie Pražské Quadriennale. Třídenní sympozium Porézní hranice se koná v Nové budově Národního muzea – tedy v prostoru někdejšího Federálního shromáždění, jež v době komunistické éry pomyslně tvořilo politické blokády, barikády a hranice uvnitř utlačované československé společnosti.

Nová budova Národního muzea Praha (zdroj commons.wikimedia.org/giggel)

Podle umělecké ředitelky Pražského Quadriennale Markéty Fantové žijeme v měnícím se světě, kde jsou životní přístupy ovlivněny tématem nejrůznějších hranic. „Potýkáme se s nimi i ve scénografické tvorbě, kde rozhraní mezi skutečností a imaginací ztrácí ostrost a vytváření nových zážitků daleko za hranicí denní reality je hlavní náplní této profese,” uvedla. Více informací k jubileu naleznou zájemci na webových stránkách Pražského Quadriennale.

Od vzniku Pražského Quadriennale v roce 1967 se z úzkoprofilové výstavy stala největší mezinárodní událost, na které se setkávají špičkoví profesionálové v oboru scénografie, architektury a divadla. Pražské Quadriennale zkoumá oblast scénografie v celé její šíři – od scénického umění přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy jako site-specific, pouliční performance a další. Nejen jednou za čtyři roky, ale i v mezidobí organizuje výstavy, festivaly, workshopy, představení, sympozia, vzdělávací akce a rezidenční pobyty sloužící k prezentaci a zkoumání nejlepších scénografických děl.

Zatím poslední ročník se předloni zaměřil na scénografii jako na prostor vybízející k vytváření vztahů, a především prostor pro sdílení – myšlenek, příběhů i společenské odpovědnosti. Na více než šedesáti místech v centru Prahy představil umělce z osmasedmdesáti zemí a regionů z pěti kontinentů.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na