Thálie 2012: rekordní počet nominací pro Ostravu, bodoval i spojený Balet ND

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Kompletní seznam a zdůvodnění nominací pro operu a balet, širší nominace 

Herecká asociace odpoledne oficiálně vyhlásila nominace na ceny Thálie. Z nominovaných nakonec vzejdou jména oceněných, kteří Thálie převezmou na slavnostním večeru 23. března 2013 v pražském Národním divadle.

Nejvíce nominací na ceny Thálie, které budou uděleny za interpretační výkony v oborech činohry, opery, baletu a tance, operety a muzikálu v roce 2012, mají umělci z Národního divadla moravskoslezského z Ostravy. Nominováni byli sedmkrát. Brněnské scény získaly pět nominací, plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla dvě. Prestižní ocenění letos Herecká asociace udělí už podvacáté.

Devět nominací nasbírala pražská divadla a kolektivy, dvě z nich díky výkonům na jevišti Státní opery Národního divadla. Česká první scéna, která však už celý loňský rok fungovala ve svazku se Státní operou Praha, má jedinou nominaci. Další získaly Divadelní společnost Masopust, divadla Ungelt a Dejvické, již neexistující soubor Pražského komorního divadla, Hamlet Production a Divadlo na Vinohradech.

Ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil je přesvědčený, že letošních sedm nominací pro umělce ostravského divadla je historickým úspěchem tamních umělců. „Není zvykem, aby čtyři z šesti nominací putovaly za umělci z inscenací jednoho souboru,“ zdůraznil  hudební ředitel ostravské opery Robert Jindra.

V opeře byli na Thálii nominováni Kateřina Jalovcová, Jana Šrejma Kačírková, Pavla Vykopalová, Aleš Briscein, Tomáš Černý a Luciano Mastro, v baletu pak Ivona Jeličová, Alina Nanu, Lucie Skálová, Robert Skujenieks, Ondřej Vinklát a Adam Zvonař. Tady jsou doslovná zdůvodnění jejich nominací, stejně jako i nominace širší, a také složení odborných porot.

Opera
nominace na Cenu Thálie 2012 za mimořádný jevištní výkon
ženy:

Kateřina Jalovcová
Role: Panna Róza
Název inscenace: Tajemství
Hudba: Bedřich Smetana
Libreto: Eliška Krásnohorská
Dirigent: Jiří Štrunc
Režie: Dominik Beneš
Premiéra: 27. října 2012
Divadlo J. K. Tyla v Plzni
Altistka Kateřina Jalovcová vyniká vyrovnaným, sametově znějícím hlasem, s nímž dokáže do nejmenších detailů nuancovat emocionální rozpoložení vytvářené dramatické postavy. Panna Róza ze Smetanova Tajemství je v jejím podání ušlechtilým obrazem inteligentní ženy konce 19. století, která se odvahou poukázat kriticky na neduhy maloměstsky úzkoprsého okolí řadí mezi vzory české duchovní elity tehdejší doby. O své znovunalezené štěstí bojuje s rozvahou, nekompromisně; nesmlouvavým postojem dokáže být morální oporou i ostatním.

Jana Šrejma Kačírková
Role: Julie
Název inscenace: Romeo a Julie
Hudba: Charles Gounod
Libreto: Julius Barbier a Michel Carré
Dirigent: Tomáš Brauner
Režie: Peter Gábor
Premiéra: 15. prosince 2011
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava
Jana Šrejma Kačírková je pěvkyní, která na sebe každou nově vytvořenou rolí upoutává pozornost nejen pražského nebo ostravského publika, ale i odborné kritiky. Je to dáno především výbornou hlasovou technikou a přirozeným, od všeho operního patosu oproštěným herectvím. Roli Julie navíc propůjčila bezprostřednost svého mládí, což bylo zcela v souladu  s režijní koncepcí Petera Gábora. Spolu s Alešem Brisceinem vytvořila věrohodný pár veronských milenců s přesahem do dnešních dnů.

Pavla Vykopalová
Role: Míla Válková
Název inscenace: Osud
Hudba: Leoš Janáček
Libreto: Fedora Bartošová
Dirigent: Jakub Klecker
Režie: Ansgar Haag
Premiéra: 16. listopadu 2012
Národní divadlo Brno
Míla Válková, hlavní ženská postava Janáčkovy opery Osud, trpí rozporem mezi svou láskou a nutností zachovávat měšťanské dekorum. V brněnské inscenaci Pavla Vykopalová s výborným využitím svých fyzických dispozic velmi dobře herecky ztvárnila elegantní mladou dámu, která přece jen podléhá svému citu, a vedla svoji figuru až k tragickému konci. Dokonalý vokální projev s naprosto zřetelnou artikulací slova odkrýval bohatý vnitřní svět Míly. V komplementárním souladu pěvecké i herecké složky vystavěla tak Pavla Vykopalová velmi přesvědčivou postavu.

širší nominace:
Marie Fajtová – role Norina v inscenaci Don Pasquale (Jihočeské divadlo České Budějovice)
Livia Obručník – Vénosová – role Violetta  v inscenaci  La Traviata (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)
Jana Sýkorová – role Varvara v inscenaci Káťa Kabanová (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Ivana Veberová – role La Gioconda v inscenaci La Gioconda (Divadlo J. K. Tyla v Plzni)
Jana Wallingerová – role Dulcinée v inscenaci Don Quichotte (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

Opera
nominace na Cenu Thálie 2012 za mimořádný jevištní výkon
muži:

Aleš Briscein
Role: Romeo
Název inscenace: Romeo a Julie
Hudba: Charles Gounod
Libreto: Jules Barbier a Michel Carré
Dirigent: Tomáš Brauner
Režie: Peter Gábor
Premiéra: 15. prosince 2011
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava
Aleš Briscein dnes patří k tenoristům, kteří se s úspěchem uplatňují na zahraničních operních scénách. V jeho rozsáhlém repertoáru je Gounodův Romeo rolí, která přesně odpovídá jeho světlejšímu pohyblivému lyrickému tenoru, ideálnímu pro francouzskou hudbu. V džínách, tričku a sportovní bundě nebo odvážně jen v černých slipech a rozepnuté košili vystihl v souladu s režijní koncepcí přesně mladíka chlapecky vzpurného, rozverně skotačícího, mrštně prchajícího, něžně stydlivého, prudce vášnivého i muže odhodlaného obětovat vše pro svoji lásku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat