Thomas Hampson zazpívá s FOK písňový cyklus o rudolfinské Praze

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítá amerického operního pěvce Thomase Hampsona. Ten zazpívá v pražské premiéře písňový cyklus Lingua angelorum skladatelky Sylvie Bodorové. V druhé části večera zazní symfonická suita Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova. Koncerty pod vedením šéfdirigenta FOK Tomáše Braunera se uskuteční 15. a 16. června 2022, vždy od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.

Thomas Hampson (zdroj Thomas Hampson, foto Jane Richey)
Thomas Hampson (zdroj Thomas Hampson, foto Jane Richey)

Americký barytonista Thomas Hampson patří k největším hvězdám operního světa. Se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK přednese písňový cyklus Sylvie Bodorové, který nese název Lingua angelorum a byl napsán speciálně pro něj. Světová premiéra díla proběhla na festivalu Smetanova Litomyšl v roce 2012, též s Pražskými symfoniky. Na svou pražskou premiéru toto dílo ale doteď čekalo, ačkoli jeho tématem je právě Praha za Rudolfa II., na jehož dvoře se míchaly nejen elixíry, ale také jazyky, včetně vymyšleného lingua angelorum.

„Thomas Hamson zpíval v lednu 2011 v Praze a požádal mě, abych mu napsala nějakou skladbu s orchestrem. Když jsme se procházeli po Praze, napadlo nás, že by to mohl být písňový cyklus k 400. výročí úmrtí Rudolfa II. Thomas Hampson je velký milovník Prahy a velký milovník Rudolfa II., tak se tato myšlenka nabízela. Přiznám se, že to byl poměrně těžký úkol. Nakonec jsem se rozhodla vytvořit osm orchestrálních písní, v nichž jsem použila devět jazyků. Mísení řečí a národů bylo pro císařský dvůr příznačné. V cyklu se objeví i čeština, protože si to sám Thomas Hampson velmi přál,“ říká o vzniku písňového cyklu autorka Sylvie Bodorová.

V druhé části večera zazní symfonická suita Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova. Jedná se o jedno z nejpopulárnějších děl skladatele. V tomto orchestrálním díle se snoubí dva rysy typické pro Rimského-Korsakova a pro ruskou hudbu obecně: oslnivá, barevná orchestrace a zájem o Východ. Název Šeherezáda odkazuje na hlavní postavu z knihy Pohádky tisíce a jedné noci.

Koncerty povede šéfdirigent FOK Tomáš Brauner. Uzavírají se jimi abonentní programy pro 87. sezóny Pražských symfoniků. Návštěvníci koncertů si budou moci oba večery prohlédnout ve foyer Smetanovy síně vizualizace vítězného návrhu Vltavské filharmonie, která by se měla stát i domovem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Koncerty se uskuteční 15. a 16. června 2022 v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu a jsou součástí abonentních řad A a B. Ke koncertu ve středu 15. června je možné si zakoupit také VIP přípitek s Thomasem Hampsonem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments