Kruh klavírníků a varhanářů má nové vedení

V pátek 1. dubna 2022 proběhla na Deylově konzervatoři a střední škole v Praze valná hromada Kruhu klavírníků a varhanářů, která si zvolila nové vedení.

Valná hromada Kruhu klavírníků a varhanářů (zdroj Kruh klavírníků a varhanářů)
Valná hromada Kruhu klavírníků a varhanářů (zdroj Kruh klavírníků a varhanářů)

Tento spolek, jehož kořeny spadají do 60. let, byl oficiálně založen v roce 1990. V současnosti sdružuje sedmatřicet členů, specialistů přes klávesové nástroje a najdeme mezi nimi klavírníky, varhanáře, ladiče, stavitele cembal, restaurátory, akordeonáře a také organology a hudebníky. Od roku 2018 vede Kruh klavírníků a varhanářů hudebník majitel dílny na opravu pian Jakub Zahradník. Z jeho popudu a díky velikému přičinění ředitelství a odborných pracovníků Konzervatoře a střední školy Jana Deyla se podařilo na této škole založit obor klavírník, tedy opravář klavírů. Vyučují ho opravdoví mistři svého řemesla a v příštím roce z něho vyjdou první maturanti. Očekávaný počet studentů je od září tohoto roku je třináct studentů klavírničiny a šestnáct studentů ladičství.

Kruhu klavírníků a varhanářů jde především o udržení kontinuity a zkvalitnění jednotlivých oborů. Pořádá proto semináře, zahraniční zájezdy a působí jako profesní vzdělávací středisko. Nově zvolenými zástupci Kruhu jsou Marek Vorlíček, majitel varhanářské dílny a sbormistr (za sekci varhanářů), Jan Kocum, opravář akordeonů a klavírník, pokračovatel rodinného klavírnického podniku (za sekci klavírníků a akordeonářů), Vladimír Trejbal, ladič z České filharmonie (za ladičskou sekci), Petr Šefl, emeritní metodik péče o hudební nástroje v Českém muzeu hudby, ladič a intonér cembal (za sekci cembalářů a restaurátorů) a Vladimír Profous, vedoucí pianocentra firmy Bechstein v Praze. Plány nového vedení nejsou malé. Jde mu o budoucnost oborů, tedy výchovu a vzdělání a vybudování lepšího oborového prostředí. Více o záměrech Kruhu klavírníků a varhanářů se zájemci mohou dočíst na stránkách organizace.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments