Testování na figurkách je u konce, nyní jsou na řadě lidé

Několik měsíců byly v modelu interiéru ostravského koncertního sálu v měřítku 1:10 na malých čalouněných křeslech usazeny pouze figurky s vlasy a oblečky. Napodobovaly tak posluchače v sále a pomáhaly v simulaci reálných akustických podmínek.

Akustický model ostravského koncertního sálu (foto Radim Kolibík)
Akustický model ostravského koncertního sálu (foto Radim Kolibík)

Právě kvůli dosažení těch nejlepších akustických parametrů budoucího koncertního sálu, vznikla dokonalá kopie jeho interiéru, kde probíhala série akustických měření. Ta prováděla japonská společnost Nagata Acoustics po několik měsíců ve specializovaných dílnách v Mnichově Hradišti. Model byl odtud po skončení měření převezen do Ostravy, kde je od 13. července zpřístupněn v městské galerii PLATO v prostorách bývalého hobbymarketu Bauhaus. Veřejnost tak může již nyní získat představu, jak to bude v koncertním sále vypadat nebo znít. Do sálu v reálném měřítku zavítají posluchači různých hudebních žánrů za pár let. Přístavba samotného koncertního sálu, dle návrhu newyorského architekta Stevena Holla, je součástí rekonstrukce stávajícího Domu kultury města Ostravy. Celý komplex pak nabídne multifunkční využití pro kulturní, edukační, ale i komerční účely.

„Práce na projektu koncertního sálu a rekonstrukce domu kultury, který je za hranicí životnosti, pokračují podle plánu, a to nyní především co do zajišťování externího financování, bez kterého nemůže být projekt v plném rozsahu realizován. S Moravskoslezským krajem již byla před několika dny uzavřena smlouva o jejich finanční participaci ve výši 300 milionů Kč. V procesu je žádost o financování v rámci 3. pilíře Operačního programu Spravedlivá transformace (JTF) a také žádost o čerpání dotace z Operačního programu Životní prostředí. Dále probíhá jednání se státem, který stejně jako Moravskoslezský kraj přislíbil spoluúčast na financování na základě memoranda o spolupráci z roku 2018. Kromě toho město systematicky již od roku 2017 střádá vlastní finanční zdroje na tuto investici v účelově zřízeném Fondu pro výstavbu koncertního sálu,“ říká Tomáš Macura, primátor města Ostravy.

Akustický model ostravského koncertního sálu (foto  Radim Kolibík)
Akustický model ostravského koncertního sálu (foto Radim Kolibík)

Po několik měsíců testovali akustiku v modelu interiéru sálu pouze odborníci z Nagata Acoustics, nyní však může do útrob modelu nahlédnout kdokoliv. Zpívat, křičet, tleskat – i toto je díky úpravě modelu pro zpřístupnění veřejnosti dovoleno. Každý si tak může provést svůj vlastní test akustiky.

Pro vystavení modelu bylo po ukončení měření nutné provést několik podstatných úprav jeho interiéru tak, aby co nejlépe představoval budoucí podobu koncertního sálu,“ sděluje Jan Antoš ze společnosti Aveton, která stojí za výrobou modelu a dodává: „nejkomplikovanějším bodem přípravy byl přesun tří tunového modelu z vysoké platformy na transportní trámy pro kamionovou přepravu. Postupné vyřezávaní podkonstrukce a opatrné spouštění modelu pomocí vysokozdvižných vozíků bylo pro všechny zúčastněné opravdu napínavé. Následně došlo k zesílení nosné obvodové konstrukce nebo instalaci doplňkových stropních trámů.“ Model do Ostravy vyrazil v noci z 11. na 12. července, během 12. července se prováděly finální úpravy modelu na místě – instalace figurek, sedaček, podstropních panelů a podobně. Od 13. července je model součástí výstavních prostor městské galerie PLATO.

Akustický model ostravského koncertního sálu (foto  Radim Kolibík)
Akustický model ostravského koncertního sálu (foto Radim Kolibík)

Model interiéru koncertního sálu
Měřítko 1:10
Váha modelu (bez podstavy): 3 t
Rozměry modelu (bez podstavy): 4,2 (š.) x 4, 63 (d.) x 2,52 (v.) m
Výrobce: Aveton s.r.o., 2021
Ve spolupráci s: Nagata Acoustics, Steven Holl Architects, Architecture Acts
Akustická měření prováděla: Nagata Acoustics, 2022
Kde: PLATO Bauhaus, Janáčkova 22, Ostrava

Koncertní sál a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy
Autoři návrhu: Steven Holl Architects a Architecture Acts
Kde: stavba propojí Dům kultury města Ostravy na ul. 28. října s přilehlým parkem Milady Horákové
Realizace stavby: 2022–2026
Investor: statutární město Ostrava
Parametry: koncertní sál (1300 míst), komorní sál (515 míst), divadelní sál (490 míst), zázemí pro Janáčkovu filharmonii Ostrava (100 členů), edukační centrum (200 míst), nahrávací studio, restaurace, kavárna…

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments