Temlova opera Kocour v botách poprvé na jevišti

Vůbec poprvé ve scénickém nastudování uvedlo dnes odpoledne plzeňské Divadlo J. K. Tyla operu Jiřího Temla Kocour v botách. Opera je určena pro děti od nejútlejšího věku a je už čtvrtou dětskou operou, kterou divadlo pro děti v posledních letech připravilo. Na Malé scéně nové divadelní budovy operu i tentokrát režijně připravila emeritní sólistka opery Lilka Rybářová Ročáková.

„Dobře zvolit operu pro nejmenšího operního diváka není snadné. Děti nejsou zvyklé vnímat v prvním plánu krásu hudby nebo lidského hlasu. Nemůžeme od nich očekávat, že vydrží dvě hodiny bez hnutí sledovat představení. Je důležité, aby se nenudily a dobře porozuměly ději, hudba by měla jejich zážitek násobit,“ míní Ročáková. Kocour v botách má podle ní všechny předpoklady malé diváky a posluchače zaujmout svým dějem, vtipem, fantazií i hudbou.

V Plzni se Temlovo dílo poprvé objevuje na jevišti, dosud zazněla opera pouze koncertně v podání Kühnova dětského sboru. Libreto opery na námět francouzské pohádky napsali Jan Tůma a Eliška Hrubá Toperczerová, pro plzeňskou inscenaci Teml ještě dokomponoval baletní hudbu a upravil pěvecké party. Výpravu navrhla Ivana Ševčík Miklošková. V roli Kocoura vystupuje Ivana Klimentová, jako princezna Petra Šintáková, král je Jiří Langmajer, role vypravěče se ujal Miro Bartoš. Hudebně dílo nastudoval Martin Marek, který obstaral i klavírní doprovod. Na inscenaci se kromě sólistů podílí také Dětský sbor divadla a dětská taneční skupina Eagle pod vedením Petry Parvoničové.

Plzeňské divadlo dosud v řadě oper věnovaných dětem uvedlo v roce 2011 Mozartovu operu Bastien a Bastienka, o rok později následovala zkrácená verze opery Antonína Dvořáka pod názvem O Rusalce a v roce 2014 opera Jiřího Pauera Žvanivý Slimejš.

Jiří Teml:
Kocour v botách
Hudební nastudování a klavírní doprovod: Martin Marek
Režie: Lilka Ročáková
Scéna a kostýmy: Ivana Miklošková
Choreografie: Petra Parvoničová
Dramaturgie: Zbyněk Brabec
Sbormistr: Zdeněk Vimr
Dětský sbor divadla DJKT
Taneční skupina Eagle
Prémiéra 20. února 2016 Malá scéna Plzeň

Kocour v botách – Ivana Klimentová
Frantík – Martin Švimberský
Domácí – Andrea Frídová
Princezna – Petra Šintáková
Obr – Roman Dušek
Král – Jiří Langmajer
Vypravěč – Miro Bartoš

www.djkt.eu

Hodnocení

Vaše hodnocení - Teml: Kocour v botách (DJKT Plzeň)

[yasr_visitor_votes postid="202200" size="small"]

Mohlo by vás zajímat