Tanečně-cirkusový zpravodaj: Do konce měsíce nejen na Letnou
Letní Letná uvede v premiéře dokument Cirkus v srdci
Na tři desítky akrobatů viselo v roce 2023 třicet metrů nad Prahou a jejich vzdušná akrobacie se propojila s vodním živlem. Dechberoucí projekt Pocta novému cirkusu / Aquanauts loni zahájil jubilejní, dvacátý ročník Letní Letné a o rok později se k němu festival vrací celovečerním dokumentem Cirkus v srdci. Snímek je stejně jako dokumentované jednorázové představení oslavou a upřímným vyznáním umělců nového cirkusu z celého světa i těch, kteří stojí v pozadí. Cirkus v srdci promítne Letní Letná v premiéře 21. srpna, projekce je přístupná zdarma. Program mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla pokračuje až do 1. září.
Projekt Pocta novému cirkusu / Aquanauts svedl dohromady nejlepší akrobaty z Česka, Švédska, Slovenska a Ukrajiny. Na deset dní spojili své síly, aby vytvořili něco unikátního. Neexistovaly žádné jazykové bariéry, ani hranice, dohromady je spojila láska k cirkusu. Show vzdušné a vodní akrobacie vznikala ve spolupráci oblíbeného švédského Cirkusu Cirkör, akvabel z pražského SK Neptun a akrobatů z ansámblů Cirk La Putyka, Losers Cirque Company a AirGym Art Company. Dějištěm pro vodní živel se stala nádrž v Letenských sadech, za vzduchem museli akrobaté vystoupat do třicetimetrové výšky. „Věděli jsme, že hlavní část představení se odehrává na závěsech jeřábu ve výšce třicet metrů nad zemí. Když jsme však poprvé přišli před vztyčený jeřáb a vzdušní akrobaté v závěsech začali stoupat vzhůru k nebi, měli jsme z toho všichni husí kůži,“ přiznává režisér a kameraman dokumentu Cirkus v srdci Adam Sejk.
Děje odehrávající se zároveň pod vodou, na vodě, na zemi i ve vzduchu kladly nároky nejen na účinkující, ale i na tvůrce dokumentu, za nímž stojí vedle Adama Sejka mimo jiné ředitel festivalu Letní Letná Jiří Turek a výkonná ředitelka Ivana Pěkná Vrbíková. Zatímco 25 tisíc diváků sledovalo show se zatajeným dechem, filmařům šlo o autenticky zachycené momenty. „Museli jsme dopředu pečlivě promyslet technologii záznamu i množství a pozice kamer. Používali jsme všechny dostupné technologie od podvodních kamer až po drony,“ upřesňuje Adam Sejk.
Dokument Cirkus v srdci vznikal observační formou. Stěžejní bylo zaznamenat show Aquanauts, ovšem neméně důležitou výpovědí o prostředí nového cirkusu je i zachycení samotných příprav. O cirkusovém umění a kočovném životním stylu v dokumentu hovoří jak představitelé špiček evropských novocirkusových souborů, tak organizátoři festivalu Letní Letná, díky němuž se všichni sešli na jednom místě. Diváci, kteří přijdou 21. srpna na premiéru dokumentu Cirkus v srdci, se tak mohou těšit na ukázky nejlepších vystoupení v žánru nového cirkusu, ale i na nahlédnutí do zákulisí takové show. Projekce pod širým nebem začíná ve 21:00 v Letenských sadech a je přístupná zdarma.
Premiéra inscenace ONtestosteronON na Letní Letné 25. srpna 2024
Letní Letná, prestižní festival nového cirkusu a divadla hostí premiéru provokativní inscenace ONtestosteronON, kterou vytvořil soubor Feel the Universe ve spolupráci s výtvarníkem Michalem Singerem a umělci z ostravského BoCirk. Tvůrci slibují divákům nezapomenutelný zážitek plný akrobacie, fyzického divadla, tance, vůně benzínu i řevu motokáry. Inscenace spojí v jeden celek napětí, humor i vizuální umění.
ONtestosteronON diváky vtáhne do světa mužských dilemat, síly, humoru a adrenalinu. Příběh zkoumá téma mužství a nahlíží na to, co muži skutečně cítí a o čem mlčí. Co se stane, když se ocitnou na hranici svých sil? Když se konstrukce stává destrukcí? Musí muži milovat rychlá auta? Sledovat porno? Mluvit sprostě? Umět dát ránu? Co dělá muže mužem v očích dnešní společnosti.
„Výjimečnou atmosféru představení podtrhuje výtvarné dílo Michala Singera. Představení naplněné mužskou energií snoubí akrobacii s body percussion a tancem. Použití motokáry na scéně dodává celé inscenaci jedinečnou dynamiku,“ popisují tvůrci a jako jeden z výchozích bodů uvádějí citát MMA bojovníka Paddy Pimbletta z UFC champion: „Promluvte si s někým. Promluvte si s kýmkoli. Zbavme se tohoto stigmatu a začněme s muži mluvit.“
Feel the Universe a BoCirk v letošním roce uvádějí již druhý projekt na novocirkusové scéně. Prvním projektem byla Létající citadela – akrobaté na horkovzdušném balonu s mezinárodním obsazením. Obě company se posléze pustily do dalšího projektu OntestosterOn, ve kterém budou účinkovat přední čeští akrobaté a performeři Jan Jirák, Adam Holub, Jindřich Kopidol, Toman Equilibre a významný český malíř Michal Singer.
Premiéra ONtestosteronON se uskuteční 25. srpna 2024 na Letní Letné. „S touto inscenací a její adaptaci bychom rádi realizovali české a evropské festivalové turné. Již nyní připravujeme pro OnTestosterOn vystavět vlastí venkovní scénu,” říká Václav Pokorný, principál BoCirk.
Další premiéry a tipy na Letní Letné
Dnes, 21. srpna, proběhne premiérové open air vystoupení Mnoho životů pro nic,cirkusová koláž „o životě a smrti a životě a smrti… a zase životě“. Pouliční představení ReLife propojuje cirkusové techniky závěsné a párové akrobacie s fyzickým divadlem a mluveným slovem v tématu zrození, života a smrti. Dotýká se témat koloběhu a otevírá otázku: „Co se stane až umřeme? Co je na druhém břehu?“ Herečka a akrobatka Klára Hajdinová do projektu přizvala ostřílené performery – duo Koťátko zkázy (Jakub Urban a Helena Urban) a talentovanou Alžbětu Tichou (jednu z mála oficiálně vystudovaných vzdušných akrobatek v České republice). Společně zkoumají nekončící koloběh života a smrti v lehké divadelně cirkusové revue. Představení je určeno širokému publiku a rodinám s dětmi: „S lehkostí a nadsázkou zkoumáme zázrak stvoření života, život samotný a smrt. Koloběh, který každý prožívá jiným způsobem. Cestu duše, která existuje v lidském těle, ač je jeden život v rámci celého Vesmíru jen pouhý okamžik. Cestu neopakovatelnou, krásnou i složitou, ale hlavně jedinečnou pro každého z nás,“ říkají tvůrci.
Vrací se Poutníci po hvězdách uskupení FysioART, a to ve dvou reprízách 24. srpna. Interaktivní divadelní představení pro celou rodinu v žánru fyzického divadla s prvky nového cirkusu, pantomimy a tance vypráví o síle přátelství a touze najít své místo na zemi. „Co si přeješ, když vidíš spadnout hvězdu? Abychom ji šli společně hledat.“ Laskavý i dobrodružný příběh pro všechny malé i velké děti a jejich (pra)rodiče o nelehké cestě za svými sny. Poutníky po hvězdách jsou všichni ti, kdo našli odvahu a nebojí se putovat vstříc přáním i navzdory překážkám.
Zpět je také oblíbený Teacrobat, tedy akrobat Michal Mudrák se svým Cirko Hopley coby majitel kavárny, kde se děje mnoho věcí vzhůru nohama. Od středy 21. 8. do neděle 1. 9. kromě pondělí uvádí každý den dvě vystoupení. „Rodinná cirkusová kuchařská show. Nakoukněte pod pokličku akrobatovy kuchyně, který vám navaří pořádnou porci zábavy a legrace. Pozve vás do svého stanu, kde trénuje čísla, udržuje se v kondici, otáčí se s vařečkou a staví si nejrůznější překážky, aby se zdokonalil v akrobatickém umění. Co by to ale bylo za kuchtíka a hostitele, aby hostům, které zve do svého šapitó, nenaplnil pupky. Nechte se zlákat alchymií vaření, světem pohybů typických pro kuchyni a cirkus.“ V autorské show si akrobat Michal Mudrák loni splnil svůj cirkusový sen. Vytvořil první české představení ušité na míru vlastního šapitó. Sám si vše postaví, ozvučí, odehraje, zbourá, sbalí a jede dál… Úspěšný artista již za svou tvorbu získal cenu Den Danske Cirkuspris, kterou mu osobně předal dánský ministr kultury.
Cirkusové miniatury 26. srpna přinesou tři samostatná vystoupení v jednom programu:
Co se stane, když se dva umělci setkají v jedné malé místnosti? Má každý z nich dostatek prostoru? Najdou společný způsob komunikace? Michaela Stará a Filip Zahradnický v krátkém představení Salt or Pepper?využívají surrealistickou koláž čísel za pomoci tance, objektové manipulace a žonglování.
Cirkusový pár Aleš Hrdlička a Hannah Lennox přináší work in progress z jejich nové nekonvenční inscenace, propojující prvky současného cirkusu a nové magie, Cards against Sanity – Et Nox Facta Est. Experimentální kus se zabývá hranicemi lidských dovedností a jejich překročením skrze inovativní využití iluzionistických technik. Klade si za cíl neustále zkoumat a provokovat otázky týkající se důvěry, jak mezi umělci na jevišti, tak mezi publikem.
Textilní, gestická a magická performance o ženském oblečení je třetím číslem programu: Co musí žena nosit, aby byla… brána vážně, pohodlná, ne příliš vulgární, ne příliš přísná, hezká, sexy, atraktivní, ale ne příliš…, krásná, módní, aktuální, vhodná, reprezentativní, pitelná, ženská, nápadná, ne příliš extravagantní? V nově připravovaném projektu Carcasse umělkyně Morgane Widmer tematizuje společenský a environmentální dopad ženského oblečení. Způsoby oblékání odhalují politické a kulturní praktiky; odkazují na standardizované společenské chování, na kulturu vzhledu a na ideologické konstrukty; v tomto smyslu je způsob, jakým se oblékáme a vypadáme, znakem identity. V tomto díle si umělkyně Morgane Widmer s těmito kódy pohrává.
Premiérové sólo PřistiŽENA uvede 26. srpna akrobatka Ivana Kolcunová. „Jsem Ivana. Je mi 37 let a přesto jsem se před čtrnácti lety znovu narodila. A už nikdy se nedozvím, jak by můj život vypadal, kdyby se TO tehdy nestalo… Zaposlouchejte se do Ivanina příběhu a nechte se vtáhnout do kaleidoskopu jejího života. Od šepotu ‚ezo‘ komunit až po pulzující tep kabaretů a striptýzových klubů. PřistiŽENA je sólové představení, které je nejen záznamem odvahy a transformace, ale také průzkumem lidských snů a tužeb.“
Ivana Kolcunová využívá vzdušnou akrobacii na šálách nebo síti. Zároveň dokáže přetvořit i tak surový objekt jako je boxovací pytel do nástroje vyprávění. V kombinaci s videoprojekcemi se chystá odhalit hluboké vrstvy lidského cítění. „Každý pohyb je výzvou k zamyšlení nad vlastními životními rozhodnutími a vztahy. Odvážíte se s touto vizionářskou performerkou objevovat, zda je její cesta vedena čistou touhou po poznání, nebo těmi nejintimnějšími pocity viny a studu? PřistiŽENA je zážitek, který vás nenechá chladnými a otevře nové pohledy na to, co nás ve skutečnosti spojuje,“ slibuje produkce Letní Letné.
Švýcarská Akademie Dimitri vystoupí 28. srpna poprvé na Letní Letné. Slavná škola pohybového a tělesného divadla, kde učil i uznávaný herec a režisér Ctibor Turba, uvede v Českém stanu své oceňovanou inscenaci Il songo del songo. „V surrealistickém vesmíru inspirovaném obrazem Reného Magritta budete pochybovat o vašem zdravém rozumu. Vydejte se s námi na cestu, kde nepochopitelné věci mají neodolatelné kouzlo. Kde komické postavy a neobvyklé předměty předvádějí absurdní tance. Kde mizí slova a za oknem se objevují nové krajiny…“
Letní Letná není jen festival, ale také se aktivně podílí na tvorbě nových inscenací a show s mezinárodním přesahem. Vloni to byl velkolepý projekt Pocta novému cirkusu / Aquanauts, spojení švédských Cirkus Cirkör, 40 akrobatů z Čech a Slovenska a 12 akvabel. Letos v rámci projektu Cirk Together vol 2 vzniká venkovní performance She is not me, kterou režíruje francouzský Cirque Aïtal a diváci v něm spatří 8 českých novocirkusových performerek: Klára Hajdinová, Kateřina Klusáková, Karolína Křížková, Veronika Smolková, Eva Stará, Michaela Stará, Lenka Švolíková a Andrea Vykysalá. Premiérově open air 29. srpna: „Žena 8x jinak. Ona není já! Inscenace s nadsázkou a humorem poukazuje na každodenní rituály a trable, se kterými se potýká snad každá žena. Je potřeba být co nejkrásnější a co nejúspěšnější, ale zároveň si zachovat vlastní osobnost. Venkovní představení s akrobacií, tancem a nezaměnitelnou scénografií vás pobaví svou bezprostředností a potěší drzou upřímností.“
Vrací se také Teens Cirkabaret: mladá cirkusová generace diváky zve na 31. srpna. Komponovaný večer přinese pestrou směs cirkusového umění od talentovaných jednotlivců i skupin z celé České republiky. Cirkusová centra, která letos vystupují jsou: Cirqueon, LeGrando, Cirkulárium, Akrobat Jihlava, Los Círculos, Cirkonet youth Exchange.
Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách: produkční platforma ProFitArt hledá nové přístupy k well-beingu dětí prostřednictvím pohybu a tance
Kulturní produkční platforma ProFitArt se kromě produkce divadelních inscenací zabývá také kreativním vzděláváním, o kterých nás nyní podrobně informovala. Aktivity mají významný sociální dopad, zaměřují se na psychomotorický vývoj dětí, podporu mentálního zdraví a emoční inteligenci. Součástí tohoto proudu jsou například workshopy pro děti a pro pedagogy Učení cirkusem pod vedením lektorů Cécile Da Costa a Roberta Janče a také nejnovější projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který ProFitArt realizuje ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon a Švandovým divadle na Smíchově.
Snahou platformy ProFitaArt je přinést do českého školního prostředí inovativní projekt zaměřený na podporu duševního zdraví a well-beingu dětí prostřednictvím pohybu a tance. Tento projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který probíhá ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon, který se od roku 2017 věnuje využívání tance jako nástroje pro posílení duševního zdraví a well-beingu, a Švandovým divadlem, se zaměřuje na propojení tělesné aktivity s duševním rozvojem a během posledního srpnového a prvního zářijového týdne nabízí širokou škálu akcí a aktivit pro různé cílové skupiny.
Pohybový příměstský tábor s Chameleony
Od 26. do 30. srpna proběhne v Tvůrčím domě Elišky Peškové na Smíchově pohybový příměstský tábor pro děti ve věku 10–14 let. Tento týdenní tábor nabídne dětem zábavné a kreativní zkoumání pohybu, sebevyjádření a duševní pohody pod vedením zkušených lektorů z Company Chameleon. Děti budou mít možnost rozvíjet svou kreativitu, posilovat tělo a prozkoumat svou jedinečnost prostřednictvím řízených improvizací a tvůrčích úkolů. Tábor vyvrcholí společným představením pro rodiče a vystoupením britských tanečníků.
Den inspirace – praktický seminář (nejen) pro pedagogy
Dne 31. srpna 2024 se uskuteční Den inspirace pro učitele a další pomáhající profese. Tento celodenní seminář poskytne účastníkům teoretické a praktické znalosti o pozitivním vlivu tance na duševní zdraví dětí a mladých lidí. Vedoucí lektoři, včetně uměleckého šéfa Company Chameleon Anthonyho Missena, lektora projektu Učení cirkusem Roberta Janče a Laury Henderson a Glynis Hull-Rochelle ze Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání, představí inovativní přístupy k propojení těla a pohybu s duševním zdravím. Účastníci získají inspiraci a nové nástroje, které mohou uplatnit ve své pedagogické praxi.
Sdílení zkušeností s profesionálními tanečníky
Na 2. a 3. září 2024 je plánováno sdílení zkušeností s profesionálními tanečníky a lektory z Company Chameleon. Toto dvoudenní setkání je určeno pro profesionální tanečníky, taneční terapeuty a pedagogy, kteří se zajímají o spojení tance s duševním zdravím. Účastníci se zapojí do diskusí a praktických lekcí, které zahrnují inovativní pedagogické a terapeutické postupy.
Celý projekt přinese také jedinečnou příležitost vidět dvě uvedení site-specific inscenace UMBRA v podání tanečníků Company Chameleon, a to v pátek 30. a v sobotu 31. srpna vždy v 17:30. Všechny podrobnosti o projektu a představeních najdete na webu ProfitArt.
Do Ostravy se vrací The Urge
Minulý rok mohli na ostravském festivalu MOVE Fest diváci zažít čtyřikrát taneční projekt The Urge choreografky Ceren Oran. Ta vytvořila dynamické pohybové taneční pásmo z krátkých videí, která vytvářeli a natáčeli tanečníci během covidové doby ze svých domácích improvizací. Útržky variací a prvků současného tance dohromady tvoří soudržnou choreografii určenou k provádění pod širým nebem, v netanečním prostředí v doprovodu živé hudby na místě. Choreografka je tak předává tanečníkům z různých koutů evropy a vždy vzniká originální taneční dílo. Nyní bude k vidění opět dvakrát v Česku. V sobotu 24. srpna v Malé Jamajce v Havířově a v neděli 25. srpna ve Farské zahradě v centru Ostravy. Více info na webu MOVE Ostrava.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]