Tanečníci tanečníkům

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Od začátku války na Ukrajině se do pomoci kolegům v tanečním oboru a obecně v oblasti pohybového divadla pustila řada souborů a organizací. Přinášíme malou rekapitulaci od těch, které o své činnosti průběžně informovaly, kdo inicioval jaké projekty podpory a jak vypadá aktuální situace, včetně poznatků z diskuse, která proběhla na festivalu Česká taneční platforma v Praze:

Kyjevský městský balet (zdroj Moravské divadlo Olomouc)
Kyjevský městský balet (zdroj Moravské divadlo Olomouc)

Moravské divadlo Olomouc
Jedné z prvních příležitostí se chopil baletní soubor Moravského divadla Olomouc, který přijal v březnu jako hosty členy Kyjevského městského baletu, prostor k tréninkům a zkouškám, s potenciální možností vystoupení kyjevského baletu na olomouckém jevišti i na dalších scénách v České republice. Konalo se společné velké galapředstavení 30. března, na němž se ukrajinští tanečníci podíleli.

Na začátku byla iniciativa Nadačního fondu pro taneční kariéru, který pomáhá profesionálním tanečníkům zvládnout životní a profesní změnu po ukončení aktivní kariéry. V návaznosti na aktuální situaci na Ukrajině se tato podpora rozšířila i na umělce ve válce. Když Rusko napadlo Ukrajinu, byl kyjevský balet na turné ve Francii. Série vystoupení skončila v neděli 13. března a za stávající situace se tanečníci nemohou vrátit domů. „Po napadení Ukrajiny Ruskem jsme spontánně vyslali přes Facebook zprávu primabaleríně ukrajinského národního baletu s akutní potřebou dát najevo, že na tanečníky v Kyjevě myslíme. Pak jsme objevili prosbu o materiální a finanční pomoc, kterou přes svůj Facebook a webovky vyslal kyjevský městský baletní soubor,“ uvedla v tiskové zprávě jménem Nadačního fondu Jana Bohutínská. „Situaci ukrajinského souboru jsme sdíleli s Janem Žůrkem, kterého známe z festivalu Divadelní Flora Olomouc a z Divadla na cucky. Jan začal okamžitě dojednávat přesun kyjevského baletu na Moravu,“ dodala Bohutínská. „Prostřednictvím sociální sítě jsem oslovil vedení baletu s nabídkou možného působení v Olomouci. Byli nadšení a šťastní. Stále řešíme logistiku i produkční otázky, protože se jedná o velké těleso. Děkuji Moravskému divadlu, bez jehož participace by pobyt kyjevského baletu u nás nešel realizovat,“ komentoval situaci Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro kulturu a památkovou péči.

V současnosti má dle MDO Kyjevský městský balet několik nabídek na vystoupení v divadlech v ČR, žádný konkrétní termín však v tuto chvíli ještě není dojednaný. V plánu je rovněž větší turné po Slovensku a soubor v čele s Ivanem Kozlovem jedná o dalších aktivitách. Členové souboru se nadále připravují v baletním sále Moravského divadla, který je jim k dispozici pro tréninky a zkoušky.

Kyjevský městský balet založil v roce 2014 Ivan Kozlov, bývalý sólista baletu Mariinského divadla v Petrohradu. Soubor má na repertoáru přes dvacítku titulů, namátkou Labutí jezero, Louskáček, Giselle či Romeo a Julie. Během úspěšných turné procestoval většinu Evropy a Asie.

Cirkl La Putyka a studenti Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění (foto Karlín Cudlín)

Jatka78
Není překvapivé, že jako jedni z nabídli praktickou a aktivní pomoc v prostorách Jatka 78, tedy produkce i domovský soubor Cirk La Putyka. Zaměřili svou pomoc na konkrétní organizaci, a to mladé profesionály z oboru – Kyjevskou akademii cirkusového a divadelního umění. Přijali přes dvacet studentů a pedagogů, kteří se prakticky zapojili do chodu souboru.

Pomoc je kompletní – od zajištění a zařízení ubytování, přes materiální zajištění, jídlo, oblečení, program atd., vše nad rámec souborových povinností (Cirk La Putyka) a divadelních povinností spojených s každodenním provozem (tým Jatek78) a je dobrovolná. Také všechny lekce (tance, akrobacie, angličtiny a dalších disciplín) probíhají zdarma, mezi lektory jsou například členové souboru DEKKADANCERS, který patří k rezidentům Jatek78.

Aby byla pomoc do budoucna udržitelná, uspořádala Jatka78 na tyto účely crowdfundingovou sbírku. (Aktuálně je vybráno něco přes 160 000, Jatka78 své projekty dobře komunikují a mají v kampaních úspěch.) Sbírka pomáhá pokrýt náklady spojené se životem mladých kyjevských akrobatů v Praze. Mezi další aktivity patřilo benefiční představení Batacchio a 22. března se konalo speciální představení, na kterém již vystupovali i ukrajinští studenti. Ti jsou nyní už naplno zapojeni do představení Cesty, které se aktuálně hraje v prostoru Azyl78.

K dofinancování a další organizaci zástupci divadla před časem uvedli: „Samozřejmě nám také pomáhají instituce například Praha 7, o dalších zdrojích příjmů jednáme. Bude nutné rozšířit náš tým, abychom zvládli všechny naše aktivity souběžně.“

Kasička Diecézní charity Brno v Janáčkově divadle (zdroj Národní divadlo Brno)
Kasička Diecézní charity Brno v Janáčkově divadle (zdroj Národní divadlo Brno)

Balet Nd Brno
Baletní soubor spolupracuje s Diecézní charitou Brno, výsledkem byla například sbírka, do které mohli především diváci přispívat na přelomu března a dubna, v hotovosti v Janáčkově i Mahenově divadle i online. NdB se také připojilo ke společnosti Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj a do Zákaznického centra umístilo foodboxy.

Soubor baletu NdB rozšířila sólistka Kyjevského národního baletu Anna Jelisejeva. První sólistka Ivona Jeličová se stala patronkou sbírky na pomoc zapomenutým seniorům na Ukrajině, kterou uspořádala organizace SUE RYDER. Všechny dary putují ukrajinské organizaci Turbota pro litnikh Ukraini, která patří do mezinárodní organizace HelpAge. Komunikaci přímo s ředitelkou Galinou Poljakovou se vedení Sue Ryder podařilo navázat právě díky ní. Sbírka probíhá na darovacím serveru Darujme.cz.

Divadlo Ponec (zdroj wikipedia.org, autor VitVit)

Divadlo Ponec
Pro ukrajinské uprchlíky nabízí zdarma vstup na představení v divadle Ponec, dále vstup zdarma na středeční contemporary lekce (jedná se zhruba o 5 míst), vstup na lekce Dětského studia (celkem maximálně 18 míst ve třech různých věkových skupinách dětí), vstup na hlasově-pohybové dílny pro seniory v rámci otevřených střed pro veřejnost. „Také nabízíme zapojení se do týmu uvaděčů divadla PONEC jako alespoň malou pracovní příležitost,“ doplňují organizátoři.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments