Tanec online: Z archivu VerTeDance a Farmy v jeskyni

Dnes a zítra mají diváci současného tance ojedinělou možnost zhlédnout záznamy úspěšných tanečních inscenací. K souborům, které uvádějí svá díla i v online prostředí, se přidala Farma v jeskyni, a unikátní záznam zpřístupní divadlo Ponec – inscenaci Kolik váží vaše touha? Dnes již neexistující skupiny VerTeDance.
VerTeDance: Kolik váží vaše touha? (foto Vojtěch Brtnický)

Divadlo Ponec uvádí pod heslem Pusťte si tanec domů další čtvrteční taneční večer. Tentokrát půjde o skutečný unikát, protože inscenaci, kterou si budete moci od 20 hodin do půlnoci pustit na stránkách divadla, už na repertoáru neuvidíte. Koronavirová krize nám paradoxně umožňuje zhlédnout představení, která by se už nikdy před publikum nedostala.

Inscenace Kolik váží vaše touha? Přichází z archivu souboru VerTeDance, vznikla v roce 2011 ve spolupráci s kapelou Zrní a slovenským tanečníkem Peterem Jaškem, premiéra byla na přelomu roku. Inscenace získala na České taneční platformě cenu Taneční inscenace roku 2012 a jedna ze čtyř interpretek Lucie Kašiarová za výkon v představení ocenění Tanečnice roku. Záznam bude večer dostupný na webu divadla Ponec a na jejich facebookovém profilu.

Inscenace Kolik váží vaše touha? zkoumá otázku, zda vysvlečením se skutečně odhalujeme sebe sama, svoji podstatu a své tužby a zda je v tomto smyslu nahota vůbec nutná a potřebná. Hranice lidské totožnosti obkružuje vše, co lze nazvat niterným, strachem, tužbou, zranitelností, ale hlavně ukazuje, že nahota se stává tématem i v momentech, kdy je zamlčena. Je bezpečné se této hranici přibližovat za účelem důkladného prozkoumání? Terén kolem této meze je značně proměnlivý, nebezpečný, nejistý a plný pastí. Vstoupit na něj je sice nutné, ale není z něj návratu bez proměny.

Divadlo Ponec je možné podpořit na stránkách sbírek Donio, Darujme nebo zakoupením Vstupenky na NIC.

Farma v jeskyni se spojila s platformou Mall.tv a uvolnila do vysílání záznam z jedné ze svých aktuálních inscenací, která je pro současnou situaci víc než vhodná – Odtržení / Disconnected. Vysílání začne v pátek 17. dubna od 16 hodin. Soubor je také možné nově podpořit na platformě Donio a koupí Vstupenky na NIC.

Víme už, jaké to je, trávit v bytě víc času než bychom chtěli.⁠Představte si však, že jste hikikomori, že jednoho dne nedokážete opustit hranice svého pokoje a zůstanete tam měsíce, roky nebo dokonce desítky let…⁠“ lákají tanečníci na velmi specifické téma inscenace.

Premiéra byla v lednu 2016 a za normálních okolností je možné inscenaci vidět v Centru současného umění DOX.

Členové Farmy v jeskyni se setkávali a inspirovali mladými lidmi z Tokia, Česka a Skandinávie, kteří žijí uprostřed města v izolaci svého pokoje. Jedná se zpravidla o hypersenzitivni jedince, kteří se nedokážou vrátit do zaměstnání nebo do školy, přestože chtějí. Nejsou schopni žít ve společnosti a „obstát“ v systému. Tento jev, označovaný jako hikikomori (z japonštiny „odtrhnuvší se“), byl poprvé rozpoznán v Japonsku, ale objevuje se čím dál víc v různých zemích celého světa a dosud ho odborníci nedokážou úplně vysvětlit. Někdy se o něm hovoří jako o ‚nemoci současné společnosti‘. Scénická kompozice Odtržení vyrůstá ze zkoumání tohoto fenoménu. Pohybuje se na hranici mezi instalací, dokumentárním a fyzickým divadlem. Kombinuje akci, video a text s živou hudbou. Inscenace je součásti projektu Noc ve městě, jehož cílem je zkoumání nepohodlných témat současnosti.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat