Theater an der Wien 2010-2011: Plno lahůdek

Moderní hudební divadlo s exkluzivní dramaturgií, ve skvělém provedení. Vše nasvědčuje tomu, že taková bude i příští sezona Theater an der Wien, které úspěšně a čím dál tím směleji konkuruje Vídeňské státní opeře. Divadlo na Vídeňce se orientuje především na barokní operu a také na díla 20.století. Ve většinou vyprodaném hledišti se stále častěji ozývá i čeština a slovenština. Přinášíme proto novinky, které se pro sezonu 2010-2011 v tomto operním domě chystají (společně s výtvarnými návrhy premiérových plakátů).

Händlovo oratorium Semele nastuduje pro zářijovou premiéru scénického provedení dirigent William Christie se souborem Les Arts Florissants a režisér Robert Carsen. V titulní roli se představí Cecilia Bartoli.

Straussova Ariadna auf Naxos je v Theater an der Wien ohlášena na začátek října, v režii Harryho Kupfera. Dirigent Bertrand de Billy operu nastuduje s Anne Schwanewilms a Johanem Bothou v rolích Primadony a Tenora, Zerbinettou bude Diana Damrau.

Die sieben Todsünden (Sedm smrtelných hříchů) Kurta Weilla bude mít premiéru v polovině října v režii Juliette Deschamps, dirigentem bude Walter Kobéra, v obsazení figuruje mimo jiné i Angelika Kirchschlager.

Mozartovu operu La finta giardiniera připraví v listopadu dirigent René Jacobs a dirigent David Alden. Jako sólisté byli angažováni například Alexandrina Pendatchanska, Topi Lehtipuu, Jeffrey Francis a Sophie Karthäuser.

Na prosinec je naplánována premiéra soudobé operní novinky Daniela Catána Il postino (Pošťák). Nastuduje ji dirigent Jesús Lópes-Cobos a režisér Ron Daniels. Pabla Nerudu má ztvárnit Plácido Domingo, Matildu Cristina Gallardo-Domas.

Nový rok přinese hned v lednu premiéru Rameauovy opery Castor et Pollux. Les Talens Lyriques bude řídit Christophe Rousset, režijně dílo nastuduje Mariame Clément. Titulní dvojici ztvární Maxim Mironov a Luca Pisaroni, Phébée bude Anne Sofie von Otter.

The Rape of Lucretia (Zneuctění Lukrécie) Benjamina Brittena uvede Theater an der Wien v únoru. Dirigentem bude Sian Edwards, režisérem Keith Warner, titulní rolí byla pověřena Angelika Kirchschlager.

Händlovu operu Rodelina, Regina de´Langobardi nastudují pro březnovou premiéru Nikolaus a Philipp Harnoncourtovi se souborem Concentus Musicus Wien a s Christine Schäfer v titulní roli.

Poulencovy Les dialogues des carmelites bude v dubnu řídit Bertrand de Billy v režii Roberta Carsena s Patricií Petibon jako Blanche, Deborah Polaski se představí jako Madame de Croissy.

I v nové sezoně nabídne Theater an der Wien několik koncertních nastudování oper. Händlovo drama Tolomeo, Re d´Egitto připraví v říjnu Alan Curtis se souborem Il Compesso Barocco, Tolomeem bude Iestyn Davies. Další Händlovu partituru, Ottone, Re di Germania, koncertně v listopadu provede The King´s Consort s dirigentem Robertem Kingem, titulní part opět ztvární Iestyn Davies. Lullyho tragédii Bellérophon nastuduje v lednu Christoph Rousset se souborem Les Talens Lyriques, hlavní roli přednese Cyril Auvity. Händlovo drama Berenice, Regina d´Egitto připraví v lednu dirigent Alan Curtis a Il Complesso Barocco s Klarou Ek v čele ansámblu sólistů. Posledním ze série koncertních provedení bude Pergolesiho L´Olimpiade. Soubor Academia Montis Regalis bude řídit Alessandro de Marchi, mezi sólisty jsou například Jennifer Rivera, Olga Pasichnyk, Reffaella Milanesi či Martin Oro.
Krom toho všeho uvede Divadlo na Vídeňce i v příští sezóně řadu koncertů a také baletní titul – choreografii slavného Johna Neumeiera Orpheus s hudbou Igora Stravinského.

Mohlo by vás zajímat


4
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Austrian

opět neskutečné množství lahůdek. Mňam.

Anonymous

Tento komentář sem asi úplně nepatří, ale své premiéry už zveřejnla i drážďanská Semperoper. Chystají třeba Rusalku nebo Straussovu Daphne.

Dan

Pane jo, lidičky. Jako milovník Kurta Weilla se těším jako blázen. Jinak ještě jsem ani nepřečetl pořádně všechny články z pondělí, a už tu je dávka novinek.
Dík za tuhle práci, kterou dnám čtenářům šetříte mnoho času. Věřím že Semeproper sezónu 2010/11 shrnete co nevidět taky.

Opera Plus

Ano, kompletní program drážďanské opery v nové sezóně přineseme zítra:-) V plánu máme i Mnichov, tam zatím ohlásili jen premiéry (mimochodem taky Rusalku).